معاون وزیر اقتصاد:

لیست ۵۰ خریدار بزرگ سکه ارایه شد

لیست ۵۰ خریدار بزرگ سکه ارایه شد

معاون وزیر اقتصاد با اعلام اینکه بانک مرکزی لیست ۵۰ خریدار بزرگ سکه را ارایه کرد، گفت: بزرگترین خریدار سکه پادو و کارگر یک شرکت است.

سیدکامل تقوی‌نژاد در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: درآمد مالیاتی ۴ ماهه اول امسال ۳۰ هزار میلیارد تومان است که نسبت به پارسال ۱۰ درصد افزایش دارد. تقوی نژاد افزود: امسال ۴ میلیون و ۸۶۳ هزار اظهارنامه مالیاتی دریافت کردیم که ۴ میلیون و ۱۶۰ هزار اظهارنامه از این تعداد مربوط به مشاغل و خودرو است.

به گزارش تجارت‌نیوز،تقوی‌نژاد گفت: از مجموع اظهارنامه‌های مالیاتی دریافت شده، ۲۸۰ هزار اظهارنامه حقوقی و ۴۳۰ هزار اظهارنامه مربوط به املاک اجاره‌ای و مستغلات است. تقوی‌نژاد جهت‌گیری سازمان امور مالیاتی کشور را تعامل و ارتباط با مودیان اعلام کرد و افزود: با یک میلیون و ۷۰۰ هزار مودی در بخش اسناد توافق کردیم تا مالیات آنها در سال ۹۶ پنج درصد نسبت به عملکرد سال ۹۵ آنها افزایش یابد.

معاون وزیر اقتصاد گفت: پارسال یک میلیون و ۳۰۰ هزار برگ مالیاتی به شکل واقعی به اصناف ارائه کردیم. تقوی نژاد افزود: در حمایت از تولید ملی ضرایب مالیاتی ۹۵ درصد بخش تولید را کاهش دادیم، بخشودگی جرایم مالیاتی را تمدید و بدهی ها را تقسیط کردیم و در مقابل ضرایب مالیاتی کالاهای وارداتی را افزایش دادیم.

وی گفت: هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به صادرکنندگان کالا استرداد داشتیم. تقوی‌نژاد تصریح کرد: پارسال و امسال نرخ‌های مالیاتی افزایش نیافته زیرا بنا بر فشار آوردن بر مودیان مالیاتی نداریم و رویکردمان استفاده از منابعی است که تاکنون در خدمت نظام اقتصادی کشور نبود.

تقوی‌نژاد مالیات بر ارزش افزوده را کاملا شفاف و روشن دانست و افزود: در ۱۶۰ کشور دنیا همچون ایران مالیات بر ارزش افزوده از حلقه‌های مختلف و صورتحساب‌ها دریافت می‌شود. ۴ هزار شرکت صوری را کشف کردیم و این نشان می‌دهد که عده‌ای در حال سواستفاده هستند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: پارسال یک میلیون و ۳۰۰ هزار مودی جدید را شناسایی کردیم که از این تعداد تاکنون برای ۷۰۰ هزار نفر مودی، پرونده مالیاتی تشکیل شده است. تقوی‌نژاد در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تلاش ما بر این است که با مدیران، تعامل شود، افزود: در یک سال و نیم گذشته بیش از ۶۵ هزار مدیر را که مشکل و بدهی مالیاتی داشتند تعیین تکلیف و از آنها رفع محدودیت کردیم.

وی ادامه داد: از بنگاه و واحدی که زیان کرده باشد مالیات دریافت نمی‌شود، بلکه از بنگاهی که سود کرده مالیات دریافت می‌شود. تقوی‌نژاد درباره سامانه طرح جامع مالیاتی با بیان اینکه این سامانه، بومی شده است، گفت: در پیشرفته‌ترین کشورها حداکثر ۹۸ درصد اظهارنامه مالیاتی، الکترونیکی دریافت می‌شود در حالی که در کشور ما، ‌ امسال در سامانه طرح جامع مالیاتی، ۱۰۰ درصد اظهارنامه‌ها الکترونیکی دریافت شد و این رکورد جهانی است.

تقوی‌نژاد تاکید کرد: هدف‌های طرح جامع مالیاتی، محقق شده است. معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه یکی از مقامات بانک مرکزی فهرست ۵۰ نفر اول خریدار سکه را به ما اعلام کرده است، ‌ گفت: همه اینها شناسایی شدند و بالاترین خریدار سکه به تعداد ۳۸ هزار و ۲۰۰ سکه، جوان متولد سال ۱۳۶۵ پادو و کارگر یک شرکت است که تنها اظهار نامه مالیاتی او بیمه نامه اتومبیل پراید بود.

رییس کل سازمان امور مالیاتی افزود: یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون رکورد اطلاعات داریم که هر رکورد شامل بیش از هزار رقم اطلاعات و در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور موجود است.
وی درباره فرارهای مالیاتی گفت: تاکنون با شناسایی ۶۰۵ نفر مودی در کشور که تراکنش‌های سنگین مشکوک داشتند، ۸ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات را مطالبه کردیم.

تقوی‌نژاد افزود: از کسانی که اطلاعات ناقص دادند قبلا ۴ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان مالیات ابراز کردند، اما از محل بررسی دوباره، رقم واقعی ۹ هزار و ۸۳۰ میلیارد تومان بود یعنی حدود ۵ هزار و ۵۹۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی بود که اخذ شد.

وی گفت: برخی شرکت ها به ویژه شرکت هایی که از طریق بورس کالا در مناطق آزاد خرید و فروش می کردند و اطلاعات دقیق نمی داند حدود سه هزار میلیارد تومان مطالبه مالیات و جریمه انجام دادیم.

معاون وزیر اقتصاد افزود: از محل شناسایی کسانی که کارت های بازرگانی غیر را گرفته بودند با همکاری قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و بقیه دستگاه‌ها ۶ هزار و ۲۴۸ نفر را شناسایی کردیم و نخستین بار از محل شناسایی افراد اصلی در این زمینه ۴ هزار میلیارد تومان مالیات گرفتیم.

تقوی‌نژاد اضافه کرد: حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان در سال گذشته و سه ماه امسال از طریق فرار مالیاتی برگ تشخیص مالیات صادر کردیم و این رکورد تاریخی بود. وی با بیان اینکه کارگروه ویژه تشکیل دادیم که هفته‌ای ۲ بار تشکیل جلسه می‌دهد، گفت: اطلاعات ۲۲ شرکت واردکننده خودرو را کسب کردیم که مجموع پرداخت مالیات آنها در سال های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۴، پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بود، اما تاکنون ۸۳۰ میلیارد تومان از آنها مالیات گرفتیم.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور افزود: ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار رکورد اطلاعات مربوط به ارز، سکه و طلا اخذ کردیم. تقوی نژاد درباره مالیات بر عایدی سرمایه گفت: این نوع مالیات یکی از ابزارهای مالیاتی مدرن است و زیرساخت های آن باید ایجاد شود و اکنون زیرساخت های لازم فراهم است و باید این موضوع مطرح شود.

وی درباره مالیات بر خانه های خالی هم گفت: در قانون حکمی وجود دارد مبنی بر اینکه وزارت مسکن باید سامانه اسکان و املاک را در کشور راه اندازی کند و نسبت به شناسایی خانه های خالی اقدام و به سازمان امورمالیاتی اعلام کند.

تقوی نژاد ادامه داد: بارها با وزارت راه و شهرسازی مکاتبه کردیم اقداماتی را انجام دادند اما کافی نیست و اکنون معطل این سامانه هستیم. وی در باره صندوق های مکانیزه فروش هم گفت: دولت لایحه ای را در اسفند سال ۱۳۹۵ در اینباره تهیه کرد و در اختیار مجلس گذاشت که بحث آن در کمیسیون به پایان رسید و در نوبت طرح در صحن علنی مجلس است.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه در این باره استانداردهای سخت افزاری و نرم افزاری و نحوه تهیه صورتحساب را تهیه کرد ه ایم، افزود: ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه پوز فروشگاهی داریم که در این زمینه می تواند کمک کند.

 

منبع:ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند