ماجرای صف طولانی کامیون‌ها در بازرگان چیست؟

۹۳.۵ درصد سهم جاده از بار

به دنبال انتشار اخباری درباره تشکیل صفی طولانی از کامیون ها در مرز بازرگان و امکان پذیر نبودن تردد برای بسیاری از آنها، معاون دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری توضیحاتی را در این زمینه ارائه کرد.

سید حسن حسینی اظهار کرد: رصد آخرین وضعیت تردد در مرز بازرگان نشان می‌دهد که تا عصر دیروز(شنبه) تمامی کامیون‌های ایرانی و خودروهایی که از سمت ایران قصد عزیمت به ترکیه را داشته بدون هیچ مشکلی عبور کرده‌اند و هیچ صف یا محدودیتی برای عبور و مرورهای وجود ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز،حسینی با بیان اینکه اگر صفی تشکیل شده باشد نیز مربوط به خروجی‌هایی است که از سمت ترکیه به ایران می آیند، تصریح کرد: پیگیری‌های ما نشان داد که نه تنها کامیون‌هایی که بار مواد غذایی فاسدشدنی دارند با اولویت تردد به ایران اعزام می‌شوند که حتی دیگر کامیون‌های ایرانی نیز بدون صف طولانی و شرایط غیر عادی وارد ایران می‌شوند و اوضاع در مرز برای ایرانی‌ها کاملا عادی است.

معاون دفتر ترانزیت سازمان راهداری اضافه کرد: آنچه به اسم صف طولانی و توقف کامیون‌ها شکل گرفته نه ارتباطی با کامیون‌های ایرانی دارد و نه با بارهایی که بناست در ایران تخلیه شود، تنها مربوط به توافقاتی است که ترکیه با کشورهای CIS مانند قزاقستان دارد.

حسینی درباره این توافقات توضیح داد: برخی کشورها برای تردد ناوگان باری دیگران در خاک خود توافقات دو جانبه ای دارند و به شکل برابر برای کامیون‌های دو طرف پروانه تردد صادر می‌شود. یعنی برای مثال وقتی به ۱۰۰۰ کامیون ترک پروانه تردد داده می‌شود، از آن سو ۱۰۰۰ کامیون قزاق اجازه ورود به ترکیه را خواهند داشت. صف شکل گرفته مربوط به همین کامیون‌هاست و مشکلی که دولت ترکیه در تامین این مجوزها داشته است. ما جزییاتی از این اتفاق نداریم زیرا هیچ ارتباطی به ایران پیدا نکرده و تنها این کامیون‌ها به شکلی ترانزیتی از خاک ما عبور می‌کنند.

به گفته وی، میان ایران و ترکیه توافقی برای صدور پروانه تردد وجود ندارد و در این زمینه نیز نگرانی وجود ندارد.

بنابرگزارش، پس از پایان یافتن ناامنی‌های سیاسی در ترکیه مرز بازرگان بار دیگر به عنوان یکی از اصلی‌ترین محل های ترددترانزیتی ایران کار خود را آغاز کرده و در آمارهای اخیر نیز جز سه مرز پر ترافیک کشور بوده است.

در سال‌های قبل میان دو طرف بر سر نرخ سوخت اختلاف نظرهایی به وجود آمده بود که با انجام مذاکرات لازم بار دیگر شرایط به شکل عادی در امد.

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند