مازندران به کارخانه جدید آرد نیاز ندارد

قیمت آرد

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 2 گفت: احداث کارخانه جدید در صنعت آرد ضربه مهلکی به کارخانجات آرد مازندران می‌زند.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 2 در نشست هم اندیشی دستگاه‌های اجرایی با کارخانجات آردسازی استان که به همت شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 2 برگزار شد، به غیراقتصادی بودن راه‌اندازی کارخانه جدید آردسازی در استان اشاره کرد و گفت: احداث کارخانه جدید در صنعت آرد ضربه مهلکی به کارخانجات آرد مازندران می‌زند. راه‌اندازی هر واحد جدید در واقع تعطیلی 2 کارخانه قبلی و حذف 80 اشتغال مستقیم و غیرمستقیم است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سید محمد جعفری، اظهار کرد: انجمن صنفی کارخانجات آردسازی استان باید برنامه‌های سال 97 خود را تدوین و اولویت‌های خود را مشخص کند.

وی با بیان این که تحریم‌های خارجی و افزایش قیمت ارز نباید ما را دچار اختلال کند، یادآور شد: برای همه دولت‌ها امنیت غذایی اولویت درجه اول بوده و دیپلماسی گندم بسیار مهم است.

جعفری با اشاره به این که غلات به عنوان یک کالای استراتژیک و راهبردی به استقلال دولت‌ها و ملت‌ها کمک می‌کند، تصریح کرد: ظرفیت تجارت کارخانجات آردسازی استان در سال گذشته با مدیریت اصولی افزایش یافته است. با توجه به اقدامات صورت گرفته ضریب ارزش افزوده کارخانجات آرد از 28 درصد به 35 درصد افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 2 با اشاره به افزایش ظرفیت تبدیل گندم به آرد در استان خاطرنشان کرد: در سال گذشته 144 هزار تن گندم 900 تومانی نسبت به مدت مشابه سال قبل آن آسیاب شده است که این رشد چشمگیر موجب افزایش فعالیت کارخانجات و همچنین افزایش اشتغال شده است. در سال 97 باید ظرفیت تبدیل گندم 982 تومانی به آرد را به 2 برابر برسانیم.

جعفری با اشاره به بستر سازی برای کارخانجات مازندران در جهت آرد کردن 350 هزار تن گندم آزاد یادآور شد: با توافق صورت گرفته درخصوص خرید گندم غرب استان گلستان و به همین تناسب خرید گندم غرب کشور و تزریق آن در بورس مازندران این کار قابل انجام است.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 2 با بیان این که برای نخستین بار آرد تولیدی استان به کشورهای همسایه صادر شد خاطرنشان کرد: در سال گذشته 98 هزار و 414 تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان استان بصورت تضمینی خریداری گردید که این میزان یک چهارم نیاز استان است و مابقی آن از طریق استان گلستان و سایر استان‌ها تامین خواهد شد.

وی افزود: در سال گذشته 465 هزار تن گندم داخلی وارد استان شد که از این میزان 278 هزار تن گندم از استان گلستان برای مصارف داخلی وارد مازندران شد که در نوع خود بی‌سابقه بود.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 2 با اشاره به این که در سال گذشته از 465 هزار تن گندم داخلی وارده به استان 123 هزار تن گندم از طریق حمل ریلی به استان‌های مقصد ارسال شد، تصریح کرد: 212 هزار تن آرد یارانه‌ای نیز در سال گذشته در استان توزیع شد.

وی با بیان اینکه شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران 20 میلیون تن ظرفیت ذخیره‌سازی گندم را در اختیار دارد خاطرنشان کرد: در دو سال گذشته حدود 100 هزار تن به ظرفیت ذخیره سازی سیلو در استان مازندران توسط بخش خصوصی اضافه شد.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 2 همچنین به خرید دانه روغنی کلزا در سال زراعی گذشته اشاره کرد و گفت: 19 هزار و 586 تن دانه روغنی کلزا از طریق 18 مرکز در استان خریداری شد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند