ایران بروکر
خبر مهم : چگونه در سامانه یکپارچه خودرو ثبت‌نام کنیم؟
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

جزئیات مالیات بر حقوق سال ۱۴۰۱ تصویب شد / کدام حقوق‌بگیران مالیات نمی‌دهند؟

تجارت نیوز

نمایندگان مجلس در جریان تصویب لایحه بودجه سال آینده، جزئیات مالیات بر حقوق سال ۱۴۰۱ تصویب کردند. کدام حقوق‌بگیران مالیات نمی‌دهند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، این روزها نمایندگان مجلس در حال تصویب جزئیات بودجه سال آینده هستند. در جریان بررسی لایحه بودجه امروز چهارشنبه ۱۱ اسفند ماه، نمایندگان جزئیات مالیات بر حقوق سال ۱۴۰۱ را تصویب کردند.

براساس این مصوبه سقف معافیت مالیاتی پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. یعنی کسانی که ماهانه حقوق پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی می‌گیرند در سال آینده هیچ گونه مالیات بر حقوقی پرداخت نمی‌کنند.

دیگر سطوح مالیاتی به شرح زیر است:

کسانی که حقوقشان بین ۵٫۶ تا ۱۵ میلیون تومان است باید ۱۰ درصد مازاد را مالیات پرداخت کنند. یعنی کسی که ۱۵ میلیون تومان حقوق در ماه دریافت می‌کند برای ۵٫۶ میلیون تومان آن مالیاتی نمی‌دهد. اما برای ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی که بیشتر می‌گیرد باید ۱۰ درصد آن را بهخ عنوان مالیات بر حقوق پرداخت کند.

سطح دیگر مالیاتی به کسانی مربوط می‌شود که حقوقشان تا سقف ۲۵ میلیون تومان است. این افراد نسبت به مازاد ۱۵ میلیون تا ۲۵ میلیون تومان، ۱۵ درصد مالیات می‌پردازند.

یعنی ۵٫۶ میلیون تومان این حقوق معاف از مالیات است. برای ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان (تا سقف ۱۵ میلیون تومان) باید ۱۰ درصد مالیات بپردازند. همچنین برای ۱۰ میلیون تومان دیگر باید ۱۵ درصد مالیات بدهند.

براساس قانون مالیات بر حقوق سال آینده، حقوق‌بگیران نسبت به مازاد ۲۵ میلیون تا ۳۵ میلیون تومان باید ۲۰ درصد مالیات پرداخت کنند.

همچنین نسبت به مازاد ۳۵ میلیون تومان نیز باید ۳۰ درصد مالیات پرداخت شود.

این قانون مالیات بر حقوق شامل کارکنان دولتی و غیردولتی و بر احکام کارگزینی شامل حق شغل، حق شاغل، فوق العاده مدیریت، فوق‌العاده مستمر و مستمر و سایر پرداختی ها و کارانه به استثنای عیدی پایان سال اعمال می‌شود.

همچنین مستغلات اشخاص فاقد درآمد تا مبلغ ماهانه ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان از مالیات معاف است.

در قانون بودجه سال جاری، درآمد مالیاتی دولت ۳۲۵ هزار میلیارد تومان بود. اما این درآمد در سال آینده ۲۰۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و به ۵۲۶ هزار میلیارد تومان رسیده است. به عبارتی دولت روی افزایش ۶۲ درصدی درآمدهای مالیاتی حساب باز کرده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند