دور جدید مذکرات ایران و عربستان در آینده نزدیک

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه دور جدید مذاکرات ایران و عربستان در آینده نزدیک برگزار می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز،  سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد مذاکرات ایران و عربستان و نتایج پنچ دور مذاکراتی که بین دو کشور انجام شده است، گفت: به‌دلیل درک مشترکی که هم در تهران و هم در ریاض شکل گرفته است دو طرف به این اتفاق نظر رسیده‌اند که گفتگوهای دوجانبه را انجام دهند.

با نقش بسیار سازنده‌ای که دولت عراق به‌عنوان کشور میزبان ایفا کرده است، پنج دور از گفتگوهای مشترک ایران و عربستان سعودی در بغداد برگزار شد.

ماحصل این گفتگوها مثبت بوده است. به‌‌عبارتی این انگیزه و ادراک مشترک را ایجاد کرده است که ما نیازمند تداوم این مسیر برای ایجاد فهم مشترک و برداشتن گام اجرایی برای از سرگیری روابط دو کشور هستیم، در دو پایتخت این انگیزه و اراده سیاسی وجود دارد. دولت عراق هم همچنان به نقش سازنده و مثبت خود ادامه داده است.

ایسنا گزارش داد، ناصر کنعانی با بیان این که رایزنی‌های که اخیرا دولت عراق با دولت عربستان سعودی انجام داده و گفتگوهای مستمری که بین مقام‌های عراقی با مقامات جمهوری اسلامی انجام شده، فضای مناسبی ایجاد کرده است که در آینده نزدیک دور بعدی گفتگوها برگزار شود، تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران از ادامه گفتگوها استقبال می‌کند و امیدوار است که گفتگوها به نتایج ملموس و عملی در ارتقا مناسبات دو کشور منجر شود.

جمهوری اسلامی ایران از هر گام عملی که از سوی دولت عربستان سعودی به سمت بهبود مناسبات برداشته شود، با جدیت و با گام‌های بیشتری پاسخ خواهد داد.

کنعانی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی العالم در پاسخ به این سوال آیا زمان دور بعدی این مذاکرات مشخص شده است، اظهار کرد: در قالب رایزنی‌های مشترکی که از طریق برادران عراقی در حال انجام است، به‌طور عمومی توافق شده است که در آینده نزدیک دور جدید مذاکرات را برگزار کنیم اما زمان را هنوز را به تاریخ دقیقی نرسیده‌ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال این مذاکرات در چه سطحی برگزار می‌شود، گفت: مذاکرات در سطحی بود که تصمیم‌گیرنده هستند و می‌توانند دو کشور را به‌طور کامل نمایندگی کنند و صلاحیت داشته باشند مواضع و دیدگاه‌ها را به‌طور دقیق و جدی منتقل کنند و براساس نتیجه مذاکرات بتوانند در دو پایتخت نتیجه‌گیری کنند. بنابراین سطح بسیار عالی و مناسبی است که ما را به نتایج مطلوبی برساند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند