نخست‌وزیر عراق خبر داد:

مذاکره عراق با آمریکا درباره تعامل مالی با ایران

تجارت نیوز

«حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق گفت که کشورش قصد دارد هیاتی را برای انجام تفاهم بر سر تعاملات مالی با ایران راهی آمریکا کند.

«حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق گفت که کشورش قصد دارد هیاتی را برای انجام تفاهم بر سر تعاملات مالی با ایران راهی آمریکا کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، العبادی عصر سه‌شنبه در کنفرانس خبری هفتگی خود پس از نشست هیات دولت عراق همچنین از تشکیل یک کمیته عالی به ریاست رئیس کل بانک مرکزی عراق برای نوع تعامل با تحریم‌های آمریکا علیه ایران خبر داد.

وی گفت: عراق با تحریم‌های اقتصادی علیه هر کشوری که باشد موافق نیست و این موضع راهبردی دولت است.

نخست‌وزیر عراق دربخش دیگری از سخنانش اعلام کرد: با شرکت زیمنس آلمان برای توسعه بخش انرژی در عراق و رساندن سطح تولید برق به میزان مطلوب و تامین برق 24 ساعته برای شهروندان به توافق رسیدیم.

وی میزان کنونی تولید برق در کشورش را 16 هزار مگاوات عنوان کرد.

عراق در فصل گرما که مصرف برق به اوج خود می‌رسد، به 23 هزار مگاوات در ساعت برق نیاز دارد که به دلیل عدم تامین این مقدار، با مشکل جدی قطع مکرر و طولانی برق و در نتیجه خشم و انزجار عمومی مواجه می‌شود.

مشکل برق در عراق در طول سه سال گذشته عامل از سرگیری تظاهرات گسترده مردمی نسبت به وضعیت بد معیشتی بوده است.

العبادی ابراز امیدواری کرد که فراکسیون اکثریت که دولت آینده کشور را انتخاب خواهد کرد هر چه زودتر تشکیل شود تا زمینه تامین خواسته‌های مردم و منافع کشور فراهم شود.

رهبر ائتلاف انتخاباتی النصر همچنین خواستار استفاده نکردن از ابزارهای غیر قانونی و غیر اخلاقی از جمله تهدید و فشار در این زمینه شد.

نخست‌وزیر عراق همچنین در خصوص بحران آب و شوری آن در بصره که در روزهای اخیر صدها نفر را مسموم و راهی بیمارستان کرده است، گفت: هیات دولت اقدامات لازم در این زمینه را مورد بررسی قرار داده است.

وی در عین حال یادآور شد که مشکل شوری آب در شط العرب یک مساله تازه نیست و به چندین دهه قبل بازمی‌گردد اما کمی بارش در فصل گذشته بر دامنه مشکل افزوده است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند