مرز سرخس ۲۴ ساعته شد

سفیر ایران در ترکمنستان با تاکید بر نگرش مثبت ترکمن‌ها به مصرف کالاهای ایرانی، گفت: شرایط سهم‌خواهی بیشتر از بازار ترکمنستان فراهم است و با توجه به ۲۴ ساعته شدن مرز سرخس انتظار می‌رود تجار ایرانی از فرصت حضور در ترکمنستان کمال استفاده را ببرند. به گزارش  سازمان توسعه تجارت، سید محمد احمدی با بیان
مرز سرخس ۲۴ ساعته شد

c1b4fac80247d75acf81eca74a102270_XL.jpg

سفیر ایران در ترکمنستان با تاکید بر نگرش مثبت ترکمن‌ها به مصرف کالاهای ایرانی، گفت: شرایط سهم‌خواهی بیشتر از بازار ترکمنستان فراهم است و با توجه به ۲۴ ساعته شدن مرز سرخس انتظار می‌رود تجار ایرانی از فرصت حضور در ترکمنستان کمال استفاده را ببرند.
به گزارش  سازمان توسعه تجارت، سید محمد احمدی با بیان اینکه اکنون با توجه به رفع تحریم‌ها فرصت مناسبی پیش آمده تا جایگاه تجاری خود را در ترکمنستان ارتقا دهیم، اظهار کرد: مردم ترکمنستان نسبت به کالا و خدمات ایرانی گرایش مثبتی دارند و تجار کشورمان می‌توانند با شناخت زمینه‌های همکاری دو جانبه از این فرصت به نحو مطلوبی استفاده کنند و حضور موثر و قوی در این کشور داشته باشند.
وی افزود: علاوه بر اشتراکات فرهنگی و همجواری جغرافیایی، بخشی از صدور خدمات فنی و مهندسی به ترکمنستان مربوط به تهاتر گاز در مقابل کالا و خدمات ایرانی است و خوشبختانه بخش خصوصی در این زمینه فعال شده است.
احمدی با بیان اینکه ایران به دنبال اجرای طرح‌های بزرگ عمرانی در ترکمنستان است، گفت: ساخت جاده ۶۰۰ کیلومتری بین عشق‌آباد و ترکمن‌آباد در نزدیکی مرز ازبکستان در این کشور به ارزش حدودی سه میلیارد یورو از جمله طرح‌های مورد نظر ایران است.
وی با اشاره به وجود یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر مرز آبی و خشکی بین ایران و ترکمنستان افزود: در طول مرز دو کشور چهار پایانه مرزی سرخس، اینچه برون، لطف‌آباد و باجگیران وجود دارد و روزانه حدود هزار کامیون از مرزهای ایران وارد ترکمنستان می شود.
سفیر ایران در عشق آباد تصریح کرد: به تازگی پایانه مرزی سرخس ۲۴ ساعته شد و در صورت نیاز این کار برای سایر پایانه‌های مرزی نیز انجام خواهد شد تا مسیر تجارت دو کشور بیش از پیش تسهیل شود.
احمدی با تاکید بر اهمیت رابطه برد ـ برد دو کشور خاطرنشان کرد: حمل و نقل و انرژی از جمله مهمترین حوزه‌های همکاری اقتصادی تهران و عشق‌آباد است؛ ترکمنستان به مصالح ساختمانی، کالاهای صنعتی، فراورده‌های نفتی و پروژه‌های ساخت پالایشگاه، جاده‌سازی، خطوط انتقال برق، گازرسانی و … نیاز دارد، از سوی دیگر ایران هم واردکننده برق، گاز، فرآورده‌ها و مشتقات نفتی از این همسایه شمالی است.
وی به رقبای ایران در این کشور هم اشاره کرد و گفت: ایران در صادرات کالا به ترکمنستان در رتبه سوم و چهارم قرار دارد و پیش از ما ترکیه، روسیه و چین هستند، ضمن اینکه بلاروس و اوکراین هم از دیگر رقبای ایران به شمار می‌روند؛ اما اکنون با توجه به رفع تحریم‌ها انتظار می‌رود سهم ایران در بازار ترکمنستان افزایش یابد.
احمدی با اشاره به ضعف تجار ایرانی در بازاریابی و شناخت شرایط و قوانین کشور ترکمنستان یادآور شد: با وجود نزدیکی جغرافیایی ایران به ترکمنستان، ترکیه حضور بسیار پررنگی در بازار این کشور دارد و طرح‌های میلیارد دلاری عمرانی از سوی این کشور در حال اجراست.
سفیر ایران در عشق آباد گفت: کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیز اخیرا در بازار ترکمنستان فعال شده‌اند و حتی عربستان به صدور مواد اولیه با هواپیما به این کشور می‌پردازد؛ به همین دلیل اگر ایران نتواند جایگاه خود را در ترکمنستان بهبود دهد سایرین جای ما را خواهند گرفت.
احمدی با انتقاد از کیفیت برخی محصولات صادراتی به ترکمنستان تاکید کرد: با وجود رقبای زیاد باید کیفیت محصولات صادرشده به این کشور افزایش یابد تا اعتماد متقابل ایجاد شود.
سفیر ایران در ترکمنستان همچنین با اشاره به برگزاری سومین دوره نمایشگاه ایران پروژه در عشق‌آباد، افزود: در نمایشگاه های پیشین بیش از ۱۰۰ شرکت ایرانی مشارکت کردند و با توجه به قراردادهای منعقد شده از آن نمایشگاه رضایت داشتند، اکنون با توجه به رفع تحریم‌ها انتظار داریم که دوره سوم نمایشگاه ایران پروژه بهتر و گسترده‌تر از سال‌های قبل برگزار شود.
احمدی در پایان تاکید کرد: سفارت جمهوری اسلامی تلاش می کند مسیر همکاری‌های اقتصادی و تجاری بخش خصوصی دو کشور را بیش از پیش هموار کند.
این مطلب را به اشتراک بگذارید