ایران بروکر

مسمومیت دانش آموزان امروز 14 اسفند 1401/ رکوردزنی آمار مسمومیت

مسمومیت

مسمومیت دانش آموزان در حالی هنوز ادامه دارد که متاسفانه اقدام جدی از سوی دولت برای مقابله با این معضل انجام نشده است. از روز گذشته شاهد افزایش آمار دانش آموزان و دانشجویان مسموم شده در کشور بودیم.

به گزارش تجارت‌نیوز،‌ جدیدترین اخبار مسمومیت امروز یکشنبه ۱۳ اسفند را در ادامه بخوانید.

عضو کمیسیون آموزش مجلس:موضوع مسمومیت بودار است

حسین امامی‌راد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به تداوم مسمومیت‌های برخی از دانش آموزان کشور، گفت: موج مسمومیت تکراری دانش‌آموزان عزیز ما در برخی محله‌های تهران و نیز در قم اردبیل و… که دیده شده که باید از طرف مسئولین جدی گرفته شده و پیگیری شود.

نماینده مردم چناران، طرقبه شاندیز و گلبهار در مجلس با تأکید بر غیر طبیعی بودن این مسمومیت‌ها اظهار داشت: این موضوع مسمومیت‌ها غیر طبیعی و بودار است. باید آن‌را در ادامه همان تحرکات و اغتشاشات چند ماه اخیر و در چارچوب جنگ ترکیبی دشمن دانست.

وی با اشاره به فتنه‌های دشمنان، ادامه داد: دشمنان با کمک عوامل داخلی خود علی‌رغم گذاشتن هزینه‌هایی بر روی دست نظام و پس از آنکه با اغتشاش‌ها به هدف ضربه زدن نهایی به نظام، نرسیدند، دست به اقدامات اخیر در مسمومیت‌های نگران کننده زدند.

مسمومیت در مجموع ۳۱۲ دانش‌آموز از صبح امروز تاکنون

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت:از صبح امروز (۱۴ اسفندماه) تاکنون ۳۱۲ دانش‌آموز خوزستانی در شهرهای اهواز، رامهرمز و سربندر دچار مسمومیت شده‌اند.

روایت پدر دو دختر دانش آموز خرم آبادی از مسمومیت‌ها: جواب آزمایش را برای ما باز نکرده و توضیحی ندادند

پدر دو دانش آموز دختر در خرم آباد به خبرنگار جماران گفت: 8 صبح هر دو را به مدرسه بردم و مطابق هر روز ساعت 12 ظهر به سراغشان رفتم. فاطمه کلاس چهارم است و اول او را از مدرسه می‌آورم و سپس به سراغ زهرا که کلاس هفتم است رفتم. رنگش پریده و لب‌هایش بی‌رنگ شده بود و مقداری مردمک چشمش باز شده بود. گفت چهار نفر از هم کلاسی‌هایم گیج و بی‌حال شده‌اند و با تماسِ ناظم مدرسه والدین‌شان به سراغ‌شان آمده.

ذهن من به عنوان پدر زهرا مشغول شد که چرا ناظم به من زنگ نزده است؟ اما ترجیح دادم زهرا را به درمانگاه ببرم. سوار ماشین کرایه‌ای شدم تا به درمانگاه رسیدیم؛ زهرا از حال رفته بود، دختر بی‌حالم را روی دست به اورژانس بردم و شرح حال را گفتم. احتمال می‌دهم پرسنل بیمارستان قبلاً با چنین حالتی مواجه شده بودند، در کمال خونسردی یک عدد سرم 250 سی سی برای دخترم وصل کردند و دو آمپول به سرم اضافه کردند. اکسیژن هم به مدت ده دقیقه متصل به دخترم بود؛ حالت تهوع و استفراغ باعث شد اکسیژن جدا شود.

بعد از تهوع و استفراغ حالش کمی بد شد، آزمایش خون نیز گرفته شد اما جواب آزمایش را برای ما باز نکرده و توضیحی ندادند. بعد از دو ساعت و نیم با رضایت شخصی زهرا را به خانه آوردم. یک شربت دیمترون و پودر ORS به ما دادند به مدت یک روز و نیم سرگیجه و استفراغ و اسهال دست بردار نبود.

پیگیر 4 همکلاسی زهرا از خانواده‌شان شدیم و همه شان علائمی مانند زهرا داشتند، و درمانی مشابه. شنبه 13/12/1401 زهرا را به مدرسه بردم و گلایه‌مند از اینکه ناظم که چرا من را خبر نکرده است و ایشان گفتند فراموش کردم؛ زیرا بوی چنته(!) از حیاط می‌آمد و فکر کردم بوی فاضلاب است که کیپ شده است و با چاه بازکن و لوله بازکن تماس گرفتم که راه فاضلاب باز کرد.

مدرسه دخترم از پایۀ کلاس هفتم تا دوازدهم است که در کنار مدرسه‌شان یک باشگاه ورزشی دخترانه است. دقیقاً از دوشنبه تا شنبه 13/12/1401 تعطیل شده بود. پیگیری کردم و متوجه شدم، 3 نفر از شیفت صبح باشگاه هم با علائم مشابه زهرا راهی درمانگاه شده اند. مدیر مدرسه، ناظم و مسئول باشگاه هیچ اطلاعاتی به خانم بنده ندادند و کلاً به عادی سازی مسأله اشاره شده روی آوردند.

من ترجیح می‌دهم بچه‌ام به مدرسه نرود و حرفم به مسئولین آموزش و پرورش این است که مدارس را غیرحضوری کنند تا حداقل والدین فقط دغدغۀ معیشت را داشته باشند

مدارس قم دو روز تعطیل شد

مدیرکل آموزش و پرورش استان قم گفت: با توجه به جشن‌های نیمه شعبان و حضور گسترده زائران و میهمانان در شهر کریمه اهل بیت، فعالیت آموزشی مدارس شهر قم فردا و پس فردا به صورت غیر حضوری خواهد بود.

مسمومیت مجلس را متشنج کرد

در حالی که نظری نماینده خلخال قصد بیان تذکری در خصوص مسمومیت تعدادی از دانش آموزان در خلخال را داشت، کریمی قدوسی نماینده مشهد قصد ممانعت از بیان تذکر او را داشت که همین موضوع باعث شد برای دقایقی جو مجلس متشنج شود.

پدر و مادرها نمی‌دانند بچه‌ها باید به مدرسه بروند یا نه

فاطمه مقصودی نماینده مجلس به خبرآنلاین گفت:ما در کمیسیون تلفیق با حضور وزرای آموزش‌و پرورش و بهداشت جلسه تشکیل دادیم. اعضای وزارت اطلاعات هم در جلسه حضور داشتند.همان‌طور که گفتم نیروهای امنیتی به‌شدت پی‌گیر هستند تا مجرمان را پیدا کنند، آن‌ها دارند روی این موضوع کار می‌کنند و این وظیفه اجرایی دست آن‌هاست و ما نظارت می‌کنیم و تاکید می‌کنیم که هرچه زودتر باید تکلیف مشخص شود.

مطالعه کنید
کارت ملی همه صادر شد؟

وی افزود: پدر و مادرها نمی‌دانند بچه‌ها باید به مدرسه بروند یا نه، مدارس هم که باز است و والدین نمی‌دانند چه باید بکنند. در مجموع مجلس نظارت خود را انجام می‌دهد و نیروهای امنیتی هم تلاش خود را می‌کنند، ان‌شاالله زودتر به‌نتیجه برسیم.

ماجرای مسمومیت دانش آموزان اصفهانی

-معلم در راهرو احساس تنگی نفس پیدا کرد و فورا بچه ها به حیاط مدرسه رفتند.دانش آموزان احساس سوزش گلو، حالت تهوع و تنگی نفس داشتند.
-دانش آموزانی که به بیمارستان منتقل شدند حال عمومی مساعدی دارند.

۴۶ دانش آموز دختر خراسان‌شمالی با علایم مسمومیت به مراکز درمانی منتقل شدند

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: ۱۰ دانش آموز مدرسه دخترانه متوسطه اول شاهد “نرجس” اسفراین و ۳۶ دانش آموز مدرسه ابتدایی مختلط روستای گُلی بجنورد امروز (یکشنبه) با علایم مسمومیت به مراکز درمانی منتقل شدند.

رئیس اورژانس آذربایجان شرقی: ۳۷ دانش‌آموز تبریزی با علائم مسمومیت به مراکز درمانی منتقل شدند

جعفری روحی، رئیس اورژانس آذربایجان شرقی گفت: امروز یکشنبه چهاردهم اسفندماه تعداد ۳۷ نفر از دانش آموزان تبریزی تا ساعت ده و نیم صبح، با علایم مسمومیت تحت نظر پزشکی قرار گرفتند.
طی تماس صورت گرفته از سوی مدارس با اورژانس ۱۱۵ تبریز بلافاصله همکاران ما سریعاً در محل حاضر شدند که از ۳۷ نفر دانش آموز با علائم مسمومیت تعداد ۲۷ نفر با علائم مسمومیت به مراکز درمانی انتقال داده شدند که این عزیزان در حال درمان هستند.خوشبختانه بیمار بدحال نداشتیم و تاکنون بیمار بدحال به اورژانس گزارش نشده است و همه دانش آموزان تحت درمان قرار گرفته‌اند.

انتقال ۱۱ دانش آموز یک مدرسه بندرعباس به بیمارستان

صبح امروز از مدرسه کوثر محله ۶۰۰ دستگاه در بندرعباس گزارشی از بروز نفس تنگی شماری از دانش آموزان به مرکز فوریت‌های پزشکی و اورژانس اعلام شده است.

۲۰ دانش‌آموز در شیراز با علائم تنگی نفس راهی بیمارستان شدند

روابط عمومی اداره‌کل آموزش و پرورش فارس گفت:ساعت ۹ صبح روز یکشنبه ۱۴ اسفندماه تعدادی از دانش آموزان هنرستان دکتر ایرج کمالی شیراز اعلام کردند که بوی نامطبوعی را استشمام کرده‌اند و بر اساس دستورالعمل هایی که از قبل به مدارس استان ارسال شده، مدیر مدرسه موضوع را به اورژانس اطلاع رسانی می‌کند.

دانش‌آموزان‌ از کلاس تخلیه و به حیاط مدرسه منتقل شدند؛ در این میان، ۲۰ دانش آموز دچار اضطراب و استرس و تنگ نفس شده بودند برای مراقبت بیشتر توسط اورژانس به بیمارستان منتقل می‌شوند. این آموزشگاه ۲۰۸ دانش‌آموز دارد. در حال حاضر حال عمومی سایر دانش‌آموزان خوب است.

کمیته بررسی دلایل مسمومیت دانش‌آموزان در مجلس برگزار شد

عضو کمیسیون بهداشت گفت:جلسه کارگروه بررسی دلایل مسمومیت دانش‌آموزان در راستای دستور رئیس مجلس به ۴ کمیسیون بهداشت، شوراها، امنیت ملی و آموزش تشکیل شده است. فردا هم نشستی با مسئولانی از وزارتخانه‌های کشور، بهداشت، آموزش‌وپرورش، دستگاه‌های امنیتی تشکیل می‌شود.

رئیس کمیسیون آموزش گفت:فعلا تصمیمی برای تعطیلی مدارس گرفته نشده؛ تصمیم‌گیری در این خصوص بر عهده شورای عالی امنیت ملی است.

مسمومیت سریالی دختران دانش‌آموز به آبادان و رامهرمز خوزستان رسید

در پی اعلام دو مدرسه به مرکز فوریت‌های پزشکی آبادان، شش آمبولانس چند تن از دانش آموزان را از مدرسه صدیقه کبری و حضرت رقیه آبادان به بیمارستان منتقل کرده است.

همچنین شهبازی آزاد، فرماندار رامهرمز گفت: صبح امروز یکشنبه، دانش آموزان دبیرستان دخترانه حضرت زینب (س) در مرکز شهر رامهرمز، اعلام ناراحتی و تنگی نفس کردند.

به محضی که مسئولین مدرسه این موضوع را گزارش دادند بدون فوت وقت عوامل انتظامی، مدیریت آموزش و پرورش و اورژانس در محل حاضر و به مدیریت موضوع پرداخته شد.

حسب اظهارات مطلعین محیطی، عامل مسمومیت بوی نامطبوع شبیه بوی ماهی گندیده اعلام شده و حاصل از پودری شبیه باروت که در مقابل درب مدرسه قرار داشت، عنوان شده است.

تعداد مراجعین دارای عارضه تنگی نفس به بیمارستان مادر، بیش از ۶۰ نفر بوده که هیچکدام علائم حاد و خطرناک تنفسی و علائم مشکوک ماندگار نداشته اند و تعدادی ترخیص و تعدادی نیز تحت مراقبت قرار دارند که پیش بینی می شود با رفع علائم ظاهری و سرفه و تنگی نفس، به زودی ترخیص شوند.

شیراز، اسفراین و گنبدکاووس به لیست مسمومیت های سریالی اضافه شدند

سخنگوی اداره کل آموزش و پرورش استان فارس گفت: یکشنبه ۱۴ اسفندماه ساعت ۹ صبح تعدادی از دانش آموزان دختر دبیرستان ایرج کمالی در شهرستان شیراز بوی نامطبوعی را استنشاق می‌کنند که بلافاصله مدیر مدرسه با سامانه ۱۱۵ اورژانس فارس ارتباط برقرار می‌کند.

مدیر آموزش و پرورش استان گلستان: صبح امروز ۱۵ دانش آموز گنبدی با علائم گازگرفتگی راهی بیمارستان شدند که ۱۲ نفر از آنها بعد از درمان مرخص شده و سه نفر بستری هستند.حدود ۱۰ دانش آموز اسفراینی به دلیل علائم خفیف تنفسی به بیمارستان این شهرستان منتقل شدند.

مطالعه کنید
ترکیب تیم ملی والیبال ایران در مقابل ژاپن/ ساعت بازی مشخص شد؟

سریال مسمومیت دانش آموزان به مشهد رسید

شوشتری مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: صبح امروز خبری مبنی بر مسمومیت دانش آموزان در دبیرستان دخترانه صداقت مشهد به دست ما رسید و در حال پیگیری موضوع هستیم.

وزیر آموزش و پرورش: بابت مسمومیت دانش‌آموزان عذرخواهی می کنیم

نگرانی والدین دانش‌آموزان را درک و بابت این اتفاقات عذرخواهی می‌کنیم. منتظر اعلام نتایج آزمایش‌ها هستیم.در استان‌های مختلف به طور جد پیگیر ماجرا هستیم و کمیته فوریت‌ها در ادارات مختلف آموزش و پرورش استان‌ها تشکیل شده است.

مسمومیت در دو مدرسه ابتدایی و دبیرستان شهرهای زنجان و ابهر

مدیر روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی زنجان از وقوع مسمومیت دیگر در دو مدرسه ابتدایی و دبیرستان در شهرهای زنجان و ابهر خبر داد.

مسمومیت دانشجویان دختر در ارومیه

برخی دانشجویان دختر ساکن در یک خوابگاه شهر ارومیه مدعی شدند ساعت ۰۰:۳۰ بامداد یکشنبه بر اثر مواردی نامعلوم در خوابگاه مسموم شده‌اند.

به گفته آنها، در این خوابگاه دخترانه ۴۵۰ دانشجو اسکان دارند که تعداد زیادی از آنان مسموم شده ولی تنها ۲۹ نفر از آنان در بیمارستان بستری شدند.

به گفته رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای قاضی طباطبایی که در سری دوم مسمومیت خود را به خوابگاه رسانده بود، به زعم خود بوی گاز تلخ استشمام کرده و خود نیز حالت تهوع و سرگیجه داشته است.

ترخیص ۶۰ دانش‌آموز تبریزی از بیمارستان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز آخرین وضعیت دانش‌آموزان تبریزی که علایم مسمومیت داشتند را تشریح کرد و گفت: حدود ۶۰ نفر از این عزیزان ترخیص شده و مابقی تحت نظر بوده و مراقبت‌های لازم را دریافت می‌کنند.

دکتر بهمن نقی‌پور، یکشنبه ۱۴ اسفندماه، در مورد آخرین وضعیت دانش‌آموزان تبریزی که با علایم مسمومیت مواجه شده بودند، اظهار کرد: از لحظه اعلام گزارش، همکاران حوزه‌ی پزشکی و فوریت‌های پزشکی تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا دانش‌آموزان عزیز خدمات لازم را دریافت کنند و مشکل خاصی به وجود نیاید.

وی با بیان این‌که از لحظه اعلام گزارش مسمومیت‌ها، همکاران ۱۱۵ به محل مراجعه کرده و تعدادی از دانش آموزان عزیز در محل مدارس مراقبت‌های لازم را دریافت کردند و چون مشکل خاصی نبود، به خانواده‌هایشان تحویل داده شدند، افزود: اما تعدادی هم به شکل سرپایی در بیمارستان‌ها اقدامات لازم را دریافت و ترخیص شدند.

وی با تاکید بر این‌که ۷۲ نفر از عزیزان نیز برای بهتر مراقبت کردن و برای این‌که با خیال راحت به منازلشان رهسپار کنیم، در چند مرکز درمانی تبریز تحت‌نظر و مراقبت قرار گرفتند که هم از نظر مراقبتی خیالمان راحت شده و هم بررسی‌های لازم انجام شد، ادامه داد: حدود ۶۰ نفر از این عزیزان ترخیص شده و مابقی تحت نظر بوده و مراقبت‌های لازم را دریافت می‌کنند که این عزیزان نیز به محض راحت شدن خیالمان، در اسرع وقت ترخیص خواهند شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این رابطه متذکر شد: خوشبختانه تمامی دانش‌آموزان وضعیت پایدار و خوبی داشته و مشکل خاصی برایشان ایجاد نشده است و افراد تحت نظر نیز صرفاً جهت اطمینان خاطر تحت مراقبت هستند.

واکنش چمران به مسمومیت دانش آموزان در مدارس کشور

رئیس شورای شهر تهران در واکنش به حوادث رخ داده و مسمومیت دانش آموزان در مدارس کشور گفت: امیدواریم نتیجه بررسی دستگاه‌های امنیتی، وزارت آموزش و پرورش و … اعلام شود تا نگرانی‌ها پایان پذیرد.

به گزارش ایسنا، مهدی چمران در آغاز یکصد و سی و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به سیزدهم اسفند ماه و تبریک روز جوان گفت: امروز نیز ۱۴ اسفند ماه روز احسان و نیکوکاری است که آن را گرامی می‌داریم و فردا نیز ۱۵ اسفند ماه روز درختکاری است که امیدواریم مسئولین شهری با حضور در مراسمات امروز نسبت به گرامیداشت آن اقدامات موثری را انجام دهند.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به موضوع حوادث رخ داده در مدارس کشور و مسمومیت تعدادی از دانش آموزان در مدارس گفت: حواشی در مدارس رخ داده و عده‌ای از دانش آموزان مسموم شدند و متاسفانه هنوز ریشه آنها اعلام نشده که امیدواریم دستگاه‌های امنیتی و آموزش و پرورش نتیجه بررسی‌های خود را اعلام کنند تا نگرانی به وجود آمده که متاسفانه عده‌ای در خارج کشور آن را تشدید می‌کنند پایان پذیرد و باعث نگرانی بیشتر خانواده‌ها و دانش آموزان نشود.

وی افزود: متاسفانه در این میان برخی‌ها دلسوزی‌های تعجب برانگیزی می‌کنند. دولت‌هایی همچون انگلستان که در جنگ جهانی ۱۰ میلیون نفر از جمعیت ما را به دلیل قحطی مصنوعی که به وجود آورده بودند، به کام مرگ کشاندند. همچنین در جنگ تحمیلی نیز با دادن سلاح شیمیایی به صدام فجایع بزرگی را رقم زدند به شکلی که هنوز در همین شورا افرادی هستند که آثار سلاح‌های شیمیایی را با خود حمل می‌کنند. در چنین شرایطی این افراد برای دانش آموزان ما در مدارس دلسوزی می‌کنند.

نظرات