آمریکا محموله‌های تسلیحاتی و نفتی ایران را مصادره کرد

آمریکا محموله‌های تسلیحاتی و نفتی ایران را مصادره کرد

وزارت دادگستری آمریکا از فروش بیش از ۲۶ میلیون دلار از نفت توقیفی ایران در دریا و واریز این مبلغ به حساب قربانیان تروریسم در آمریکا خبر داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزارت دادگستری آمریکا با صدور اطلاعیه‌ای از فروش یک محموله نفتی یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه‌ای ایران از سوی آمریکا و توقیف دو محموله تسلیحاتی ایران در دریای عرب خبر داد.

در بیانیه‌ای که روز سه شنبه (دیروز) در وب‌سایت وزارت دادگستری آمریکا انتشار یافته، آمده است:

وزارت دادگستری امروز از توقیف موفقیت‌آمیز دو محموله بزرگ تسلیحات ایرانی شامل ۱۷۱ موشک زمین به هوا و هشت موشک ضد تانک و همچنین حدود ۱٫۱ میلیون بشکه فرآورده های نفتی ایران خبر داد.

نیروی دریایی ایالات متحده این تسلیحات را از دو کشتی در دریای عرب در حین انجام عملیات امنیتی معمول دریایی کشف و ضبط کرد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران،محموله‌های تسلیحاتی را که برای شبه‌نظامیان حوثی در یمن ارسال می‌شد، سازماندهی کرد. دولت ایالات متحده به طور مشابه فرآورده های نفتی ایران را از چهار نفتکش با پرچم خارجی در دریای عرب یا اطراف آن در مسیر ونزوئلا توقیف کرد. این اقدامات نشان دهنده بزرگترین مصادره محموله های سوخت و سلاح از ایران توسط دولت (ایالات متحده) است.

دولت ایالات متحده فرآورده‌های نفتی توقیف شده را بر اساس حکم دادگاه فروخت. عواید خالص این فروش، که بیش از ۲۶ میلیون دلار بوده به صندوق قربانیان تروریسم ایالات متحده، واریز می‌شود.

متیو جی. اولسن دستیار دادستان کل از بخش امنیت ملی وزارت دادگستری گفت: اقدامات ایالات متحده در این دو مورد ضربه کوبنده‌ای به دولت ایران و شبکه‌های حامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران وارد می کند. وزارت دادگستری به استفاده از تمام ابزارهای موجود برای مبارزه با تهدیدات ناشی از سازمان‌های تروریستی و همه کسانی که به دنبال آسیب رساندن به ایالات متحده و متحدانش هستند، ادامه خواهد داد.

متیو ام. گریوز دادستان واشنگتن دی سی نیز در این رابطه گفت: این دو مورد نشان می‌دهد که نه تنها می‌توانیم توانایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تامین مالی عملیات‌هایش را از طریق فروش نفت مختل کنیم، بلکه می‌توانیم توانایی آن را در استفاده از درآمدهای حاصل از این فروش برای تسلیح نیروهای نیابتی‌اش و صدور تروریسم به خارج از کشور خنثی کنیم.

او افزود: با توجه به تخصص و اختیارات قانونی ویژه ما، دفتر دادستانی ایالات متحده ناحیه کلمبیا (پایتخت آمریکا) موقعیت منحصر به فردی دارد تا از شرکای مجری قانون خود در چنین موارد حمایت کند. ما عمیقا به این ماموریت متعهد هستیم.

گفتنی است در آبان‌ماه سال گذشته نیز دولت آمریکا یک محموله نفت ایران عازم ونزوئلا را در دریا توقیف و سپس آن را به قیمت ۴۰ میلیون دلار فروخته و به حساب صندوق قربانیان تروریسم آمریکا واریز کرده بود.

یک ماه پیش نیز بر اساس اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، عملیات نفت دزدی آمریکا در دریای عمان با هوشیاری و مداخله به موقع نیروی دریایی سپاه، ناکام مانده است.

منبع: عصر ایران

آخرین اخبار حوزه اجتماعی را در صفحه جامعه تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند