موضوعات داغ:
سازمان برنامه به پیگیری‌های تجارت‌نیوز پاسخ داد:

اعلام مشمولان یارانه کرونا / نام‌نویسی نداریم / مددجویان کمیته امداد و بهزیستی منتظر نباشند

اعلام مشمولان یارانه کرونا / نام‌نویسی نداریم / مددجویان کمیته امداد و بهزیستی منتظر نباشند

مهدی قمصریان، رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان برنامه در توییتی در پاسخ به درخواست سردبیر تجارت‌نیوز به صورت مبسوط جزییات جدید یارانه کرونا را تشریح و مشمولان یارانه کرونا را اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، پس از اعلام واریز مرحله اول یارانه کرونا برای خیلی از مردم ابهامات و سوالاتی وجود داشت که این یارانه به چه کسانی رسیده است.

در چند روز اخیر تجارت‌نیوز پیگیر این موضوع بود و در گزارش‌هایی به این موضوع پرداخت. بخشی از کامنت‌ها و درخواست‌های مردم را در گزارش «اولین یارانه کرونا واریز شد» می‌توانید بخوانید.

پس از آن، در گزارشی دیگر اشاره شد که از ۲۴ میلیون خانوار ایرانی، دو میلیون خانوار تحت پوشش کمیته امداد و یک میلیون خانوار تحت پوشش بهزیستی هستند. طبق آخرین اظهارات مقامات مسئول به نظر می‌رسد همین سه میلیون خانوار، از اقشار هدف‌گذاری شده برای دریافت یارانه کرونا بوده‌اند. اما به نظر می‌رسد این طور نبوده است.

پس از این به دلیل اینکه برخی مشمولان کمیته امداد و بهزیستی مدعی شدند آنها مشمول این کمک دولت نشده‌اند، تجارت‌نیوز این موضوع را از دو دستگاه وزارت کار و سازمان برنامه پیگیری کرد.

حامد شمس، روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در توییتی در پاسخ به ابراهیم علیزاده، سردبیر تجارت‌نیوز نوشت: «سازمان برنامه و بودجه متولی توزیع این کمک است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دست اندرکار توزیع نیست.»

پس از آن، پیگیری‌های بعدی از سازمان برنامه نیز نتیجه داد و دقایقی پیش، مهدی قمصریان، رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان برنامه در توییتی در پاسخ به درخواست سردبیر تجارت‌نیوز به صورت مبسوط جزییات جدید یارانه کرونا را تشریح و مشمولان یارانه کرونا را اعلام کرد.

قمصریان توضیح داده است: حدود سه میلیون نفر نه خانوار، حمایت‌های دولت را در چهار ماه از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند. همانگونه که قبلا اعلام شد این کمک‌ها به افرادی پرداخت می‌شود که مطلقا فاقد هرگونه درآمد مستمری باشند، لذا مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و نیاز بازنشستگان و مستمری‌بگیران مشمول دریافت این کمک‌ها نیستند.

وی اضافه کرد: نکته دوم این که کمک‌های واریزی دولت در هر یک از مراحل چهارگانه که ماهانه براساس بعد خانوار پرداخت می‌شود حدود ۳۳۰ میلیارد تومان است.

قمصریان در پاسخ به این سوال که شناسایی مشمولان یارانه کرونا با چه سازوکاری انجام می‌شود؟ عنوان کرد: براساس پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان و سایر بانک‌های اطلاعاتی مانند سازمان ثبت، نظام بانکی و صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی.

وی تصریح کرد: در این موضوع ثبت‌نام و گزینشی صورت نگرفته و براساس بانک‌های اطلاعاتی اقدام می‌شود.

قمصریان در پایان درباره مراحل بعدی پرداخت یارانه کرونا خاطرنشان کرد: همانگونه که اشاره شد کمک‌ها ماهانه است؛ مرحله اول در اسفند ماه سال ۹۸ پرداخت شد و سه مرحله بعدی در سه ماه اول سال ۱۳۹۹ پرداخت خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند