کد خبر: 245074

مهاجرت ۲۵۰۰ نفر از آمریکا به ایران

محل اقامت قبلی حدود دو هزار و ۵۰۰ مهاجر به ایران طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ ایالات متحده آمریکا بوده است. احتمالا این افراد همان ایرانیانی هستند که در سال‌های پیش از آن، از ایران به آمریکا مهاجرت کرده بودند.

سرویس اقتصاد کلان -

هرچند در روزهای اخیر آمارهای برآوردی قابل توجهی از خروج سرمایه از ایران توسط برخی نماینده‌های مجلس و کارشناسان اعلام شده، اما در آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن می‌توان مشاهده کرد که تنها طی پنج سال حدود دو هزار و ۵۰۰ نفر از آمریکا به ایران مهاجرت کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن مربوط به سال ۱۳۹۵ است که توسط مرکز آمار ایران انجام و منتشر شده است. مروری بر جزئیات بخش مهاجرت در این سرشماری نشان می‌دهد که در مجموع طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ حدود ۱۱۱ هزار نفر به ایران مهاجرت کرده‌اند. از این تعداد ۷۰ هزار نفر محل اقامت قبلی‌ خود را افغانستان، حدود سه هزار نفر پاکستان، سه هزار و ۵۰۰ نفر امارات متحده عربی، بیش از شش هزار نفر عراق، هزار و ۷۰۰ نفر هند، دو هزار و ۳۰۰ نفر مالزی و هزار و ۴۰۰ نفر هم آلمان ثبت کرده‌اند.

موضوع قابل توجه آن است که حدود دو هزار و ۵۰۰ نفر از این مهاجران به ایران طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ محل اقامت قبلی خود را ایالات متحده آمریکا ثبت کرده‌اند و محل اقامت قبلی بقیه مهاجران به ایران هم یا «سایر کشورها» یا «اظهار نشده» عنوان شده است.

جزئیات بیشتر این سرشماری نشان می‌دهد از دو هزار و ۵۰۰ مهاجر از مبدا آمریکا به مقصد ایران هزار و ۳۰۰ نفر مرد و بقیه زن بوده‌اند.

همچنین این بررسی مبین آن است که هزار و ۵۰۰ نفر از این دو هزار ۵۰۰ نفری که از آمریکا به ایران آمده‌اند استان تهران را برای اقامت خود انتخاب کرده‌اند. پس از تهران، استان‌های فارس و اصفهان بیشترین مهاجران از آمریکا آمده را جذب کرده‌اند. سهم استان فارس ۱۸۵ و سهم استان اصفهان ۱۷۰ مهاجر از مبدا آمریکا بوده است.

نکته قابل توجه دیگر این است که ۲۷ نفر از این تعداد نیز در نقاط روستایی ایران ساکن شده‌اند. این نقاط روستایی در استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، البرز، تهران، فارس، کرمان، گلستان، گیلان و مازندران عنوان شده است.

6 دیدگاه
 1. 7  2

  ۹۰ درصد اینها احتمالا بالای ۷۰ سال عمر دارند و آمده اند برای استراحت با توجه به ارز آنها اینجا تبدیل به بهشت میشه .
 2. 4  0

  درست است درظرف پنج سال
  دوهزاروپانصدنفراز ایرانیان بسیارعادی و یااقلیتهای مذهبی مهاجرت کرده به امریکابعلت نداشتن کارویادلائل دیگربرگشتندولی متاسفانه چندده هزارنفرازایرانیان تحصیلکرده ونخبه باپذیرشهای عالی ازدانشگاهای طرازاول امریکابابورس ان کشوربه آمریکامهاجرت کردندکه اینهاسرمایه های ملی مابودندکه بجای جذبشان درجامعه بابی تدبیری ازدستشان دادیم.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.