میانگین بارش فقط در 4 استان مثبت است

میانگین بارش فقط در 4 استان مثبت است

میانگین بارش در چهار استان آذربایجان شرقی و غربی، کردستان و گلستان مثبت و در ۲۷ استان دیگر کشور نسبت به پارسال منفی است.

میانگین بارش در چهار استان آذربایجان شرقی و غربی، کردستان و گلستان مثبت و در ۲۷ استان دیگر کشور نسبت به پارسال منفی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از صداوسیما؛ میانگین بارش در ۱۳ استان کشور بیشتر از ۵۰ درصد کاهش نشان می‌دهد: بارش در استان‌های اصفهان ۶۹، بوشهر ۶۶، تهران ۵۶، چهارمحال و بختیاری ۶۳، خراسان رضوی ۵۷، سمنان ۵۵، سیستان و بلوچستان ۷۶، فارس ۷۵، قم ۵۶، کرمان ۸۱، مرکزی ۶۶، هرمزگان ۸۱ و یزد ۵۲ درصد نسبت به پارسال کاهش دارد. به این ترتیب میانگین بارش از ابتدای سال آبی تاکنون در استان‌های آذربایجان شرقی ۲۲۳ میلیمتر، آذربایجان غربی ۲۵۴، اردبیل ۱۹۸، اصفهان ۳۴، البرز ۲۰۳، ایلام ۲۳۰، بوشهر ۹۳، تهران ۱۱۳، چهارمحال و بختیاری ۲۱۱، خراسان جنوبی ۴۵، خراسان رضوی ۷۰، خراسان شمالی ۹۷، خوزستان ۱۷۷، سمنان ۳۴ و سیستان و بلوچستان ۲۳ میلی‌متر بوده است.

براین اساس بارش در استان فارس ۹۳ میلی‌متر، قزوین ۱۸۳، قم ۶۱، کردستان ۳۱۳، کرمان ۳۱، کرمانشاه ۲۷۷، کهکیلویه و بویر احمد ۲۱۵، گلستان ۳۱۲، گیلان ۵۳۴، لرستان ۲۷۴، مازندران ۲۷۱، مرکزی ۸۲، هرمزگان ۴۷، همدان ۱۷۶ و یزد ۲۷ میلی‌متر گزارش شده است. بنا بر این گزارش گیلان پرباران‌ترین و سیستان و بلوچستان کم‌بارش‌ترین استان کشور بودند.

مثبت بودن میانگین بارش فقط در یک حوضه آبریز

میانگین بارش کشور فقط در حوضه اصلی آبریز دریاچه ارومیه نسبت به پارسال مثبت است. میانگین بارش در شش حوضه اصلی آبریز کشور از ابتدای سال آبی تاکنون ۱۰۰ میلی‌متر گزارش شده است که ۵۱ درصد کاهش نسبت به پارسال و ۴۹ درصد نسبت به درازمدت را نشان می‌دهد. میانگین بارش در حوضه آبریز اصلی دریای خزر ۶ درصد نسبت به پارسال و در حوضه آبریز اصلی خلیج فارس و دریای عمان ۶۰ درصد، در حوضه آبریز اصلی فلات مرکزی ۶۴ درصد، در حوضه آبریز اصلی مرزی شرق ۶۹ درصد و حوضه اصلی قره قوم ۵۲ درصد کمتر نسبت به پارسال ثبت شده است.

به این ترتیب میانگین بارش در حوضه اصلی آبریز دریای خزر از ابتدای سال آبی تاکنون ۲۵۳ میلی‌متر، خلیج فارس و دریای عمان ۱۳۵ میلیمتر، دریاچه ارومیه ۲۶۰ میلی‌متر، فلات مرکزی ۵۱ میلی‌متر، مرزی شرق ۱۸ میلی‌متر و قره‌قوم ۸۰ میلی‌متر بوده است به این ترتیب ورودی آب به سدها از ابتدای سال آبی تاکنون ۱۳ میلیارد و ۱۶۰ میلیون متر مکعب بود که ۳۸ درصد کاهش را نسبت به پارسال نشان می‌دهد و میزان خروجی آب از سدهای کشور نیز ۱۳ میلیارد متر مکعب گزارش شده که ۲۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد. در حال حاضر ۴۷ درصد مخازن سدهای کشور پر است.

سد لتیان ۳۹ درصد کمتر از زمان مشابه پارسال آب دارد

از میان ۵ سد تامین‌کننده آب تهران، دو سد لتیان و کرج به ترتیب ۳۹ و ۷ درصد کمتر از پارسال آب دارند. در حال حاضر مخزن سد لار ۱۹ میلیون متر مکعب، سد طالقان ۲۹۱ میلیون متر مکعب، سد کرج ۱۱۴ میلیون متر مکعب، سد لتیان ۲۷ میلیون متر مکعب و سد ماملو ۱۷۷ میلیون متر مکعب آب دارد به این ترتیب ۶۲۸ میلیون متر مکعب آب در مخازن ۵ سد تامین‌کننده آب تهران وجود دارد. از ابتدای سال آبی (مهر ۹۶) تاکنون ۴۱۷ میلیون متر مکعب آب وارد مخازن سدهای ۵ گانه تهران شده و ۶۱۸ میلیون متر مکعب نیز از این مخازن خارج شده است. میانگین بارش در استان تهران ۱۱۳ میلی‌متر بود که نسبت به پارسال ۵۶ درصد و نسبت به بلندمدت ۴۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

ذخایر آبی سدهای حوضه کارون بزرگ، کرخه و مارون ۲۶ درصد منفی است

ذخایر آبی ۱۰ سد مهم حوضه‌های آبریز فرعی کارون بزرگ، کرخه و مارون در استان خوزستان نسبت به زمان مشابه پارسال ۲۶ درصد کمتر است. از ابتدای سال آبی تاکنون دو میلیارد و ۳۷۳ میلیون متر مکعب وارد مخزن سدهای کارون ۴، کارون ۳، شهید عباسپور، مسجد سلیمان و گتوند علیا شده است. درحال حاضر سد کارون ۴، یک میلیارد و ۷۴۴ میلیون متر مکعب آب دارد و ۷۸ درصد مخزن این سد پر است. سد کارون ۳ هم‌اکنون یک میلیارد و ۲۵۱ میلیون متر مکعب آب دارد که ۴۶ درصد حجم سد پر است و سد شهیدعباسپور نیز درحال حاضر یک میلیارد و ۱۰۱ میلیون متر مکعب آب دارد و ۴۵ درصد این سد پر است.

سد مسجدسلیمان درحال حاضر ۲۲۲ میلیون متر مکعب آب دارد و ۸۶ درصد مخزن سد پر است درحالی‌که سد گتوند علیا دو میلیارد و ۳۰۴ میلیون متر مکعب آب دارد و ۴۹ درصد مخزن این سد پر است. سد کرخه دو میلیارد و ۶۶۱ میلیون مترمکعب آب در مخزن خود جای داده و ۵۰ درصد مخزن آن پر است و سد سیمره نیز یک میلیارد و ۴۹۵ میلیون مترمکعب آب دارد و ۵۳ درصد سد پر است. سد دز نیز یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب دارد و ۴۸ درصد مخزن سد پر است و سد مارون با ۲۹۸ میلیون متر مکعب آب ، تنها ۲۵ درصد ظرفیتش پر است. همچنین سد جره ۸۸ میلیون مترمکعب آب دارد و ۳۴ درصد مخزن این سد پر است.

به این ترتیب همه ۱۰ سد مهم استان خوزستان نسبت به پارسال کمتر آب دارند. از ابتدای سال آبی تاکنون ۵ میلیارد و ۵۷۲ میلیون متر مکعب آب وارد مخازن ۱۰ سد مهم خوزستان شده است و درحال حاضر ۱۲ میلیارد و ۴۶۳ میلیون متر مکعب ذخیره آب دارند و ۵۱ درصد مخازن این ۱۰ سد پر است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند