میزان خسارت بلایای طبیعی به کشاورزی جهان

میزان خسارت بلایای طبیعی به کشاورزی جهان

در گزارش اخیر فائو با عنوان «تاثیر بلایا و بحران‌ها بر کشاورزی و امنیت غذایی» اعلام شده که از سال 2005 تا 2015، بلایای طبیعی 96 میلیارد دلار به بخش کشاورزی کشورهای در حال توسعه خسارت وارد ساخته است.

تازه‌ترین گزارش فائو حاکی از آن است که مجموعه گسترده‌ای از تهدیدات شامل خشکسالی، سیل، شیوع بیماری‌های دامی، ضایعات شیمیایی و دیگر بلایا، سالیانه میلیاردها دلار به کشاورزان کشورهای در حال توسعه خسارت وارد می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران، در گزارش اخیر فائو با عنوان «تاثیر بلایا و بحران‌ها بر کشاورزی و امنیت غذایی» اعلام شده که از سال 2005 تا 2015، بلایای طبیعی 96 میلیارد دلار به بخش کشاورزی کشورهای در حال توسعه خسارت وارد ساخته است. این در حالی است که کشاورزان آسیایی متحمل نیمی (48 میلیارد دلار) از این آسیب‌ها شده‌اند.

خوزه گرازیانو داسیلوا، مدیرکل فائو؛ در مراسم رونمایی از این گزارش در هانوی، ویتنام، گفت: «بخش‌های کشاورزی-تولیدات زراعی و دامی، جنگلداری، شیلات و آبزی‌پروری-با خطرات بسیاری به‌ویژه تغییرات اقلیمی و نوسانات بازار، آفت‌ها و بیماری‌ها، رویدادهای جوی شدید، و حتی تعداد فزاینده بحران‌ها و مناقشات طولانی، مواجه است».

فائو اعلام کرده است که خشکسالی یکی از مهم‌ترین عوامل آسیب‌رسان بوده و 83 درصد از مجموع خسارت‌های اقتصادی ناشی از خشکسالی در بخش کشاورزی (29 میلیارد دلار) رخ داده است.

داسیلوا هشدار داد که «این فرآیند (خشکسالی) تبدیل به یک پدیده رایج جدید شده و تاثیر تغییرات اقلیمی این تهدیدات و چالش‌ها را به صورت فزاینده‌ای تسریع خواهد کرد».

در این گزارش همچنین تاکید شده که چگونه دیگر انوع تهدیدها خسارت فراوانی را به تولید غذا، امنیت غذایی و نیز معیشت مردم وارد می‌کنند.

مدیرکل فائو با اشاره به این موضوع افزود: «بنابراین، باید کاهش خطرات و مدیریت بلایا تبدیل به بخش جدایی ناپذیری از کشاورزی مدرن شود». در حالی‌که سیل و طوفان بیشترین تاثیر خود را در آسیا نشان داده‌اند، نظام‌های کشاورزی این منطقه از زمین‌لرزه، سونامی و تغییرات شدید در دما نیز متاثر بوده‌اند.

خشکسالی در آفریقا، آمریکای لاتین و منطقه کارائیب بزرگ‌ترین بلای طبیعی بوده و بین سال‌های 2005 تا 2015 به ترتیب 10.7 میلیارد دلار و 13 میلیارد دلار به تولید محصولات کشاورزی و دامی آسیب وارد کرده است. آفت و بیماری‌های دامی در همین بازه زمانی خسارتی 6 میلیارد دلاری به کشاورزان آفریقایی تحمیل کرده است.

بنا بر این گزارش، کشورهای جزیره‌ای کوچک و در حال توسعه به‌ویژه در برابر سونامی، زمین‌لرزه، طوفان و سیل آسیب پذیر بوده و خسارت‌های ناشی از این نوع بلایا در این مناطق از 8.8 میلیارد دلار (2000 تا 2007) به 14 میلیارد دلار(2008 تا 2015) افزایش یافته است.

تحقیقات فائو نشان می‌دهند که آسیب‌های ناشی از تداوم مناقشات در سوریه بین سال‌های 2011 تا 2016 بالغ بر دستکم 16 میلیارد دلار بوده است. سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد تاکید کرده است که با توجه به افزایش دامنه و شدت تهدیدات پیش روی کشاورزی، تدوین ساختارهای کارآمد مدیریت بحران و بلایا بر پایه داده‌های مستند درباره چگونگی تاثیر بلایا بر کشاورزان و تولیدکنندگان غذا اهمیت اساسی دارد.

داسیلوا در بخش پایانی سخنان خود گفت: «ایجاد یک چارچوب فراگیر و گسترده مقاومت در برابر بلایا برای تضمین توسعه پایدار که بنیان صلح و نیز پیش‌زمینه سازگاری با تغییرات اقلیمی است، حیاتی خواهد بود».

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند