ایران بروکر
خبر فوری : قیمت سکه امامی به کانال ۲۸ میلیونی سقوط کرد
زادبوم خبر داد:

افزایش صادرات کالا در بهار ۱۴۰۰

تجارت نیوز

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به افزایش صادرات کالا در بهار امسال نسبت به بهار ۹۹ گفت: چین، عراق، امارات، ترکیه و افغانستان با سهمی معادل ۷۴ درصد، پنج بازار نخست صادراتی ایران در سه ماه نخست امسال محسوب می‌شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، حمید زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: چین با سه میلیارد و ۱۴۴ میلیون دلار (سهم ۲۹ درصدی)، عراق با ۲ میلیارد و ۳۴۳ میلیون دلار (سهم ۲۲ درصدی)، امارات متحده عربی با یک میلیارد و ۲۷۵ میلیون دلار (سهم ۱۲ درصدی)، ترکیه با ۵۹۴ میلیون دلار (سهم ۶ درصدی) و افغانستان با ۵۶۹ میلیون دلار (سهم پنج درصدی)، ۷۴ درصد از صادرات کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

وی درباره کل تجارت کشور گفت: صادرات کالا در سه ماه امسال نزدیک به ۳۰ هزار تن به ارزش ۱۰ میلیارد و ۶۸۸ میلیون دلار برآورد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۸ درصد از لحاظ وزنی و ۶۹ درصد از نظر ارزشی افزایش داشته است.

زادبوم اضافه کرد: صادرات کالا در خردادماه امسال به ۱۳ هزار و ۸۷ تن به ارزش چهار میلیارد و ۳۶۸ میلیون دلار رسید که نسبت به ماه قبل ۵۲ درصد از لحاظ وزن و ۳۰ درصد از نظر ارزشی افزایش داشته است.

وی گفت: صادرات خردادماه نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۱۲ درصد در ارزش و ۷۹ درصد در وزن افزایش داشته است و همچنین در فروردین ماه امسال، میزان صادرات غیرنفتی از نظر ارزش ۲ میلیارد و ۹۶۸ میلیون دلار با وزن هشت هزار و ۳۰۲ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزشی ۸۰ درصد و از لحاظ وزنی ۵۶ درصد رشد داشته است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران تاکید کرد: در اردیبهشت‌ماه نیز سه میلیارد و ۳۵۲ میلیون دلار کالا به وزن هشت هزار و ۵۷۹ تن کالا صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان‌دهنده رشد ۲۷ درصدی در ارزش است.

مطالعه کنید
مردم از کارت سوخت خودشان استفاده کنند/ مشکلی در بحث بنزین نداریم

زادبوم، با اشاره به سهم ارزشی بخش‌های عمده کالایی از صادرات در سه ماهه امسال گفت: پتروشیمی و میعانات گازی با ۵۱ درصد، معدن و صنایع معدنی با ۲۸ درصد، کشاورزی و صنایع غذایی با ۱۲ درصد، فرش و صنایع دستی با سه دهم درصد و صنعت با ۹ درصد، بخش‌های عمده صادراتی در این مدت بوده‌اند.

وی افزود: ۱۰ کشور نخست صادراتی نیز ۸۵.۷ درصد سهم ارزشی از کل صادرات را به خود اختصاص داده‌اند که هند، تایلند، پاکستان، اندونزی و غنا در جایگاه پنجم تا دهم قرار دارند.

براساس اعلام سازمان توسعه تجارت، زادبوم در مورد مجموع میزان صادرات به ۱۵ کشور همسایه نیز گفت: در سه ماه نخست امسال، پنج میلیارد و ۵۹۷ میلیون دلار کالا به وزن ۱۸ هزار و ۲۹۴ تن به ۱۵ کشور همسایه صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی ۵۱.۵ درصد و به لحاظ وزنی ۴۴ درصد رشد داشته است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: در مجموع صادرات به کشور‌های همسایه و کشور هند و چین برابر با ۹ میلیارد و ۸۵ میلیون دلار به وزن ۲۶ هزار و ۷۸۵ تن برآورد شده که به لحاظ ارزشی ۶۱.۷ درصد و به لحاظ وزنی ۳۵ درصد رشد داشته است.

به گفته وی، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، صادرات به چین از لحاظ ارزشی ۷۲ درصد، عراق ۵۸ درصد، امارات متحده عربی ۳۲ درصد، ترکیه ۱۳۰ درصد و افغانستان ۱۵ درصد در سه ماهه نخست سال جاری رشد داشته است.

زادبوم تاکید کرد: در سه ماه نخست امسال واردات کالا‌های واسطه‌ای معادل ۷۱ درصد در ارزش و ۹۳ درصد در وزن، کالا‌های سرمایه‌ای ۱۳ درصد در ارزش و ۱.۵ درصد در وزن و کالا‌های مصرفی ۱۶.۴ در ارزش و ۶ درصدی در وزن سهم داشته است.

مطالعه کنید
شوک عربستان به بازار نفت/ قیمت نفت صعودی شد

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات