دلار ثابت ماند / نرخ ارز صرافی ملی امروز ۱۷ آذرماه ۱۴۰۰

دلار ثابت ماند / نرخ ارز صرافی ملی امروز ۱۷ آذرماه ۱۴۰۰

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز چهارشنبه نیز اعلام و با ثبات نسبت به روز گذشته رقم ۲۷ هزار و ۸۲۳ تومان ثبت شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز چهارشنبه ۱۷ آذرماه نرخ ارز در صرافی ملی همانند روزهای گذشته اعلام شد.

بر این اساس قیمت دلار برای فروش در صرافی ملی، با کمی کاهش ۲۷۸۲۳ تومان اعلام شد. نرخ خرید دلار در این صرافی نیز ۲۷۲۷۳ تومان تعیین شد.

قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی‌ ملی ۳۲۰۴۲ تومان اعلام شده؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی ۳۱۴۰۸ قیمت خورده است.

از آنجا‌ که بسیاری از افراد نمی‌توانند ارز مورد نیاز خود را از صرافی‌های بانکی تامین کنند، به ناچار به بازار آزاد مراجعه می‌کنند. در واقع اختلاف نرخ خرید و فروش می‌تواند زمینه‌ساز ورود تقاضای آربیتراژی به بازار شود. با این حال، صرافی‌های منتخب به هرکسی ارز نمی‌فروشند و این موضوع موجب شده است که تقاضای آربیتراژی خاصی شکل نگیرد.

اخیرا بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به صرافی‌ها عنوان کرده بود که تنها مصارف ۲۵گانه ارزی تعیین شده توسط این نهاد را پاسخ دهند. با این حال، بسیاری از تقاضایی که در روزهای اخیر وارد بازار شده است، حالت هیجانی، سفته‌بازی و احتیاطی دارد. این تقا‌ضاها در مصارف ۲۵ گانه بانک مرکزی نیست، چرا که بازارساز قبل‌تر هم اشاره کرده است که پاسخگوی تقاضای واقعی بازار خواهد بود.

به نظر می‌رسد بازارساز برای تقاضاهای سوداگرانه حداقل در شرایط فعلی برنامه مشخصی ندارد. تنها عنوان شده است که افرادی شبانه قیمت خرید و فروش دلار را بالا می‌برند و نیاز است که با آنها برخورد شود.

در کنار این گفته می‌شود که بازارساز تنها نرخ صرافی‌های بانکی و منتخب را قبول دارد و از همین رو خواسته است که قیمت ثبت شده بر تابلوی صرافی‌های بانکی انعکاس‌دهنده معاملات بازار متشکل ارزی باشد. حتی برخی مقام‌های دولتی باور دارند که قیمت اصلی دلار، آن چیزی است که در سامانه نیما ثبت می‌شود. به باور آنها حجم معاملات دلار در سامانه نیما بسیار بالاست و قابل مقایسه با بازار آزاد ارز و بازار متشکل ارزی نیست. در هفته‌های اخیر عموما دلار در سامانه نیما در کانال ۲۳ هزارتومانی مورد معامله قرار گرفته است.

به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت که حجم معاملات در بازار متشکل و سامانه نیما به اندازه‌ای بالاست که بازارساز اعتقاد دارد، نباید نرخ بازار آزاد ذهنیت فعالان اقتصادی را تحت تاثیر قرار دهد.

این اتفاقات درحالیست که رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته اعلام کرد که به زودی صف‌های بازار جمع خواهد شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند