نرخ بیکاری در آلمان همچنان در پایین‌ترین سطح چهار دهه اخیر

نرخ بیکاری در آلمان همچنان در پایین‌ترین سطح چهار دهه اخیر

متوسط نرخ بیکاری در آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا، در پایان دومین ماه سال جاری به ۳٫۲ درصد رسید که پایین‌ترین رقم در چهل سال اخیر محسوب می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از بلومبرگ، تا پایان ماه فوریه متوسط نرخ بیکاری در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا به ۳.۲ درصد رسید که اگر چه در مقایسه با ماه قبل تغییری نکرده است اما کماکان پایین‌ترین نرخ ثبت شده در آلمان طی حدود چهار دهه اخیر محسوب می‌شود.

طی این مدت شمار افراد فاقد شغل آلمانی با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسیده و جمعیت شاغلان نیز در آلمان در ماه فوریه با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴۲ میلیون و ۸۸۰ هزار نفر افزایش یافته است. در مقایسه با فوریه سال ۲۰۱۹، شمار بیکاران آلمانی ۰.۷ درصد کمتر شده و شمار افراد شاغل نیز ۲.۳ درصد بیشتر شده است.

نرخ بیکاری جوانان که بیانگر بیکاری جمعیت زیر ۲۵ سال است نیز با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به سطح ۵.۳ درصد رسیده است. از زمان اتحاد آلمان شرقی و غربی نرخ بیکاری در این کشور عموماً کاهشی بوده است. نخستین آمار بازار کار پس از اتحاد دو آلمان در سال ۱۹۹۰ منتشر و نرخ بیکاری این کشور ۴.۹ درصد اعلام شد.

لازم به ذکر است که متوسط نرخ بیکاری در آلمان طی بازه زمانی ۱۹۴۹ تا ۲۰۱۹معادل ۵.۵۴ درصد بوده که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به آوریل ۱۹۵۰با ۱۱.۵ درصد و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به مارس ۱۹۹۶ با ۰.۴ درصد بوده است.

از طرف دیگر نرخ بیکاری در دیگر کشور آلمانی زبان یعنی اتریش نیز به یکی از کمترین سطوح چند سال اخیر خود رسیده است؛ به گونه ای که نرخ بیکاری در ماه فوریه با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۸.۳ درصد رسید. طی این مدت شمار افراد بیکار با ۴۴۵ نفر کاهش به ۳۴۹ هزار و ۷۵۰ نفر رسید.

متوسط نرخ بیکاری در اتریش طی بازه زمانی ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۹ معادل پنج درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژانویه ۲۰۱۶ با ۱۰.۹ درصد و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به اوت ۱۹۷۴ با ۰.۵ درصد بوده است.

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند