نرخ «تسه» در کانال ۳۰ هزار تومان

نرخ «تسه» در کانال ۳۰ هزار تومان

قیمت هر برگه تسهیلات مسکن در معاملات دیروز فرابورس به کمترین نرخ چند سال اخیر رسید و قیمت ۳۹ تا ۴۱ هزار تومان را در چند نماد معاملاتی تجربه کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، اگر چه آمار غیررسمی حکایت از حاکم شدن رکود سنگین بر بازار مسکن طی دو ماه اخیر دارد، اما در حالی که سه روز از آغاز تیر ماه گذشته، هیچ‌ یک از دستگاه‌های رسمی منتشرکننده آمار بازار مسکن شامل بانک مرکزی و دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی به انتشار آمار بازار مسکن پایتخت طی ماه گذشته (خرداد ماه سال ۹۸) اقدام نکرده‌اند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران نیز روز گذشته از کاهش ۳۳ درصدی معاملات مسکن در تهران در خرداد ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته خبر داده بود.

نتایج این فضای مبهم ناشی از عدم انتشار اطلاعات بازار مسکن از یک‌سو و همچنین افزایش ۵٫۱۲ درصدی میانگین قیمت مسکن در تهران در اردیبهشت‌ ماه امسال نسبت به ماه قبل از آن (فروردین ماه سال ۹۸) که بالاترین میزان افزایش قیمت ماهانه مسکن طی پنج سال گذشته محسوب می‌شود، بی‌تمایلی خریداران و فروشندگان نسبت به حضور در این بازار و ناتوانی بخش مهمی از خریداران مسکن نسبت به تهیه هزینه خرید واحد مسکونی در پایتخت و دیگر کلان شهر‌ها را نشان می‌دهد.

رکود بازار مسکن به بازار اوراق تسهیلات مسکن نیز نفوذ کرده و سبب شده قیمت این اوراق طی روز‌های اخیر به پایین‌ترین حد خود در چند سال اخیر برسد.

در معاملات روز گذشته اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در فرابورس که سبب شده تابلوی این بازار کاملا قرمزپوش باشد و یکی از نماد‌های معاملاتی تسه شامل تسه ۹۸۰۴ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در تیر ماه سال ۹۶) به قیمت ۳۸ هزار و ۴۶۶ تومان در کمترین قیمت و ۴۰ هزار و ۴۸۷ تومان در گران‌ترین قیمت (با میانگین ۳۹ هزار تومان) به فروش برسد و اولین نماد معاملاتی در اوراق تسهیلات مسکن باشد و ورود به کانال ۳۰ هزار تومانی را تجربه کند.

همچنین در پنج نماد معاملاتی تسه ۹۶۱۱ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در بهمن ۹۶)، تسه ۹۶۰۵ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در مرداد ۹۶)، تسه ۹۶۱۲ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اسفند ۹۶)، تسه ۹۶۰۹ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در آذر ۹۶) و تسه ۹۷۰۱ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در فروردین ۹۷) در کمترین قیمت در بازه ۴۱ هزار تومان و در گران‌ترین قیمت در بازه ۴۲ تا ۴۴ هزار تومان به فروش رسیدند.

در هفت نماد معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن نیز فروش این برگه‌ها در کمترین قیمت در بازه قیمتی ۴۲ هزار تومان و گران‌ترین نرخ نیز در بازه قیمتی ۴۳ تا ۴۵ هزار تومان فروخته شد.

حجم معاملات اوراق تسهیلات مسکن

از نظر حجم معاملات نیز بیشترین تعداد خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن به اوراق تسهیلات مسکن صادره در خرداد ۹۸ (تسه ۹۸۰۳) اختصاص دارد که بیش از سه هزار نفر در صف خرید بودند و ۳۳ هزار و ۳۰۰ برگه خریداری کردند.

نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۲ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت امسال) با پنج هزار و ۹۰ برگه و ایجاد صف خرید از سوی ۸۴۴ نفر دومین نماد معاملاتی در معاملات دیروز اوراق تسهیلات مسکن بود.

کمترین میزان فروش این برگه‌ها نیز به نماد معاملاتی تسه ۹۷۰۹ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در آذر ۹۷) با خرید دو برگه از سوی یک نفر تعلق داشت.

با این حال در پنج نماد معاملاتی تعداد برگه‌های خریداری شده در بازه هزار تا دو هزار برگه قرار داشت و در ۱۱ نماد معاملاتی کمتر از هزار برگه به فروش رسید.

در سه نماد معاملاتی نیز کمتر از ۱۰ برگه خرید و فروش شد.

در حالی که فرابورس ماهانه آمار معاملات انواع سهام، برگه‌ها، اوراق بدهی، اسناد خزانه، سهام گروه‌های مختلف بورس شامل صنعتی‌ها، شیمیایی، فلزی‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ابزار نوین معاملاتی را منتشر می‌کند، در خرداد ماه آماری از میزان خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن ارائه نکرده و تنها به ذکر این جمله که «اوراق تسهیلات مسکن افت حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد»، بسنده کرده است.

افت شدید حجم و ارزش معاملات نسبت به خرداد پارسال

جمع‌آوری آمار منتشره در خصوص معاملات اوراق تسهیلات مسکن در خرداد ماه امسال نشان می‌دهد تنها در ۱۸ روز کاری، معاملات در این بازار انجام شد و تعداد ۴۳ میلیارد و ۶۵۲ میلیون برگه اوراق تسهیلات مسکن به ارزش ۱۴ هزار و ۷۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان (با احتساب مجموع قیمت هر برگه به اضافه ارزش ۵۰۰ هزار تومانی هر برگه برای دریافت تسهیلات مسکن) خرید و فروش شده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته (خرداد ۹۷) کاهش ۲۱‌ درصدی از نظر حجم و ۴۲ درصدی از نظر ارزش معاملات را نشان می‌دهد.

منبع: جوان آنلاین

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند