تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

اعلام اولین نرخ تورم سال ۹۹ / خوراکی و آشامیدنی در صدر گرانی قرار گرفت

اعلام اولین نرخ تورم سال ۹۹ / خوراکی و آشامیدنی در صدر گرانی قرار گرفت

اولین نرخ تورم در سال ۹۹ اعلام شد. نرخ تورم در فروردین ماه امسال معادل ۱۹٫۸ درصد بوده و به پایین‌ترین سطح یک‌سال و نیم اخیر خود رسیده است. تورم بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در فروردین ماه امسال بیش از بخش‌های دیگر بوده است.

اولین نرخ تورم در سال ۹۹ از سوی مرکز آمار اعلام شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص کل قیمت مصرف کننده در فروردین ماه سال جاری به ۲۰۴٫۸ واحد رسیده است.

طبق اعلام مرکز آمار تورم نقطه‌به‌نقطه فروردین ماه سال جاری ۱۹٫۸ درصد اعلام شده یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۱۹٫۸ درصد بیشتر از فروردین ماه سال ۱۳۹۸ برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در فروردین ماه سال جاری نسبت به ماه قبل ۲٫۲ درصد کاهش داشته و با این حساب تورم چهار ماه است که روند کاهشی به خود گرفته است.

نرخ تورم در فروردین ماه امسال به پایین‌ترین سطح یک‌سال و نیم اخیر خود رسیده است. آخرین باری که تورم نقطه‌به‌نقطه کمتر از ۲۰ درصد بود مربوط به مرداد ماه سال ۱۳۹۷ همزمان با اوج شروع بحران ارزی کشور بود.

همچنین طبق آمارها، نرخ تورم سالانه منتهی به فروردین ماه سال جاری همانند ماه قبل باز هم کاهشی شده و به ۳۲٫۲ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل ۲٫۶ درصد کاهش یافته است.

تورم ماهانه در فروردین ماه نیز ۲٫۱ درصد بوده که نسبت به ماه قبل افزایش داشته است.

خوراکی و آشامیدنی در صدر گرانی

بررسی تورم ماهانه در بین بخش‌های مختلف نشان می‌دهد که در فروردین ماه امسال تورم بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ کشور بیش از بخش‌های دیگر بوده است. تورم ماهانه بخش خوراکی و آشامیدنی کشور در فروردین ماه رقم ۵٫۲ درصد را به ثبت رساند.

در گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه میوه و خشکبار (لیمو شیرین، لیمو ترش، سیب، پرتقال)، گروه سبزیجات  (گوجه فرنگی، سیب زمینی و حبوبات) و گروه قند و شکر و شیرینی (قند، شکر) است.

هم‌چنین گروه گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها (گوشت مرغ) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند