عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز:

نرخ واقعی دلار ۵۵۰۰ تومان است

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اظهار کرد که در این آشفته بازار اقتصاد و با وجود نرخ‌گذاری دستوری دولت، نرخ واقعی دلار پنج هزار و 500 تومان است.
نرخ واقعی دلار ۵۵۰۰ تومان است

فاطمه مقیمی، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره نرخ واقعی دلار در مقطع فعلی گفت: چنانچه بخواهیم بحث‌های مربوط به تک نرخی شدن ارز را در نظر بگیریم فعالان اقتصادی معتقدند که نرخ ارز باید براساس عرضه و تقاضا محاسبه و برآورد شود. این تئوری نیز در اقتصاد سالم کشورهای توسعه یافته مورد تائید است. به‌واقع در این آشفته بازار که نرخ ارز به طور حباب گونه در بازار ارزش‌گذاری می‌شود عرضه و تقاضا به خوبی می‌تواند نرخ واقعی آن را تعیین و تکلیف کند. از سوی دیگر ما برای تعیین نرخ ارز نیز باید نرخ تورم خارجی را در نظر کرفته تا به نرخ واقعی دلار دست یابیم.

مقیمی در پاسخ به این پرسش که آیا نرخ دستوری دلار به میزان چهار هزار و ۳۰۰ تومان که از سوی دولتمردان نرخ گذاری شده در این شرایط با واقعیت تطبیق دارد یا خیر، توضیح داد: به نظر می‌رسد در وضعیت فعلی اقتصاد ایران ضروری است تا تمام نهاده یا مولفه‌های مربوط به این بخش مورد بررسی قرار گیرد، به عنوان مثال میزان تولید داخلی براساس واردات مواد اولیه از جمله موضوعاتی است که باید به آن توجه شود. از این رو باید اشاره کرد که نرخ پنج هزار و ۵۰۰ تومان نرخ واقعی ارز است، در حالی که تصمیم‌سازان دولتی نرخ دلار را به میزان چهار هزار و ۳۰۰ تومان و به طور دستوری تعیین کرده‌اند. با این وجود این سوال مطرح می‌شود که آیا تاکنون دلار با نرخ تعیین شده دولت توانسته پاسخگوی میزان تقاضای موجود در جامعه باشد؟

او در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا می‌توان برجام را به کمک اروپایی‌ها حفظ کرد یا خیر، گفت: برجام یک قرارداد بین‌المللی بُرد – بُرد است. قطعا منافع مشترک در این قرارداد بین‌المللی دیده شده است. به‌واقع یکی از مزایای این قرارداد توسعه تجارت میان ایران و دروازه اروپایی‌هاست. به‌واقع این قرارداد برای اروپا مزایای قابل توجهی دارد و در نهایت منجر به افزایش بهره‌وری در صنایع آنها خواهد شد.

مقیمی اظهار کرد: برجام یک بازی مشترک است که اروپایی‌ها نقش ارزنده‌ای را در آن ایفا خواهند کرد. در این راستا و برای توسعه مبادلات تجاری و همچنین رقم خوردن رشد اقتصاد باید از این قرارداد بین‌المللی حمایت کرد و همچنین به نقطه نظرات طرفین نیز توجه داشت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز