کد خبر: 157834

نشست مجمع ایران و اروپا مهر ماه در زوریخ برگزار می‌شود

چهارمین نشست مجمع ایران و اروپا قرار است طی روزهای سوم و چهارم اکتبر(مهر ماه) در زوریخ سوئیس با حضور مقامات عالی رتبه ای از ایران و اروپا برگزار شود.

نشست مجمع ایران و اروپا مهر ماه در زوریخ برگزار می‌شود
سرویس اقتصاد کلان -

چهارمین نشست مجمع ایران و اروپا قرار است طی روزهای سوم و چهارم اکتبر در زوریخ سوئیس با حضور عالی‌رتبه‌ترین سخنرانان و میهمانان حاضر در هر کنفرانس مربوط به ایران برگزار شد. به همین بهانه سایت خبری فاینیوز، مصاحبه ای با اسفندیار باتمانقلیج، موسس مجمع ایران و اروپا در مورد اهمیت این نشست برای جامعه تجاری اروپا انجام داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به گفته باتمانقلیج، مجمع ایران و اروپا ۴ سال پیش برای کمک به حمایت از دیپلماسی تجاری میان ایران و غرب تاسیس شد. چالش‌های پیچیده اقتصادی و سیاسی بسیاری پیش روی ایران بود که سیاستگذاران یا رهبران اتحادیه‌های تجاری به تنهایی قادر به حل آنها نبودند. به همین دلیل همکاری کاملی میان تمام سهامداران لازم بود و این مجمع برای حمایت از گفتگوی بیشتر، اشتراک‌گذاری اطلاعات، ایجاد رابطه میان شبکه تجار و سیاست‌گذاران فعال در زمینه ایران تشکیل شده است.

وی افزود، سوئیس یک مکان عالی برای تشکیل این نشست است، زیرا دارای روابط دیپلماتیک و اقتصادی قوی‌ای با ایران است و از نظر جغرافیایی و اعتبار خود به عنوان میزبانی نشست‌های مختلف بین‌المللی دارای یک مرکزیت ویژه است.

به گفته این فعال اقتصادی، روابط تجاری ایران و سوئیس از زمان لغو تحریم‌ها مجددا افزایش یافته و بسیاری از شرکت‌های سویئی فعالیت‌های قابل توجهی در ایران دارند و به ویژه در زمینه کالاهای مصرفی، دارویی و تجارت کالا فعالیت می‌کنند.

حتی برخی بانک‌های متوسط سوئیسی نیز از سوی مهمترین مشتریانشان شروع به تسهیل مبادلات مالی از ایران کرده‌اند. با این وجود، همچنان پتانسیل عظیمی برای تجارت و سرمایه‌گذاری بیشتر به ویژه در بین شرکت‌های بخش خصوصی و بنگاه‌های کوچک و متوسط هر دو کشور وجود دارد.

باتمانقلیج افزود، در طی دو سال گذشته، همه بخش‌های اقتصادی در ایران شاهد برقراری شراکت‌های جدیدی بین شرکت‌های داخلی و خارجی بوده‌اند. این شرکت‌ها هنوز منجر به شکل‌گیری یک داستان موفق برای اقتصاد ایران نشده، اما همه آنها نمونه‌های مهمی هستند و نشان می‌دهند که می‌توان در بخش‌های متنوعی با ایران کار کرد و پروژه‌های گسترده‌ای را در ایران اجرا نمود.

ایران هنوز آینده خود را نساخته است، اما یک طرح کلی بدین منظور آماده کرده و دارد برای اجرای این برنامه زمینه را آماده می‌کند. این خودش یک دستاورد بزرگ است.

وی در پاسخ به این سوال که چه نوع قراردادهایی با ایران دارای بیشترین اولویت هستند گفت: از نقطه نظر رشد اقتصادی ایران در کوتاه مدت، قراردادهای بزرگ حوزه انرژی همچون قرارداد گازی با شرکت توتال و قراردادهای مهم صنعتی بین رنو و ایدرو مهمترین قراردادهایی هستند که می‌توانند در سرمایه‌گذاران ایجاد اعتماد کنند.

اما در میان‌مدت، ایران باید در مجموعه گسترده‌تری از بخش‌ها به ویژه بخش‌هایی که بیشتر بخش خصوصی در آنها فعال است و تمرکز بیشتری روی مصرف‌کنندگان وجود دارد، حرکت اقتصادی خود را سرعت ببخشد. اینها همان بخش‌هایی است که بیشترین اشتغال‌زایی در آنها اتفاق خواهد افتاد.

وی افزود، ایران پیشرفت خوبی در فرآیند پیچیده انجام اصلاحات مالی داشته است. اوایل تابستان امسال، گروه کاری اقدام مالی، تصمیم به ادامه تعلیق قرار گرفتن نام ایران در فهرست سیاه خود گرفت. گروه کاری اقدام مالی پذیرفته که ایران در حال پذیرش کمک‌های فنی در فرآیند اصلاحات مالی است و تصمیم گرفته تا تعلیق قرارگیری ایران در لیست سیاه را بدون محدودیت زمانی تمدید نماید و این زمان بیشتری به ایران می‌دهد تا بتواند با بانک‌ها، رگولاتورها و مشاوران خارجی برای برقراری یک نظام مالی مبتنی بر استانداردهای بین‌المللی کار کند.

این فرآیند هنوز در مراحل اولیه قرار دارد، اما بانکداران ایرانی تمایل دارند تا جایگاه خود را در نظام مالی بین‌المللی پس بگیرند.

باتمانقلیج با اشاره به سیگنال‌های متناقضی که از سوی دولت دونالد ترامپ در مورد حفظ یا خروج از برجام ارسال می شود گفت، به نظر می‌رسد که ترامپ تصمیم‌گیری در مورد وضع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بر عهده کنگره خواهد گذاشت و این می‌تواند منجر به نقض فاحش برجام گردد. اما این توافق تنها متکی به دولت آمریکا نیست.

وی گفت در این نشست، افرادی چون محمد خزایی، معاون وزیر اقتصاد و دارایی ایران، فرزانه شرفبافی، مدیرعامل ایران ایر، همچنین هلگا اشمید، مدیر کل سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ۵ سفیر اروپایی در تهران سخنرانی خواهند کرد.

 

منبع: تسنیم

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.