رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد؛

نقشه راه معدن و صنایع معدنی تا ۴ سال آینده تهیه می‌شود

نقشه راه معدن و صنایع معدنی تا ۴ سال آینده تهیه می‌شود

رئیس هیات عامل ایمیدرو بر مشارکت تشکل‌های معدنی برای تهیه «نقشه راه معدن و صنایع معدنی» تاکید کرد و گفت: مدل تشکیل کنسرسیوم و انعقاد قراردادهای بلندمدت، ضامن فعالیت‌های معادن کوچک است.

مهدی کرباسیان در نخستین دیدار خود با تشکل‌های معدنی و صنایع معدنی با اعضای جدید هیات‌رئیسه انجمن سنگ آهن تصریح کرد: قرار است برای ۴ سال آتی نقشه راه معدن و صنایع معدنی آماده و در اختیار وزیر صنعت معدن و تجارت قرار گیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاون وزیر صنعت معدن و تجارت افزود: بسیاری از مسائلی که فعالان معدنی و صنایع معدنی با آن سروکار دارند یا دغدغه آنها است در این نقشه راه معدن و صنایع معدنی گنجانده می‌شود، به طوری اموری همچون تعیین عوارض،‌ حقوق دولتی و… مشخص خواهد شد تا راهکارهای مناسبی برای توسعه ارائه و به اجرا گذاشته شود.

وی با تاکید بر اینکه سخنان رئیس‌جمهوری و وزیر صنعت معدن و تجارت در مجلس در راستای حمایت از بخش معدن و صنایع معدنی، فرصت تاریخی برای نشان دادن توانمندی‌های این بخش است، اظهار داشت: در دوره جدید نظرات بخش‌های مختلف وزارتخانه همچون معاونت معدنی، ‌سازمان زمین‌شناسی و ایمیدرو به هم نزدیک شده است که این امر همافزایی بیشتری نسبت به دوره قبل ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه از نظرات کارشناسی تشکل‌های معدن و صنایع معدنی باید مبنای تصمیم‌گیری‌ها در این بخش از اقتصاد کشور شود، گفت: انتظار از تشکل‌ها این است که علاوه بر منافع صنفی، به منافع و اقتضائات کشور نیز توجه شود.

کرباسیان افزود: چنانچه پیشنهادی برای اجرای سیاست‌های حمایتی از صندوق بیمه سرمایه‌گذاری معدنی دارید ارایه دهید تا مثلا با تشکیل کنسرسیوم‌های بخش خصوصی در کل زنجیره معدن، حمایت‌هایی در تعیین نرخ بهره بانکی انجام شود.

معادن کوچک و متوسط و قراردادهای بلندمدت

کرباسیان به جایگاه معادن کوچک و متوسط اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در ایران معادن بزرگ سنگ آهن به صورت باز بهره‌برداری شده‌اند و در عین حال عمر و عیار این معادن رو به کاهش است،‌ باید توجه بیشتری به معادن کوچک و متوسط شود.

کرباسیان با بیان اینکه مشخصات و توان معادن کوچک سنگ آهن را با جزئیات ارایه دهید، تاکید کرد: مدل تشکیل کنسرسیوم و انعقاد قراردادهای بلندمدت، ضامن فعالیت‌های معادن کوچک است و می‌توان به مسائل جانبی این معادن نیز توجه کرد.

وی افزود: تامین نیاز کارخانه تولید گندله از مهم‌ترین اقداماتی است که معادن کوچک در قالب کنسرسیوم می‌توانند انجام دهند.

کرباسیان با اشاره به مشکلات کمبود آب در بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: با این اقدام حمل‌ونقل نیز رونق می‌گیرد و شاهد تاثیرات مثبت معدنکاری در مناطق کم‌برخوردار خواهیم شد.

رئیس‌هیات عامل ایمیدرو با اشاره به شناسایی ۴۰۰ محدوده امیدبخش گفت: ایمیدرو با پذیرش ریسک بخش اکتشاف، از ایجاد کنسرسیوم در مراحل بعدی اکتشاف حمایت می‌کند.

وی تاکید کرد: ‌اکنون تنها سراغ ذخایر عمیق سنگ آهن نرفته‌ایم، در حالی که برای تحقق اهداف طرح جامع فولاد نیازمند استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای بهره‌برداری از ذخایر عمیق هستیم که بخش خصوصی می‌تواند وارد این عرصه شود.

فرصت‌های شغلی معادن کوچک

در این نشست،‌ مهرداد اکبریان رئیس جدید هیات‌مدیره انجمن سنگ آهن از متفاوت بودن شرایط معادن کوچک و متوسط با معادن بزرگ سخن گفت و اظهار داشت: اگرچه مقیاس تولید معادن کوچک در برابر معادن بزرگ، ‌پایین است اما فعالیت در این نوع معادن بر کیفیت زندگی مردمان نواحی معادن کوچک و متوسط تاثیر بالایی دارد.

اکبریان افزود:‌ معادن با توجه به فرصت‌های شغلی که ایجاد کرده‌اند، سبب مهاجرت معکوس شده‌اند به گونه‌ای که کارگر،‌ تکنیسین و… به این معادن مراجعه کرده‌اند تا صاحب شغل شوند.

وی درباره اکتشاف گفت: کشف معادن کوچک زمینه انجام اکتشافات جدید را فراهم می‌آورد و سبب می‌شود معادنی که کوچک‌مقیاس بوده‌اند، به ذخیره‌ای بزرگ تبدیل شوند.

استقبال از تشکیل کنسرسیوم

اکبریان با استقبال از تشکیل کنسرسیوم بخش خصوصی گفت: با هم‌افزایی شرکت‌های خصوصی می‌توان پهنه‌های معدنی که بدون استفاده مانده بود را فعال کرد.

وی در عین حال خواستار توجه به حساسیت ضوابط و قوانینی همچون اخذ عوارض صادرات و مالیات بر درآمد شد که ممکن است کسب‌وکار معدن را تهدید کند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند