نقض قوانین ضد پولشویی سوییس در بزرگترین بانک آمریکا

نقض قوانین ضد پولشویی سوییس در بزرگترین بانک آمریکا

بانک «جی پی مورگان چیس» به دلیل عدم رعایت قوانین ضد پولشویی دولت سوییس به نقض شدید مقررات ضد پولشویی در سوییس متهم شد.

رگولاتور مالی سوییس اعلام کرد: «جی پی مورگان»، بزرگترین بانک آمریکا به لحاظ دارایی، قوانین ضد پولشویی سوییس را به شدت نقض کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، این بانک آمریکایی با انجام تراکنش‌های کامل با صندوق سرمایه‌گذاری دولت مالزی که تحت بازجویی در حداقل ۶ کشور جهان است، مرتکب نقض قوانین ضد پولشویی سوییس شده است.

در همین حال مرجع نظارتی بازار مالی سوییس اعلام کرد: زمانیکه یکی بازرسان این نهاد برای بررسی سیاست‌های پولشویی یکی از بانک‌های فرعی «جی پی مورگان» در سوییس به آنجا مراجعه کرد، در بررسی‌های خود متوجه عدم کافی بودن کنترل‌های بانکی و نقض شدید قوانین ضد پولشویی سوییس شد.

در همین حال شعبه سوییسی جی پی مورگان به چندین نفر به منظور جابجایی و استفاده صدها میلیون دلار از صندوق سرمایه‌گذاری دولت مالزی کمک کرده است.

البته به دنبال مفقود شدن مبالغ قابل توجهی از این صندوق، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد: بیش از ۳ میلیارد دلار از این صندوق توسط یکی از مقامات ارشد مالزیایی در ارتباط با صرف هزنیه زندگی تجملاتی مفقود شده است.

شعبه «جی پی مورگان» سپس مبالغ را به شرکت دیگری که مرتبط با یکی از مقامات مالزیایی بوده، انتقال داده است.

همچنین سخنگوی «جی پی مورگان» گفت: چند سال پیش مشکل مشابهی در سوییس برای ما اتفاق افتاد که از آن زمان به بعد آموزش را در میان کارمندان خود ارتقاء داده‌ایم و با اضافه کردن نیروی انسانی به بهبود هر چه بیشتر نظارت و بررسی امور مرتبط با مسائل ضد پولشویی پرداخته‌ایم.

بر پایه این گزارش، تحقیقات رگولاتور مالی سوییس نشان می‌دهد که «جی پی مورگان» پیشگیری کافی از وقوع حوادث مرتبط با پولشویی را نداشته و این بانک باید مقررات ضد پولشویی خود را به طور کامل مورد بازبینی قرار دهد.

منبع: نیویورک تایمز

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند