خرید لباس کار / نکات مهم در خصوص خرید لباس کار

لباس کار به لباسی گفته می‌شود که بر اساس پارامترهای محیط کاری در اختیار پرسنل قرار داده می‌شود. لباس کار انواع مختلفی داشته و به شکل سفارشی نیز تهیه خواهد شد.

لباس کار یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین ادوات مورد نیاز به منظور افزایش ایمنی و معرفی صنف مورد نظر است. امروزه انواع مختلف لباس‌های کار، از تنوع بسیار زیادی برخوردار بوده و متناسب با شرایط و خطرات موجود در محیط کار افراد، طراحی و تهیه خواهد شد. پیشنهاد می‌شود به منظور آشنایی بهتر و بیشتر با انواع مختلف لباس کار و ملاک‌های انتخاب آن، با ما همراه باشید.

لباس کار چیست؟

به شکل کلی لباس کار، به لباسی گفته می‌شود که بر اساس پارامترهای مهمی مانند نوع مشاغل، فعالیت‌های انجام شده توسط ارگان‌های مختلف، شرایط آب و هوایی، خطرات موجود در حیطه شغلی افراد و سلیقه کارفرما توسط افراد متخصص در این زمینه طراحی شده و در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت. ایجاد نظم و انضباط در پرسنل و کادر متخصص، معرفی صنف مورد نظر، کمک به تشخیص پرسنل از سایر افراد و از همه مهم‌تر افزایش ریسک ایمنی محیط کار، از مهم‌ترین اهداف استفاده از انواع مختلف لباس کار به شمار می‌آید. خوشبختانه امروزه به دلیل پیشرفت چشمگیر در زمینه صنعت چاپ و نساجی داخل کشور، درج لوگو و چاپ نشان‌های مرتبط با صنف مورد نظر توانسته است نوعی بازاریابی و تبلیغ موثر در حوزه فعالیت مورد نظر بوده و قابلیت گسترش خدمات را برای کاربران فراهم آورده است.

طراحی و دوخت لباس کار

یکی از مهم‌ترین پارامترهای موثر در طراحی و دوخت انواع مختلف لباس کار، به‌ویژه لباس کارهای مرتبط با مشاغل فنی، مهندسی، تولیدی و صنعتی، در نظر گرفتن جنس پارچه، میزان استحکام، مقاومت و دوام آن در برابر ضربات، مواد شیمیایی، آسیب به‌وسیله تجهیزات برنده و تغییرات آب و هوایی محیط کار است. انتخاب جنس مناسب پارچه به منظور دوخت لباس کار پرسنل سازمان‌های مختلف اهمیت بسیار زیادی داشته و علاوه بر افزایش ریسک ایمنی افراد، منجر به صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های اضافی در خصوص خرید دائمی لباس خواهد شد.

لباس کار مهندسی

معمولا لباس کارهای صنعتی، مهندسی و فنی به دلیل وجود خطرات دائمی در محیط کار، با استفاده از پارچه‌های ضخیم و مقاوم در برابر خطرات احتمالی طراحی شده و قابلیت استفاده در تمامی کارگاه‌های صنعتی، پروژه‌های عمرانی، ساختمانی و کارخانجات تولیدی را خواهند داشت. معمولا نوع دوخت لباس و استفاده از تجهیزاتی مانند جیب، زیپ و دکمه در این سبک از لباس، تفاوت بسیار زیادی با انواع دیگر لباس کار در محیط‌های کم‌خطر داشته و یکی از پارامترهای بسیار مهم به منظور افزایش ریسک ایمنی محیط کار به شمار می‌آید.

لباس کارهای محیط درمانی و بیمارستانی

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد انتخاب نوع پارچه در طراحی و دوخت لباس‌های محیط بیمارستانی نیز اهمیت بسیار زیادی داشته و معمولا در برابر نفوذ ذرات آلوده، میکروب و عوامل بیماری‌زا کاملا ایزوله بوده و از استحکام و دوام بسیار زیادی در مواجه با شوینده‌های شیمیایی و مواد ضد عفونی کننده برخوردار می‌باشد.

یکی از مهمترین و ضروری‌ترین پارامترهای در نظر گرفته شده به منظور طراحی و دوخت لباس کار محیط‌های آزمایشگاهی، توجه به مقاومت پارچه در برابر نفوذ مواد شیمیایی به‌ویژه ترکیبات اسیدی با قدرت خورندگی و سوزانندگی بالا است. از این‌رو بسته به نوع فعالیت آزمایشگاه مورد نظر در برخی از شرایط ویژه، آستری و یا کاورهای مخصوص نیز به عنوان ضمیمه لباس کار مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

لباس کارهای آتش‌نشانی

یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب لباس کار آتش‌نشانی، قابلیت مقاومت و استحکام در برابر آتش، مواد سوزاننده و حرارت ناشی از تجهیزات جوشکاری است. ایزوله بودن افراد و کاهش ریسک خطرات موجود در این زمینه، یکی از ضروری‌ترین اهداف طراحی و دوخت لباس کار در چنین محیط‌های پرخطری است.

لباس کارهای پرسنل شهرداری و پارکبانان

انتخاب صحیح رنگ، جنس پارچه و دوخت نوارهای افزایش دهنده دید در شب، از مهم‌ترین و اصلی‌ترین پارامترهای در نظر گرفته شده به منظور اجرای استانداردهای ضروری در طراحی و دوخت لباس کار پرسنل شهرداری و پارکبانان راهنمایی و رانندگی است، یکی از پرفروش‌ترین و پر استفاده‌ترین لباس کارها در این نوع کاپشن پلیسی مشکی می‌باشد.

لباس کارگاه‌های قنادی و آشپزی

رعایت بهداشت و نظافت در محیط‌های مرتبط با تولید و طبخ مواد غذایی یکی از پارامترهای حائز اهمیت در خصوص تاسیس و ادامه فعالیت این مراکز به شمار می‌آید. از این‌رو لباس کارهای در نظر گرفته شده در محیط‌های مذکور، از تجهیزاتی مانند کلاه، دستکش و پیشبند برخوردار می‌باشند.

معمولا لباس‌های مورد استفاده در چنین محیط‌هایی بسته به سلیقه کارفرما و مسئول اصلی پرسنل بخش‌های مختلف طراحی و در اختیار افراد قرار خواهد گرفت.

توجه به سایز لباس کارهای مختلف

سایز لباس یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم و قابل توجه در خصوص طراحی و دوخت یک لباس کار مناسب و رضایت‌بخش بوده و منجر به افزایش ریسک ایمنی و پیشگیری از بروز آسیب در محیط‌های کاری خواهد شد. از این‌رو توصیه می‌شود هنگام انتخاب، سفارش و خرید انواع مختلف لباس کارهای مورد استفاده در محیط‌های مختلف به‌ویژه محیط‌های صنعتی، به سایز مناسب لباس توجه نموده و از خرید لباس‌های تنگ، کوچک و یا بسیار گشاد اجتناب نمایید.

انتخاب لباس متناسب با شرایط آب و هوایی

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در خصوص انتخاب و خرید انواع مختلف لباس کار، توجه به شرایط آب و هوایی فضا و محیط مورد نظر است. این نکته تاثیر بسیار زیادی در انتخاب نوع لباس داشته و مانع از احساس ناراحتی و محدودیت در فعالیت پرسنل خواهد شد.

خوشبختانه امروزه بسیاری از مراکز و شرکت‌ها و تولیدی‌های عرضه کننده لباس کارهای مختلف، قادر به طراحی و دوخت انواع مختلف لباس‌های کار به سبک سفارشی، بسته به سلیقه کارفرما در تعداد کم و بسیار زیاد نیز بوده و توانسته است دغدغه‌های اعمال تغییرات در طراحی و دوخت لباس‌های مختلف را پوشش دهد. باید توجه داشت که قیمت انواع مختلف لباس کارهای تهیه شده از مراکز خرید، بستگی به نوع لباس، جنس پارچه و بسیاری از فاکتورهای دیگر داشته و کاملا متفاوت خواهد بود. پیشنهاد می‌شود به منظور خرید انواع مختلف لباس کارهای مورد استفاده در محیط‌های کاری به وب‌سایت الو ایمنی مراجعه نموده و لذت یک خرید مطمئن و رضایت‌بخش را تجربه نمایید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند