نگاهی به خودروهای پرفروش جک

نگاهی به خودروهای پرفروش جک

یکی از موفق‌ترین برندهایی که در ایران به خوبی توانست جای خود را در میان مردم باز کند و تبدیل به برندی محبوب شود، برند جک (JAC) است که توسط شرکت کرمان موتور نماینده رسمی این شرکت در ایران عرضه می‌شود.

خودروهای چینی امروزه سهم مهمی از کل خودورو های وارداتی در کشور را به خود اختصاص داده‌اند. به صورتی که هنگام مشاهده جاده‌ها و خیابان‌ها می‌توانیم به وفور شاهد خودروهای چینی رنگ‌وارنگ باشیم. یکی از موفق‌ترین برندهایی که در ایران به خوبی توانست جای خود را در میان مردم باز کند و تبدیل به برندی محبوب شود، برند جک (JAC) است که توسط شرکت کرمان موتور نماینده رسمی این شرکت در ایران عرضه می‌شود.

دو مدل از محبوب‌ترین خودروهای این شرکت در ایران یعنی ماشین جک S3 و ماشین جک S5 همیشه مورد توجه علاقه‌مندان و خریداران کراس اوور قرار گرفته‌اند و از دیگر محصولات این شرکت بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. در ادامه به بررسی نقاط قوت و ضعف این دو خودرو خواهیم پرداخت.

برگ برنده جک S5 در بازار ایران؛ طراحی عامه‌پسند

اگر بخواهیم در ابتدا به نقاط قوت ماشین جک S5 اشاره کنیم؛ یکی از دلایل موفقیت این خودر در بازار کشورمان نمای ظاهری این خودرو است. زیرا ظاهر این خودرو شباهت بسیار زیادی به محصول موفق شرکت هیوندای دارد، یعنی هیوندای توسان. البته منظورمان شباهت به توسان نسل قبلی (۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵) است نه نسل فعلی. از طرفی قیمت این محصول با توجه به ظاهری زیبا در نظر خریداران نسب به محصولات کره‌ای و ژاپنی، قیمتی مناسب‌تر و معقول‌تر است. این هم یکی دیگر از نقاط مثبت خودرو جک S5 است.

البته اگر بخواهیم بُعد منفی شباهت این خودرو به هیوندای توسان را در نظر بگیریم، بعضی از خریداران علاقه به خرید خودروهایی ندارند که عیناً از روی برندی دیگر کپی شده‌اند و ترجیح می‌دهند خودرویی با چهره انحصاری حتی با وجود عدم زیبایی ظاهری را خریداری کنند.

نگاهی به عملکرد فنی جک S5

این خودرو با دارا بودن یک موتور تقریباً ۲۰۰۰ سی‌سی و ارائه ۱۷۵ اسب بخار قدرت، عملکرد بسیار خوبی در شتاب و افزایش ناگهانی سرعت دارد و حتی گزینه ای مناسب برای جوانانِ عشقِ سرعت است. این خودرو با اینکه برای سفرهای بین شهری چندان مناسب نیست ولی عملکرد قابل قبولی را به راننده و سرنشینان ارائه می‌دهد.

نگهداری خودورهای توربو و توربو شارژ، به مراتب کار حساس و سخت‌تری نسبت به نگهداری خودروهای تنفس طبیعی است. هم از لحاظ کیفیت سوخت خودرو و هم از لحاظ فشاری که در دورهای مختلف به موتور خودرو وارد می‌شود؛ مخصوصاً خودروهای توربو دنده‌ای مانند خودرو جک S5. نکته منفی که گاهاً توسط مالکان خودرو گفته شده، تکان‌های زیاد کابین در زمان سفرهای طولانی و بین شهری است.

فضای داخلی جک S5

ادوات و چیدمان فضای داخلی این خودرو هم تقریباً به صورتی الگوبرداری شده، ولی هم با کیفیت است و هم زیبایی خاصی دارد. همینطور فضای سر و پا سر نشینان جلو و عقب فضای کافی را در اختیار آنها قرار می‌دهد. اینطور میتوانیم بگوییم که، فضای داخلی نکته منفی ندارد و حتی از رقبا وضعیت بهتری دارد.

طراحی ظاهری جک S3، تکرار نسخ موفق

طراحی این خودرو یعنی ماشین جک s3 به نوعی الگو گرفته شده از چهره برادر بزرگ‌تر خودش،  ماشین جک اس ۵ است. با این تفاوت که با توجه به طراحی جدیدتر این خودرو؛ دستی به سر و گوش ظاهر خودرو کشیده شده و چهره جوان ولی همچنان خشمگین و تهاجمی را تداعی می‌کند. این موضوع در نمای جلویی و چراغ‌های جلو به خوبی خودش را نشان می‌دهد. در نمای عقب خودرو هم شاهد ظاهری جذاب هستیم که این بار به نظر می‌رسد الگوبرداری از برندی دیگر صورت نگرفته یا اگر گرفته خیلی مشهود نیست.

در کل نمای ظاهری ماشین جک اس ۳ به نوعی همان نسخه کوچک شده جک S5 است، با این تفاوت که چهره‌ای به روز شده و جوان پسندتر دارد. البته در نمای پشتی، در بخش سپر خودرو شاهد استفاده از پلاستیک سیاه هستیم که با مه شکن و تزئینات کرومی از چهره ساده خود فاصله گرفته و می‌توان نمره قبولی را به آن داد.

نگاهی به عملکرد فنی جک S3

ماشین جک S3 پیشرانه ای ۱٫۵ لیتری دارد که در نهایت می تواند ۱۰۸ اسب بخار تولید کند و خبری از توربو و توربو شارز نیست، زیرا پیشرانه از تنفس طبیعی بهره می‌برد. البته با وجود گیربگس CVT نمی‌توانیم عملکردی چندان پرشتاب از این خودرو داشته باشیم ولی تنها عامل این نیست و توان پیشرانه خودرو هم قطعاً در عملکرد خودرو تأثیرگذار است. ۰ تا ۱۰۰ این خودرو چیزی حدود ۱۴ ثانیه است که برای این کلاس از خودرو با این پیشرانه و گیربکس قابل قبول است.

فضای داخلی جک S3

فضای داخلی این کراس اوور بیشتر از خودروهای شاسی بلند آمریکایی الگوبرداری شده؛ دقیقاً کپی برداری نشده ولی با کمی مشاهده و مقایسه کابین این خودرو با نمونه‌های آمریکایی، کاملاً متوجه این این الگوبرداری می‌شوید. آرگونومی کلیدها و محل قرارگیری آنها بسیار مناسب و کاربردی است و موجب عدم سردرگمی راننده می‌شود. نمایشگر ۷ اینچی هم بسیار چهره زیبایی به داشبورد جلو خودرو داده است.

اما صندلی‌های این خودرو شاید نکته منفی فضای داخلی آن باشد. با وجود کیفیت قابل قبول جنس صندلی‌ها، اما عرض صندلی‌ها برای افراد درشت اندام زیاد راضی کننده نیست و به خوبی بدن سرنشین سنگین وزن یا درشت اندام را در بر نمی‌گیرد. همچنین با توجه به کلاس خودرو و سایز کابین، این انتظار را نمی‌توانیم داشته باشیم که ۳ نفر به راحتی در صندلی عقب بنیشینند؛ قطعاً نفر وسطی بیشتر از دو نفر کناری اذیت می‌شود.

جمع‌بندی

نقاط قدرت جک S5

 • موتور قدرتمند
 • شتاب بالا
 • کابین جادار
 • امکانات رفاهی مناسب
 • کیفیت و زیبایی فضای داخلی

نقاط ضعف جک S5

 • موتور توربو و سختی های نگه داری آن
 • ظاهر خودرو تقریباً قدیمی شده
 • خسته کننده در مسافرت‌های طولانی مدت

نقاط قدرت جک S5

 • امکانات رفاهی مناسب
 • کیفیت و زیبایی فضای داخلی نسبت به رقبا
 • نمای ظاهری جذاب و به روز
 • قدرت موتور در حد انتظار است

نقاط ضعف جک S5

 • شتاب و قدرت نه چندان راضی کننده موتور
 • صندلی‌های نامناسب برای افراد درشت اندام
 • صندلی‌های عقب برای ۳ نفر مناسب نیست

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند