موضوعات داغ:

نگاه ویژه‌ وزیر اقتصاد به بازار سرمایه در سال جهش تولید

نگاه ویژه‌ وزیر اقتصاد به بازار سرمایه در سال جهش تولید

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بنگاه‌های بزرگ تولیدی ما و صنایع صادراتی به جای نظام بانکی باید از بازار سرمایه تامین مالی شوند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی برنامه‌های وزارت اقتصاد در حوزه‌های مالیات، گمرک، صنعت بیمه و بازار سرمایه برای تحقق جهش تولید در سال جاری را تشریح کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، فرهاد دژپسند که در شبکه خبر سیما صحبت می‌کرد، گفت: با توجه به اهمیت مساعدت به کسب‌وکارها در پی شیوع ویروس کرونا، پیشنهاد اعمال مهلت سه ماهه برای پرداخت مالیات از سوی مودیان را دادیم و مقابله با کرونا آنقدر ارزش دارد و مهم است که اگر نیاز باشد، این معافیت‌ها را باز هم تمدید می‌کنیم.

تامین مالی جهش تولید از طریق بازار سرمایه

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه باید به بازار صادرات‌ را تنوع بخشیم‌ تا از طریق ارتقای تکنولوژی، کالاهایی را تولید کنیم که با سلایق متنوع منطبق باشد، گفت: بنگاه‌های تولیدی ما با مشکل سرمایه‌گذاری مواجه هستند که برای جهش تولید، باید در کنار افزایش نرخ بهره برداری به تغییر تکنولوژی هم توجه کنیم. برای تامین منابع مالی بنگاه‌های اقتصادی یک کریدور دیگر وجود دارد که این تامین مالی بازار سرمایه است.

دژپسند ادامه داد: در بازار سرمایه می‌توان از طریق پذیره نویسی، فروش اوراق تامین مالی کرد که این کار را به صورت گسترده انجام می‌دهیم. صنایع نفت، گاز و معدنی ما ظرفیت بالایی برای تامین مالی بازار سرمایه دارند زیرا، این صنایع ظرفیت صادراتی خوبی دارند.

وی با بیان اینکه باید از طریق بازار سرمایه منابع مالی را برای کوتاه مدت و بلندمدت در سال جاری تامین کنیم، اظهار کرد: بنگاه‌های بزرگ تولیدی ما و صنایع صادراتی به جای نظام بانکی باید از بازار سرمایه تامین مالی شوند. امسال وزارت اقتصاد و نظام بانکی باید بر این متمرکز شود تا هم شرکت‌ها، سهام‌ها و اموال تملیکی را در زمان مناسب عرضه کند تا از این طریق قدرت اعطای تسهیلات بانک‌ها بالا برود و تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی را حفظ کنند. اکنون تامین مالی برای جهش تولید باید گسترده‌تر باشد که اول حوزه تامین مالی را گسترش می‌دهیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: در سال ۹۹، این را باید همه جانبه درنظر بگیریم تا تمام نیازهای جهش تولید را از طریق بازار سرمایه و نظام بانکی به گونه‌ای تامین کنیم که تولید برای جهش و فضای کسب‌وکار دچار مشکل نشود.

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند