نگرانی چین از توافق تجاری اروپا و آمریکا

نگرانی چین از توافق تجاری اروپا و آمریکا

شبکه خبری آسیا تایمز گزارش کرد توافق آمریکا و اتحادیه اروپا در خصوص خودداری از اعمال تعرفه بر روی کالاهای وارداتی متقابل، باعث نگرانی چین شده است.

شبکه خبری آسیا تایمز گزارش کرد توافق آمریکا و اتحادیه اروپا در خصوص خودداری از اعمال تعرفه بر روی کالاهای وارداتی متقابل، باعث نگرانی چین شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، این رسانه روز یکشنبه در تحلیلی نوشت: اروپا و آمریکا موافقت کرده‌اند به جنگ تعرفه‌ها پایان دهند بر این اساس قرار است اروپا کالاهای بیشتری از آمریکا وارد کند و طرفین از اعمال تعرفه‌های سنگین بر روی کالاهای یکدیگر خودداری ورزند.

از سوی دیگر چین که درگیر نبرد تجاری با آمریکاست از این هراس دارد که در جریان این توافق، قربانی شده و به اعتقاد بسیاری از تحلیل‌گران مغبون اروپایی‌ها شود.

با این وصف روزنامه «ساوت چاینا» از هنگ‌کنگ می‌نویسد اتحادیه اروپا به رغم این توافق هنوز به نفع چین و یا آمریکا موضع‌گیری خاصی نکرده است.

این روزنامه افزوده است: حتی اگر اروپا به نفع یکی از طرفین این دعوی موضع‌گیری نکند باز هم چینی‌ها نگرانند که از پشت هدف خنجر این اتحادیه قرار گیرند.

«جان وایدنفیلد» از موسسه مرکاتور در برلین که به روابط چین و اروپا می‌پردازد به این نشریه گفته است چینی‌ها به دلیل همین نگرانی، لابی خود را قوی‌تر کرده و در حال رایزنی‌های گسترده با کشورهای اروپایی هستند.

وی گفت که شاید این یک موقعیت بی‌نظیر برای تقویت اتحاد تجاری دو طرف باشد که هنوز توافقات سرمایه‌گذاری آنها به اندازه توان آنان رشد نکرده است.

به نوشته نشریه هنگ‌کنگی، در ماه‌های اخیر طرفین رایزنی‌های قوی در چارچوب سازمان تجارت جهانی داشته و گفته‌اند که از چندجانبه‌گرایی حمایت می‌کنند اما پکن به اروپا هشدار داده است که نباید به چین پشت کند.

«وانگ یی» وزیر خارجه چین یک ماه قبل وقتی جنگ تعرفه‌ها بین کشورش با آمریکا شروع شد به اروپا هشدار داد که نباید با چاقو از پشت چین را زخمی کند و گفت که پکن پیشرو دیگر کشورها در نبرد با یک‌جانبه‌گرایی تجاری آمریکا بوده است.

با این وصف اروپا در جریان توافق اخیر با آمریکا قول داد که کالاهای بیشتری از آن کشور خریداری کرده و دانه‌های روغنی و گاز طبیعی مایع بیشتری از آمریکا وارد کند.

«بای مینگ» محقق وزارت بازرگانی چین می‌گوید که هنوز برای قضاوت کردن زود است اروپا علیه چین موضع‌گیری نکرده است زیرا مواضع دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای اروپا کماکان نگران‌کننده است.

وی روابط اقتصادی دو طرف را بسیار قوی توصیف کرد و گفت که چین دومین شریک تجاری بزرگ اتحادیه اروپا است و بعید به نظر می‌رسد این قاره بخواهد علیه پکن اقدامی صورت دهد.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند