نگران تامین گوشت قرمز شب عید نیستیم

نگران تامین گوشت قرمز شب عید نیستیم

رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه عشایر ۲۵ درصدگوشت قرمز کشور را تامین می‌کنند، گفت: نگرانی بابت تامین گوشت قرمز در ایام نوروز نداریم.

کرمعلی قندالی در نشستی خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار شده بود با اشاره به بحران آب و بروز خشکسالی در کشور گفت: علی‌رغم کاهش نزولات جوی و بحران خشکسالی به عنوان یک پدیده تاثیرگذار در زندگی عشایر، تشکل‌ها و اتحادیه‌های عشایری با کمک شرکت پشتیبانی امور دام سعی در تامین نهاده‌های دامی با قیمت مناسب داشتند و تاکنون ۲۱۰ هزار علوفه دامی در سراسر کشور توزیع شده است.

به گزارش تجارت‎نیوز، قندالی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شیوع آنفلوآنزا در کشور افزود: این بیماری خسارتی به طیور عشایر وارد نکرد و فقط مزارع صنعتی درگیر آن بودند.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه ما سالانه ۹.۵ میلیون دام را از طریق عشایر پروار و وارد بازار می‌کنیم، افزود: تولیدات عشایر هم‌اکنون ۲۰۰ هزار تن است که ۲۵ درصد تولید گوشت قرمز کشور را در بر می‌گیرد.

وی گفت: ما نگرانی بابت گوشت قرمز در ایام نوروز نداریم و فقط نگران تاخیر در زمینه توزیع گوشت در بازارها هستیم.

به گفته وی: با تسهیلاتی که به عشایر پرداخت شده عمده استان‌ها وارد میدان شده و دام‌ها پرواربندی شده‌اند و جای هیچگونه نگرانی بابت کمبود گوشت قرمز نیست.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اسکان برخی از عشایر و تغییر شغل این افراد اظهار داشت: بحث اسکان اولویت ما نیست اما یک ضرورت محسوب می‌شود.

وی افزود: خانواده هایی که تمایل به اشتغال جدید دارند، اسکان داده می‌شوند اما منابع کشور اجازه افزایش قیمت را به عشایر نمی‌دهد و این قشر سالیان بسیاری است که جمعیت‌شان ثابت مانده ضمن اینکه تغییر منشاء از دامداری مبنی بر کوچ به دامپروری و کشاورزی اتفاق می‌افتد اما وظیفه ما حمایت از کوچندگان است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه ما امروز بالای ۶۰ درصد آب آشامیدنی سالم را در سامانه عرضه می‌کنیم، گفت: در زمینه ذخیره گوشت قرمز، صنایع‌دستی، تولیدات عشایری، گردشگری و اشتغال زنان، عشایر را مورد حمایت قرار می‌دهیم.

وی با بیان اینکه در سرمای اخیر خسارتی به دام‌های عشایر وارد نشده است، گفت: سامانه اطلاع‌رسانی به سرعت اوضاع جوی را به عشایر منعکس کرد که باعث شد در این زمینه تلفاتی نداشته باشیم.

رئیس سازمان امور عشایر کشور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: بر اساس گزارشاتی که از استان‌ها رسیده در سال جاری ۱۱۳ پروژه با اعتبار حدود ۸ میلیارد تومان به مناسبت دهه فجر در سطح کشور افتتاح می‌شود و ۶ هزار خانوار از خدمات زیرساختی استفاده خواهند کرد و ۱۶۰۰ شغل جدید ایجاد خواهد شد.

قندالی با اشاره به تسهیلات اختصاص یافته توسط دولت افزود: در بحث تسهیلات و کمک دولت از محل مدیریت بحران حدود ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت با سود ۴ درصد در نظر گرفته شده که تاکنون ۲۵۰ میلیارد تومان آن تخصیص یافته و در راستای اهداف مصوب، بالای ۸۰ درصد جذب شده است.

به گفته رئیس سازمان امور عشایر کشور: ۱۵۰ میلیارد تومان نیز برای سال ۹۶ با همان سود مصوب شد که تا سال ۹۷ تخصیص پیدا خواهد کرد ضمن اینکه تاکنون ۱۱۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای تامین ذخیره گوشت قرمز جذب شده است.

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند