رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی:

نیازی به واردات میوه نداریم

نیازی به واردات میوه نداریم

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی بابیان اینکه اگر قرار است کیوی وارد شود، دیگر نباید تولید انجام شود، گفت: وقتی برای صادرات میوه کاری انجام نشده، چرا باید توافقنامه واردات امضا شود.

سیدرضا نورانی در واکنش به مباحث مطرح‌شده مبنی بر واردات کیوی از نیوزیلند به ایران، اظهار داشت: ایران یکی از قطب‌های تولید کیوی درجهان است، وقتی کشوری تولیدکننده بزرگ یک محصول است، نمی‌تواند واردکننده آن هم باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی اضافه کرد: چون نیوزیلند در نیم‌کره جنوبی قرار گرفته، فصل تولید کیوی آن با ایران شش ماه فاصله دارد و در شش ماه از سال تولید کیوی ندارد، آنان قصد داشتند مراوداتی انجام دهند که بتوانند کیوی ایران را وارد و با برند نیوزلند به کشورهای دیگر صادر کنند.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران ادامه داد: در حال حاضر نیز چندین هیات ایتالیایی به ایران آمده‌اند، کیوی می‌خرند، به ایتالیا می‌برند و با برند خودشان صادر می‌کنند، چون امسال وضعیت تولید این کشور در بحث کیوی مناسب نیست، بنابراین این بحث فقط در مورد نیوزیلند مطرح نبوده است و شاید این اتفاق رخ دهد که نیوزیلند هم بیاید و از ایران کیوی بخرد.

نورانی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: وقتی در پیک تولید قرار داریم و تولید در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد، واردات یک دهن‌کجی است.

وی درباره اینکه کمیسیونر کشاورزی اروپا برنامه ایران برای واردات کیوی را قطعی خوانده و اعلام کرده این توافقنامه از فوریه سال گذشته به امضا رسیده است، افزود: چنین قراردادی، بی‌احترامی به تولیدکنندگان است.

نورانی در واکنش به پیشنهاد اروپایی‌ها برای صادرات میوه تازه به ایران در فصل غیرتولیدی کشورمان گفت: این بحث برای زمانی است که تولید ما کم باشد یا تولید نداشته باشیم، امسال وضعیت تولید اکثر میوه‌ها از جمله مرکبات و سیب مطلوب است و نیازی به واردات نداریم.

وی ادامه داد: آیا مسئولان برای صادرات میوه کاری انجام داده‌اند که حالا توافقنامه واردات امضا می‌کنند؛ واردات که کاری ندارد، هر کسی می‌تواند آن را انجام دهد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ادامه داد: اگر تولید نباشد، اشتغالزایی نیست، ارزآوری نیست و اگر قرار است ارز نفتی را بدهند، میوه وارد کنند و در مقابل تولیدکنندگان قرار بگیرند، اقدام نادرستی است و باید جلوی آن را گرفت.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند