هدف سفر وزیر خارجه کره جنوبی به چین چیست؟

سفر وزیر خارجه کره جنوبی پس از ابراز خشم و عصبانیت پکن از سفر هفته گذشته «نانسی پلوسی»، رئیس نمایندگان آمریکا به تایوان انجام می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد برای اطمینان‌بخشی به مقامات چین برای تقویت روابط دوجانبه علی‌رغم افزایش تنش بین پکن و واشنگتن پیرامون تایوان، وزیر خارجه این کشور به چین سفر می‌کند.

مهر به نقل از رویترز، در پی تلاش‌های «یون سوک یول»، رئیس‌جمهور کره جنوبی برای اطمیان‌دادن به پکن درباره تقویت روابط دوجانبه، علی‌رغم روابط قوی سئول با آمریکا و تنش‌ها پیرامون جزیره تایوان، «پارک جین»، وزیر خارجه کره جنوبی قرار است امروز دوشنبه برای اولین بار به کشور چین سفر کند.

بنا بر اعلام وزارت خارجه کره جنوبی، سفر پارک به چین ۳ روزه است و قرار است در شهر بندری «چنگ‌دائو» در شرق چین با «وانگ یی»، وزیر خارجه چین دیدار و گفت‌وگو کند. پارک نخستین مقام ارشد دولت جدید کره جنوبی است که به چین سفر می‌کند. دولت جدید کره جنوبی از ماه مه کار خود را آغاز کرده است.

به نوشته رویترز، سفر وزیر خارجه کره جنوبی پس از ابراز خشم و عصبانیت پکن از سفر هفته گذشته «نانسی پلوسی»، رئیس نمایندگان آمریکا به تایوان انجام می‌شود.

نانسی پلوسی هفته گذشته در سفر به کشورهای آسیای شرقی به کشورهای سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن سفر کرد. در سفر پلوسی به کره جنوبی، رئیس‌جمهور این کشور با او دیدار نکرد؛ اقدامی که به نوشته رویترز باعث اعتراض برخی از نمایندگان کره جنوبی شد که یون سوک یول تحت فشارهای چین با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا حضوری دیدار نکرده و تلفنی با او گفت‌وگو کرده است.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا همچنین علی‌رغم اعتراض‌ها و هشدارهای مقامات سه‌شنبه گذشته وارد جزیره تایوان شد که به گفته مقامات چین، سفر او ناقض سیاست «چین واحد» است. پلوسی، اولین رئیس مجلس نمایندگان آمریکاست که در ۲۵ سال گذشته به تایوان سفر می‌کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند