تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

ماجرای هدیه ۵۰۰ میلیون دلاری امیر قطر به رئیسی چه بود؟

تجارت نیوز

یک سایت عربی مدعی شد تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر یک ایرباس لوکس مدل A380 به ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب ایران هدیه داده است. اما آیا این خبر صحت دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، یک سایت عربی مدعی شد که تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر یک ایرباس لوکس مدل A380 به ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب ایران هدیه داد.

این اقدام امیر قطر پیش از این سابقه داشته است. امیر قطر پیش از این هم یک فروند هواپیمای لوکس ۴۰۰ میلیون دلاری را به عنوان هدیه ویژه به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه هدیه داده بود.

آن زمان رسانه‌ها نوشته بودند: امیر قطر این هدیه را برای نشان دادن «دوستی خود به اردوغان و اعتماد به ترکیه» تقدیم کرده است. تقدیم این هدیه بعد از آن صورت گرفته بود که رئیس جمهور ترکیه علاقه خود به هواپیما را که از نوع بویینگ ۸-۷۴۷ بود ابراز کرده بود.

اما آیا این خبر صحت دارد؟ منبع این خبر سایت مباشر العرب بوده که خبر را با استناد به تصویری منتسب به توییتر فارس‌بین‌الملل منتشر کرده. اما آنگونه که فارس خبر داده خبرگزاری و توییتر فارس چنین خبری را منتشر نکرده بود و گویا این تصویر با تصویری از عین الاسد، فوتوشاپ (دستکاری) شده است.

فارس در توضیح این مطلب نوشته: درحالی که روز گذشته فارس، خبری را با عنوان«صابرین نیوز» از حمله موشکی به پایگاه هوایی عین‌الاسد در غرب عراق که در اختیار نیروهای آمریکایی است، خبر داد با تصویری از پایگاه عین‌الاسد توییت کرد بود، این سودجویان خبر جعلی هدیه هواپیمای تجملی به رئیسی را با همان تصویر پایگاه خبری عین‌الاسد جعل کردند!

هواپیمای ۴۰۰ میلیون دلاری

اما چه چیزی سبب شد که چنین هدیه‌ای باورپذیر شود و خبر آن انعکاس پیدا کند؟ دلیل این بود که چنین هدایایی در جهان مسبوق به سابقه است. مثلا امیر قطر پیش از این یک هواپیمای لوکس ۴۰۰ میلیون دلاری را به عنوان هدیه ویژه به رئیس جمهور ترکیه هدیه داده بود.

هواپیمای اردوغان دارای ۷۶ صندلی و هفت اتاق خواب و دو سال پذیرایی است. قطر این هواپیما را سه سال پیش خریداری کرده است.

هواپیمای لوکلسی که امیر قطر به اردوغان هدیه داده است.

همچنین ولید بن طلال، شاهزاده سعودی دستور داده بود که برای خودش یک هواپیمای شخصی بسازند و آن را به یک کاخ سلطنتی مجلل تبدیل کنند.

این هواپیما در منابع مختلف قیمت‌های متفاوتی دارد. در سال ۲۰۰۷ حدود ۵۰۰ میلیون دلار قیمت داشت و در سال ۲۰۱۸ حدود ۴۴۵ میلیون دلار بوده است. احتمالا این قیمت‌ها برای زمانی است که این هواپیما غول‌آسا برای مسافربری استفاده شود، گفته شده که اگر قرار باشد به یک هواپیما لوکس تبدیل شود ۲۰۰ میلیون دلار دیگر به ارزش آن اضافه می‌شود.

ایرباس A380 سفارشی شده شاهزاده سعودی.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند