هزینه ۱۳۰ دلاری عبور کامیون‌های ایرانی از خاک آذربایجان

هزینه ۱۳۰ دلاری عبور کامیون‌های ایرانی از خاک آذربایجان

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان گفت: حدود یک هفته است که مقامات جمهوری آذربایجان از هر کامیون عبوری ایران به مقصد ارمنستان ۱۳۰ دلار طلب می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، هرویک یاریجانیان افزود: کامیون‌های حمل کالای ایرانی بعد از ورود به ارمنستان در محدوده دره وروتان تا مسافت ۶ کیلومتر مجبور به عبور از خاک آذربایجان هستند که مقامات آذربایجان با ایجاد پست بازرسی برای همین ۶ کیلومتر از هر کامیون ایرانی ۱۳۰ دلار طلب می‌کنند در حالی که کامیون‌های ارمنستانی ورودی از ایران به راحتی و بدون هیچ دغدغه‌ای به مسیر خود ادامه می‌دهند و وارد خاک ارمنستان می‌شوند.

وی با بیان اینکه این اقدام جمهوری آذربایجان ترافیک شدیدی از کامیون‌های ایرانی را در آن سوی مرز‌ها ایجاد کرده گفت: فعالان اقتصادی در شرایط کنونی برای صادرات کالا به مقصد ارمنستان احساس امنیت نمی‌کنند و این موضوع بر روی میزان صادرات ما به این کشور تاثیر منفی گذاشته است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان افزود: در همین چند روز گذشته مقامات آذربایجان دو راننده ایرانی را به بهانه‌های واهی بازداشت کردند و برای آن‌ها در محاکم قضایی خود پرونده تشکیل دادند.

آقای یاریجانیان گفت: دولت ارمنستان با سرمایه‌گذاری ۹ میلیون دلاری در حال احداث جاده جایگزین در محدوده تاتِو است که این محور جایگزین تا آبان امسال به بهره‌برداری می‌رسد و امید می‌رود با بهره‌برداری از این محور، مشکل تردد کالا از ایران به ارمنستان حل شود.

 

منبع: صداوسیما

آخرین اخبار حوزه حمل و نقل را در صفحه حمل‌ونقل تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند