هشدار برای دارندگان دلار

قیمت دلار امروز 3 بهمن 1401

در روز‌های اخیر پیامک‌هایی با مضامین ارزی به شهروندان ارسال شد که در آنها نسبت به حمل و نگهداری ارز فاقد صورت‌حساب رسمی اخطار داده شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، با توجه به سیاست‌های ترکیبی بانک مرکزی و نهاد‌های قضایی هشدراهایی در خصوص دلار از طریق پیامک به شهروندان گوشزد شد.

به نقل از دنیای اقتصاد، در ماه‌های گذشته اخباری حاکی از دستگیری معامله‌گران غیر‌رسمی ارز توسط نهاد‌های انتظامی منتشر ‌‌شد که نشانگر همکاری قوه‌قضائیه و بانک مرکزی در زمینه کاهش نوسانات ارزی بود.

به عقیده بسیاری از فعالان بازار ارز سیاست‌های ترکیبی بانک مرکزی درحال نتیجه بخشی بوده و از حجم معاملات غیر رسمی ارز به میزان قابل توجهی کاسته شده است.

روز گذشته نرخ شاخص بازار ارز در مسیر ثبات کانال ۳۱ هزار تومانی باقی ماند و با حدود ۳۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم ۳۱ هزار و ۳۸۰ تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی نیز در بازار روز گذشته در سطح قیمتی ۱۵ میلیون و ۵۰ هزار تومان ثبت شد.

دیروز سه‌‌شنبه ۲۱ تیر ماه نرخ دلار در کریدور ثبات کانال ۳۱ هزار تومانی باقی ماند. پس از اجرای سیاست‌های تسهیلگرانه در زمینه خرید و فروش ارز با نرخ توافقی، از ابتدای تیر ماه تاکنون، از حجم معاملات غیر رسمی اسکناس‌های خارجی کاسته شده و همین امر توانسته به کمتر شدن نوسانات نرخ ارز کمک کند. روز گذشته هر برگ اسکناس دلار آزاد در حوالی سطح قیمتی روز دوشنبه یعنی رقم ۳۱ هزار و ۳۵۰ تومان فعالیت خود را آغاز کرد.

قیمت دلار چقدر است؟

با گذشت چند ساعت از معاملات بازار روز سه‌شنبه نوسان قابل توجهی در نرخ شاخص ارزی رخ نداد. اما در معاملات عصر این روز بود که قیمت دلار با نوسانات افزایشی اندک به رقم ۳۱ هزار و ۳۸۰ تومان رسید. این در حالی است که طبق مشاهدات به عمل آمده از روند قیمت این ارز در روز‌های گذشته این نهمین روز حضور نرخ دلار در کریدور قیمتی ۳۱ هزار و ۵۰ تا ۳۱ هزار و ۴۰۰ تومانی است.

از جمله اتفاقات قابل توجه بازار ارز در روز‌های اخیر نیز می‌توان به هشدار‌های دستگاه قضا به دارندگان اسکناس‌های خارجی از طریق پیامک اشاره کرد.

در روز‌های گذشته برخی از هموطنان پیامکی تحت عنوان پیشگیری دریافت کرده‌اند که در آن به نقل از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضائیه نوشته شده است که: عرضه، حمل یا نگهداری ارزِ فاقد صورت‌حساب خرید معتبر یا فاقد مجوز ورود توسط اشخاصی غیر از صرافی، بانک یا موسسه مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی، قاچاق ارز محسوب می‌شود.

در ماه‌های پیشین نیز اخبار دستگیری تعدادی از معامله‌گران غیررسمی بازار ارز نشانگر حمایت نهاد‌های قضایی از سیاست‌های بانک مرکزی بود. به عقیده بسیاری از فعالان بازار ارز کاهش حجم معاملات غیر‌رسمی و عدم خروج نرخ شاخص ارزی از کریدور ثبات کانال ۳۱هزار تومانی نیز در راستای همین سیاست‌های ترکیبی نهاد‌های بازار‌ساز و قضایی صورت گرفته است.

روز گذشته قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی با حدود ۲۲۰ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز دوشنبه به سطح قیمتی ۱۵ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند