هشدار سازمان جهانی کار نسبت به حوادث کار جوانان

هشدار سازمان جهانی کار نسبت به حوادث کار جوانان

بازار کار مدرن محیط سختی برای کارجویان جوان محسوب می‌شود و بسیاری از آن‌ها مجبورند بدون توجه به شرایط کاری، امنیت و سلامت خود، نخستین پیشنهاد کاری که به آن‌ها می‌شود را قبول کنند.

سازمان جهانی کار در ادامه می‌افزاید که این مساله یک مشکل است، چراکه کارکنان جوان بیش از سایر همسالان خود که کار نمی‌کنند، دچار صدمه و بیماری می‌شوند. طبق تعریف سازمان ملل متحد، جوان کسی است که بین ۱۵ تا ۲۴ سال سن دارد و طبق این تعریف، ۵۴۱ میلیون شاغل جوان در جهان امروز وجود دارد که معادل ۱۵ درصد از کل نیروی کار جهانی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، این رقم شامل کسانی که در اوقات فراغت خود کار می‌کنند، کارآموزان، انترن‌ها و جوانانی که تحصیلات اجباری خود را به پایان رسانده‌اند و یا آن را ترک کرده‌اند، شاغلان جوان مشاغل خانوادگی، کارمندان جوان و افراد خود اشتغال جوان می‌شود.

تا پایان سال ۲۰۱۴ در سراسر جهان ۳۷۴ میلیون نفر از شاغلان، حوادث غیرمرگبار کاری را تجربه کرده‌اند و طبق اعلام آژانس ایمنی و بهداشت کار اروپا، افراد جوان به احتمال ۴۰ درصد بیشتر از دیگران می توانند دچار سوانح کار شوند.

ایمنی شغلی و سلامتی از حقوق اولیه بشر است اما موارد دیگری نیز وجود دارد که این مساله را مهمتر می‌کند؛ نرخ بالای صدمات کارکنان جوان یک منبع عمده نگرانی است چرا که یک سانحه می‌تواند یک زندگی را نابود و تا آخر عمر فرصت‌های شغلی و توانایی کسب درآمد را از فرد سلب کند.

تخمین زده می‌شود امنیت کاری و آمادگی‌های درمانی ضعیف، هزینه‌ای معادل ۴ درصد از تولید ناخالص جهانی را به خود اختصاص دهد که تقریبا معادل ۳ تریلیون دلار است.

درحالی‌که این تخمین‌ها بر پایه هزینه اقتصادی اولیه برای کسب‌وکارها و دولت‌ها هستند؛ نباید فراموش کرد در بلندمدت، سال‌ها بهره‌وری و سرمایه‌گذاری برروی آموزش و تربیت این افراد بر باد می‌رود.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند