تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

عرضه اولیه هفته آینده چیست؟

عرضه اولیه هفته آینده چیست؟

در هفته پیش‌رو مهلت ثبت نام برای مشارکت در خرید پالایشی یکم به اتمام می‌رسد و به همین دلیل انتظار نمی‌رود برنامه سازمان بورس برای عرضه اولیه مانند هفته‌های گذشته باشد. تا پیش از این معمولا هفته‌ای دو عرضه اولیه انجام شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، برنامه سازمان بورس برای عرضه اولیه در هفته آینده چیست؟ آیا عرضه اولیه دیگری در راه است؟

در هفته پیش‌رو مهلت ثبت نام برای مشارکت در خرید پالایشی یکم به اتمام می‌رسد و به همین دلیل انتظار نمی‌رود برنامه سازمان بورس برای عرضه اولیه مانند هفته‌های گذشته باشد. تا پیش از این معمولا هفته‌ای دو عرضه اولیه انجام شده است اما احتمالا در هفته پیش‌رو حداکثر یک عرضه اولیه بیشتر نباشد.

همچنین سقف نقدینگی مورد نیاز برای خرید پالایشی یکم هم پنج میلیون تومان است.

با این حال آخرین اخبار از عرضه اولیه حاکی از تداوم این سیاست است.

در آخرین عرضه اولیه که سه‌شنبه اخیر انجام شد، در عرضه اولیه نماد بپیوند پنج میلیون و ۵۷۰ هزار و ۹۸۱ کد شرکت کردند و به هر کد ۷۸ سهم رسید. بدین ترتیب به هر متقاضی بیش از ۱۴۴ هزار تومان رسید.

دوشنبه، دهم شهریور ماه مدیر سرمایه‌گذاری و طرح‌های شرکت سرمایه‌گذاری غدیر از نهایی شدن مراحل پذیرش و عرضه ۱۱ شرکت زیرمجموعه این هلدینگ خبر داد و گفت: شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر(هلدینگ سیمان غدیر) به زودی در فرابورس عرضه خواهد شد.

قاسمعلی جمالی با اشاره به اینکه پتروشیمی تبریز نیز در حال تکمیل مدارک پذیرش است و احتمالا طی یک ماه آینده عرضه اولیه می‌شود، افزود: علاوه بر این دو مجموعه، شرکت‌های‌ نیروگاه اکسین، بین‌المللی توسعه صنایع و معادن غدیر(هلدینگ صنعت و معدن غدیر)، فولاد نی‌ریز کاشان، فولاد شاهرود، آهن و فولاد غدیر ایرانیان، تیسا کیش، خدمات انفورماتیک راهبر (هلدینگ IT)، سیمان سفید شرق و معادن زغال‌سنگ سیمان شرق در حال تکمیل مدارک پذیرش هستند.

پیش از این هم وزیر اقتصاد گفته بود: 50 شرکت در بازار سرمایه عرضه اولیه می‌شوند و سازمان بورس هم برای هفته آینده یک عرضه اولیه را اعلام کرده است.

سه هفته پیش، عرضه اولیه غکورش لغو شد و پس از آن، بر اساس اعلام مدیریت عملیات بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران، علت لغو این عرضه «شرایط بازار» عنوان شد. با این حال محتمل است یکی از عرضه اولیه‌های هفته بعد همین نماد غکورش باشد.

19 مرداد ماه امسال نیز رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه بنیاد، مالک 100 درصد بانک سینا بود، گفت: بر اساس قوانین بانک مرکزی، یک مالک نمی‌تواند بیش از 33 درصد سهم را در بانک داشته باشد و با توجه به اینکه سهم ما اکنون در بانک سینا 72 درصد است پس متخلف هستیم و در مدت 20 روز آینده در دو مرحله هر کدام 9 درصد را در بورس عرضه می کنیم که سهم ما کاهش می یابد و دوباره بخشی از آن ها را می فروشیم تا سهم بنیاد در بانک سینا به 33 درصد برسد.

بنابراین در روزهای آینده سهامداران احتمالا شاهد عرضه اولیه مرتبط با بنیاد مستضعفان خواهند بود.

از سوی دیگر 16 مرداد ماه معاون سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده بود سهام اوپال پارسیان سنگان تا پایان شهریور یا مهر عرضه اولیه می‌شود.

بدین ترتیب علاوه بر عرضه اولیه غکورش که سه هفته قبل لغو شده بود و عرضه اولیه اوپال پارسیان سنگان، عرضه اولیه‌ای مرتبط با زیرمجموعه‌های بنیاد مستضعفان نیز از محتمل‌ترین گزینه‌های عرضه اولیه هفته آینده هستند.

آخرین اخبار مربوط به عرضه اولیه را در صفحه عرضه اولیه دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند