عضو انجمن واردکنندگان موبایل در گفتگو تجارت‌نیوز:

از ابتدای سال تاکنون واردات آیفون ممنوع است / فروش گوشی‌های قاچاقی در بازار

از ابتدای سال تاکنون واردات آیفون ممنوع است / فروش گوشی‌های قاچاقی در بازار

عضو انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید: گوشی‌های آیفون از ابتدای سال تاکنون ثبت سفارش نمی‌شود و واردات آنها از ابتدای سال تاکنون ممنوع است.

عضو انجمن واردکنندگان موبایل در پاسخ به این پرسش که چرا گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو در سایت‌های فروش آنلاین دیگر موجود نیست؟ به تجارت‌نیوز گفت: علت عدم فروش گوشی در برخی سایت‌ها به دلیل کمبود برخی مدل‌ها در بازار است. گوشی‌های آیفون از ابتدای سال تاکنون ثبت سفارش نمی‌شود و واردات آنها از ابتدای سال تاکنون ممنوع است. تمام این گوشی‌ها به شکل مسافری یعنی قاچاق وارد کشور شدند و واردکننده@های رسمی نقشی در واردات (مسافری) این گوشی‌ها نداشته‌اند.

رضا قربانی واردات سه برابری گوشی تلفن همراه در سه ماهه نخست امسال را رد کرد و افزود: از سال گذشته تا انتهای خرداد ماه امسال واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو به طور قاچاق وارد کشور شده است. یعنی از رویه مسافری سوءاستفاده شده و گوشی‌ها به طور قاچاق وارد کشور و فروخته شده است. طبق آمارها سال گذشته تا پایان اردیبهشت ماه امسال سه میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه موبایل نیاز کشور بوده که این تعداد به طور قاچاق تامین شده اما ۸۶۴ هزار دستگاه دیگر نیز توسط واردات رسمی ثبت سفارش شده است. بنابراین آمار رسمی واردات موبایل طبق اعلام گمرک ۸۶۴ هزار دستگاه است.

او اضافه کرد: همچنین واردات گوشی تلفن همراه از ابتدای سال تاکنون دو میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه بوده که در مقایسه با آمار رسمی سال گذشته (۸۶۴ هزار دستگاه) در این مدت مورد اشاره عملا واردات سه برابر شده است. این گفته‌ها در حالی است که سال گذشته براساس آمار سامانه همتا سه میلیون و ۸۶۳ هزار دستگاه وارد کشور شده است. در حالی که برخی مقامات آمار واردات موبایل در سال گذشته را ۸۶۴ هزار دستگاه اعلام می‌کنند.

قربانی تصریح کرد: سال گذشته تعداد گوشی‌های رجیستر شده حدود سه میلیون و ۹۰۰ هزار دستگاه بوده و امسال این آمار به دو میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه رسیده، بنابراین چطور واردات سه برابر شده است؟ واردات موبایل از طریق داده‌های گمرک سه برابر شده است، افراد آمارهای قاچاق را مورد محاسبه قرار نداده‌اند.

این مقام مسئول اظهار کرد: ما واردکنندگان رسمی روزی دو هزار گوشی تلفن همراه می‌فروشیم. چه کسی گران فروشی کرده است؟ به مردم اعلام می‌کنیم که هر کسی از ما گوشی گران خریده است فاکتور را برداشته و به تعزیرات مراجعه کند.

قربانی تصریح کرد: شرکت‌ها برای فروش موبایل‌هایشان زیر ذربین هستند. برای فروش کالاهایشان فاکتور رسمی دارند. مشخص است که این گوشی‌های موبایل در مغازه عمده فروشان احتکار شده است. واردات سه برابری موبایل قیاس مع‌الفارق است. سال گذشته تا تیر ماه واردات موبایل به شکل قاچاق و مسافری بوده است. یعنی کاسبان از روش مسافری سوءاستفاده کرده‌اند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند