واردات دارو ۱۰ درصد کاهش یافت

نماینده مردم سمنان، سرخه و مهدیشهر با بیان اینکه در چهار سال اخیر شاهد کاهش پنج الی ۱۰درصدی واردات دارو بودیم، گفت: مصرف دارو باید کنترل شود.

واردات دارو ۱۰ درصد کاهش یافت

احمد همتی شامگاه دوشنبه در نشست بررسی روند واردات دارو با بیان اینکه در طرح تحول نظام سلامت به علت افزایش هزینه‌های دارویی با مشکلات و چالش جدی مواجه هستیم، ابراز داشت: مصرف دارو در کشور بیش از نرم جهانی است که باید این مهم کنترل شود.

به گزارش نجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه هماهنگی برای مصرف، تولید و تقاضاهای القایی، در بسیاری از مواقع افزایش مصرف دارو را به دنبال دارد، افزود: نظام سطح‌بندی که در برنامه پنج ساله پنجم و ششم ذکر شده، باید اجرایی شود تا بتوانیم مصرف دارو را کاهش دهیم.

روند ایجاد زیر ساخت های پرونده الکترونیک انجام شد

عضو خانه ملت بابیان اینکه در برنامه ششم ماده ۲۷، هر سه ماه فهرست دارویی اعلام و در چهارچوب لازم داروها وارد کشور شده و بعد از تدوین و انتشار در دسترس قرار می گیرد، ابراز داشت: تجویز داروهای خارج از فهرست تخلف محسوب می‌شود.

همتی با بیان اینکه در شفاف‌سازی دولت الکترونیک هر نوع واردات و صادرات کالا از جمله دارو باید ثبت شود، تصریح کرد: روند ایجاد زیرساخت‌های پرونده الکترونیک انجام شده است.

وی ضمن بیان اینکه به صورت دائم با مسئولان دارویی کشور، وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت در تماس هستیم، افزود: طی چهار سال گذشته واردات دارو در کشور افزایش نداشته بلکه به میزان پنج الی ۱۰ درصد کاهش واردات دارو را نیز شاهد هستیم.

حجم قاچاق کالا از ۲۴ میلیارد دلار به ۱۲ دلار رسید

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیگیر کنترل واردات و صادرات دارو در کشور هستیم، ابزار داشت: روند اجرای صدور مجوزهای آنلاین برای واردات و شفاف‌سازی نظارت دارو در قالب دولت الکترونیک را پیگیری می‌کنیم.

همتی با بیان اینکه در سنوات اخیر آشفتگی در بازار از جمله بازار دارو وجود داشت، تصریح کرد: در سال‌های اخیر توانستیم اجرای این روند را طبق همان قوانین اجرایی، مصوب و کنترل کنیم.

وی با بیان اینکه حجم قاچاق کالا از ۲۴ میلیارد دلار به ۱۲ دلار طی سنوات اخیر کاهش پیدا کرد، افزود: باید روند به این صورت باشد که مجلس، دولت و شرکت‌های دارویی کمک کنند تا در بحث قاچاق کالا و دارو کنترل بیشتری اعمال شود.

شبهات موجود در داروهای تولید داخل برطرف شود

نماینده مردم سمنان، سرخه و مهدیشهر در مجلس با بیان اینکه شبهات موجود در داروهای تولید داخل باید برطرف شود، ابراز داشت: داروهای داخلی باید از استانداردهای لازم برخوردار باشند تا بتواند جای خود را در بازار مصرف پیدا کند.

همتی ادامه داد: حدود ۱۰ ماه پرداخت‌های شرکت‌های دارویی انجام نشده لذا سود تسهیلات فشار مضاعفی را بر تولیدکنندگان دارو وارد می‌کند.

وی افزود: ایجاد و تقویت زیرساخت‌های مورد نیاز فرآورده‌های اولیه دارویی و استانداردسازی محصولات از جمله وظایف وزارت بهداشت محسوب می‌شود که باید روند تقاضاهای دارویی در کشور سامان‌دهی شود.

 

منبع: مهر


این مطلب را به اشتراک بگذارید