رئیس انجمن صنفی تولید شیر خشک:

نیازی به واردات شیرخشک نوزاد نداریم/ برخی دنبال ارز ترجیحی هستند

نیازی به واردات شیرخشک نوزاد نداریم/ برخی دنبال ارز ترجیحی هستند

رئیس انجمن صنفی تولید شیر خشک با اشاره به اینکه بیس شیرخشک نوزاد در داخل تولید می‌شود، گفت: عده‌ای به دنبال دریافت ارز و واردات هستند در حالی که کارخانجات داخلی با مازاد تولید مواجه شده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در حالی که واحدهای تولیدکننده شیرخشک نوزاد درباره اتمام ذخایر این نوع شیرخشک هشدار می‌دهند، سایر فعالان این صنعت هر گونه کمبودی را در زمینه شیرخشک نوزاد تکذیب کرده و این مباحث را حاشیه‌سازی جهت تداوم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌دانند.

اخیرا، رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد گفته است: حدود شش ماه است که ارز واردات به تولیدکنندگان شیرخشک تعلق نگرفته و باعث شده است تولید برخی انواع شیرخشک متوقف شود.

هانی تحویل‌زاده نسبت به کمبود جدی شیرخشک در بازار هشدار داده و افزوده است: میزان ذخایر و موجودی انبار شیرخشک نگران‌کننده است و موجودی فعلی کارخانه‌ها تا دو ماه دیگر بیشتر کفاف نمی‌دهد و به همین دلیل فروش برخی برندها فروش شیرخشک خود را سهمیه‌بندی کرده‌اند.

به گفته او، رایزنی‌های تولیدکنندگان با سازمان غذا و دارو بی‌نتیجه بوده است و برخی مواد اولیه تولیدکنندگان با تعرفه‌های بالای واردات مواجه شده است. به عنوان مثال تعرفه واردات اسلیم میلک‌ها در ردیف تعرفه شیر شتر قرار گرفته است.

کمبودی در زمینه تولید شیرخشک وجود ندارد

در همین راستا فعالان صنعت معتقد هستند که برخی افراد به دلیل اینکه دسترسی آنها به دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی قطع شده، تلاش می‌کنند شرایط بازار را ملتهب نشان دهند و از این وضعیت برای رسیدن به اهداف خود بهره ببرند.

در همین زمینه سیاوش سلیمی، رئیس انجمن صنفی تولید شیر خشک کشور در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی بر کمبود ذخایر شیرخشک نوزاد و مشکلات ایجاد شده در این زمینه گفت: بیشتر شیرخشک نوزاد در داخل تولید می‌شود و مشکلی در این زمینه نداریم. بنابراین هرگونه کمبودی را تکذیب می‌کنیم.

این فعال بخش خصوصی اضافه کرد: کارخانجات لبنیات نامه زده و اعلام کرده‌اند به اندازه کل محصولی که واحدهای تولیدکننده شیرخشک نوزاد اعلام می‌کنند نیاز به واردات دارند، می‌توانند ماده اولیه اصلی تولید شیرخشک نوزاد تولید کنند.

وی افزود: یکی از کارخانجات معروف تولیدکننده محصولات لبنی در شهرکرد هم نامه‌ای به ما زده و خواستار جلوگیری از واردات بی‌رویه ماده اولیه اصلی تولید شیرخشک نوزاد شده است؛ ضمن اینکه یک کارخانه در ورامین راه‌اندازی شده و ماده اولیه اصلی تولید شیرخشک کودک را با بهترین کیفیت تولید می‌کند اما خریدار ندارد.

منبع: مهر

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند