واردات نفت هند از ایران کاهش یافت – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بازگشت ترامپ با وعده زخم کاری به روسیه/ نفت 40 دلار می‌شود؟

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت

نفت هند

واردات نفت هند از ایران در ژانویه به دلیل به تاخیر افتادن برخی از محموله‌ها، ۴۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت و به ۲۷۰ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز رسید.

واردات نفت هند از ایران در ژانویه به دلیل به تاخیر افتادن برخی از محموله‌ها، ۴۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت و به ۲۷۰ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، هند یکی از هشت کشوری است که به مدت شش ماه از تحریم‌های آمریکا برای ادامه خرید نفت ایران معافیت گرفته است.

خرید این کشور به ۱.۲۵ میلیون تن در ماه یا معادل ۳۰۰ هزار بشکه در روز محدود شده است. طبق آمار ورود نفتکش‌ها، واردات نفت ایران در ژانویه ۱۰.۴ درصد در مقایسه با دسامبر کاهش داشت.

ایران در ژانویه هفتمین صادرکننده بزرگ نفت به هند بود که در مقایسه با دسامبر، جایگاهش یک رتبه نزول داشت. آمار نشان داد سهم ایران از واردات نفت هند در ماه میلادی گذشته به حدود ۶ درصد در مقایسه با ۱۰ درصد در ژانویه سال ۲۰۱۸ کاهش پیدا کرد.

واردات نفت هند از ایران در ۱۰ ماه نخست سال مال جاری این کشور که از آوریل آغاز شده است، ۱۴.۵ درصد رشد کرده و به ۵۰۷ هزار بشکه در روز رسید که ناشی از افزایش خرید پالایشگاه‌های هندی پیش از آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران بود.

بیژن زنگنه، وزیر نفت کشور اواخر سال میلادی گذشته ابراز امیدواری کرده بود فروش نفت به هند در سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ به بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز بالغ شود و به هندی‌ها حمل رایگان محموله و مدت اعتبار طولانی‌تر را برای افزایش فروش عرضه کرده بود.

یک مقام دولتی هندی اظهار کرد: پالایشگاه‌های هندی هندوستان پترولیوم، بهارات پترولیوم، پالایشگاه و پتروشیمی مانگالور و ایندین اویل کورپ در مارس به میزان مشابه فوریه، از ایران نفت خریداری خواهند کرد.

ایندین اویل در فوریه ۵ میلیون بشکه، پالایشگاه و پتروشیمی مانگالور ۲ میلیون بشکه و هندوستان پترولیوم و بهارات پترولیوم هر کدام یک میلیون بشکه نفت از ایران دریافت کرده بودند.

در سال مالی گذشته که ۳۱ مارس ۲۰۱۸ به پایان رسید، پالایشگاه‌های هندی به تلافی اختلاف بر سر اعطای حق توسعه یک میدان گازی بزرگ ایرانی، خرید نفت از ایران را کاهش داده بودند.

محاسبات رویترز نشان می‌دهند واردات نفت هند از ایران در سال مالی جاری ۴۵۲ هزار بشکه در روز یا ۲۲.۶ میلیون تن بالاتر از سال مالی گذشته خواهد بود.

مجموع واردات هند در ژانویه حدود ۴.۶ میلیون بشکه در روز بود که حدود ۱۰.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر بود.

 

منبع: ایسنا

نظرات