واردات ۱۰ گروه کالایی بدون شناسه ممنوع شد

واردات ۱۰ گروه کالایی بدون شناسه ممنوع شد

وزیر صنعت در نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی، از الزامی شدن استفاده از شناسه کالا برای واردکنندگان ۱۰ گروه کالایی از ابتدای تابستان خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس دستورالعمل وزارت صنعت، استفاده از شناسه کالا برای واردکنندگان 10 گروه کالایی از ابتدای تابستان امسال الزامی شد.

اوایل خرداد ماه، صادقی معاون وزیر صنعت در مراسم رونمایی از سامانه شناسه کالا گفته بود: این سامانه در راستای آیین‌نامه اجرایی ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که بر ایجاد شناسنامه، شناسه و کد رهگیری برای کالاهای گروه هدف تاکید دارد. سامانه مذکور به شفاف‌سازی اسناد تجاری و کنترل قاچاق کالا کمک خواهد کرد. در این شیوه، واردکنندگان یا تولیدکنندگان با مراجعه به سامانه به آدرس ntsw.ir و ثبت نام، نسبت به تولید شناسه کالا اقدام می‌کنند و پس از آن برای ایجاد تمایز بین اقلام مختلف یک کالا در سطح عرضه، نسبت به ایجاد شناسه رهگیری اقدام می‌شود.

گروه‌های کالایی مشمول این رویه عبارتند از:

  1. داروی انسانی، مواد مخدر و مواد تحت کنترل، مکمل‌های دارویی و غذایی، ملزومات و تجهیزات پزشکی، فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی، مواد خوراکی و آشامیدنی فرآوری‌شده، فرآورده‌های زیستی انسانی (بیولوژیک) و فرآورده‌های طبیعی، سنتی و گیاهی برای مصارف انسانی. دارو، افزودنی‌ها و مکمل‌ها، مواد اولیه و جانبی، ملزومات و تجهیزات دامپزشکی، فرآورده‌های بهداشتی، فرآورده‌های زیستی (بیولوژیک)، سموم دامپزشکی و داروهای گیاهی و طبیعی، برای مصارف حیوانی
  2. تلفن همراه و سایر تجهیزات ارتباطی با قابلیت نصب سیم‌کارت
  3. دخانیات
  4. لوازم خانگی
  5. قطعات یدکی و مصرفی وسایل نقلیه
  6. فرآورده‌ها و مشتقات نفتی، گازی و پتروشیمی
  7. طلا اعم از شمش، مسکوکات و مصنوعات زینتی
  8. منسوجات و پوشاک
  9. اسباب‌بازی
  10. کالاهای کشاورزی

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند