واردات 180 مگاوات برق از جمهوری آذربایجان

واردات 180 مگاوات برق از جمهوری آذربایجان

وزیر نیرو گفت: توافقی با طرف آذری در زمینه واردات برق در تابستان امسال به ظرفیت ۱۸۰ مگاوات امضا شد.

وزیر نیرو گفت: توافقی با طرف آذری در زمینه واردات برق در تابستان امسال به ظرفیت ۱۸۰ مگاوات امضا شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از صدا و سیما، رضا اردکانیان در حاشیه دیدار با وزیر انرژی جمهوری آذربایجان گفت: در سفر رئیس جمهور به باکو، توافق‌نامه‌ همکاری بین دو کشور امضا شد که بر اساس آن روابط دو کشور توسعه یابد که کمتر از یک ماه از آن سفر، توافقی با طرف آذری در زمینه واردات برق در تابستان امسال به ظرفیت ۱۸۰ مگاوات امضا شد.

وی با بیان اینکه امکان فنی تبادل برق با آذربایجان تا ۸۰۰ مگا وات وجود دارد که بعد از تابستان این ظرفیت را فعال می‌کنیم، افزود: در سفر رئیس‌جمهور، هماهنگ کردن شبکه برق ایران و جمهوری آذربایجان و روسیه یکی دیگر از توافقاتی بود که بسیار با اهمیت است که با پشت سر گذاشتن مراحل فنی این کار از نظر کیفیت برق به حد بالایی می‌رسیم.

وزیر نیرو ادامه داد: روسیه سه برابر ظرفیت نصب شده برق ایران برق دارد که این موضوع ما را وادار می‌کند از نظر فنی بالاترین کیفیت را احراز کنیم که قرار است به‌زودی جلسه‌ای بین هیئت فنی دو کشور در مسکو برگزار شود و شبکه برق سه کشور به این تطابق (سنکرون شدن) برسد.

اردکانیان گفت: بر این اساس از وزیر انرژی جمهوری آذربایجان دعوت رسمی کردیم تا بازدیدهایی از ظرفیت ساخت ایران داشته باشد و در زمینه انرژی تجدیدپذیر و حرارتی مذاکرات خوبی نیز انجام شد و قرار است هیئت‌های فنی آذربایجان با هیئت فنی کشورمان مذاکرات خود را شروع کنند تا از این ظرفیت در توسعه روابط استفاده کنیم.

وزیر نیرو همچنین در زمینه طرح‌های مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در زمینه آب نیز گفت: طرح‌های مشترکی با جمهوری آذربایجان داریم که در دست بهره‌برداری است و باید موضوعات مختلفی در زمینه‌های مالی و فنی بین دو کشور در این زمینه نهایی شود که امروز نخستین جلسه کمیسیون مشترک دو کشور برگزار شد و قرار است این جلسات ادامه یابد تا بر اساس چارچوب‌های قانونی همکاری دو کشور شکل عملیاتی بگیرد.

وی در زمینه اتصال شبکه برق ایران به گرجستان نیز گفت: اتصال به شبکه برق گرجستان یکی از راه‌های اتصال به شبکه برق روسیه و اروپاست.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند