واکنش بازارهای جهانی به انتخاب مکرون؛ صعود ارزش یورو

با پیروزی آسان امانوئل مکرون میانه‌رو در انتخابات فرانسه و آسودگی خاطر سرمایه‌گذاران، یورو به بالاترین ارزش ۶ ماه اخیر خود در مقابل دلار رسید و بازار سهام آسیایی هم تقویت شد.

واکنش بازارهای جهانی به انتخاب مکرون؛ صعود ارزش یورو

به گزارش تجارت‌نیوز، پس از پیروزی آسان امانوئل مکرون میانه‌رو در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه و آسودگی خاطر سرمایه‌گذاران، یورو به بالاترین ارزش ۶ ماه اخیر خود در مقابل دلار رسید؛ در عین حال سهام آسیایی هم تقویت شد و سهام آمریکا هم با کمی افزایش، به صورت لحظه‌ای در بالاترین قیمت رکوردی خود قرار گرفت.

کمی بعد یورو قسمتی از رشد خود را از دست داد چرا که برخی از مشارکت‌کنندگان در بازار قابلیت جناح جدید مکرون را در کسب اکثریت مجلس در انتخابات ماه ژوئن نامشخص دانستند.

بلک راک، تحلیلگر بازار در یادداشتی نوشت: ما انتظار داریم که حالا تمرکز بر روی انتخابات مجلس فرانسه در ماه ژوین برگردد. این برای تعیین قدرت ماکرون در انجام برنامه اقتصادی خود حیاتی خواهد بود. این برنامه اصلاحاتی در بازار کارگری انجام خواهد داد که استخدام و اخراج را برای تاجران فرانسوی ساده‌تر می‌کند.

پیروزی قدرتمندانه و تاثیرگذار مکرون میانه‌رو خیال سرمایه‌گذاران و متحدان اروپایی را که نگران ریسک انتخاب یک پوپولیست دیگر بودند راحت کرد چرا که رای بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا و انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا هیچ کدام در پیش‌بینی‌ها دیده نشده بودند.

تحت تاثیر انتخاب مکرون، ارزش یورو با رشدی قابل توجه به ۱.۱۰۲۴ دلار رسید که بیشترین مقدار ۶ ماه اخیر است ولی کمی بعد دوباره افت کرد و به ۱.۰۹۷۳ دلار رسید که ۰.۲ درصد از آخرین مقدار هفته گذشته‌اش در برابر دلار پایین‌تر است.

همچنین شاخص بازار بورس MSCI (شاخص کشورهای در حال توسعه) که گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا – اقیانوس آرام خارج از ژاپن است ۰.۳ درصد افزایش یافت و به سه روز افت پیاپی خود پایان داد.


این مطلب را به اشتراک بگذارید