وایبر ایرانی در راه است

بر‌خلاف اظهارات برخی مسئولان درباره ناتوانی فنی از راه اندازی شبکه‌های اجتماعی داخلی با کارایی و گستردگی شبکه هایی همچون تلگرام، ‌وایبر یا واتس‌اپ هم اکنون شبکه‌های اجتماعی متعددی با کارایی مناسب وجود دارد و آنطور که رئیس مرکز پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی خبر می‌دهد قرار است اولین شبکه اجتماعی مجازی ایرانی راه‌اندازی شود.

1394072220151014172802753.jpgبر‌خلاف اظهارات برخی مسئولان درباره ناتوانی فنی از راه اندازی شبکه‌های اجتماعی داخلی با کارایی و گستردگی شبکه هایی همچون تلگرام، ‌وایبر یا واتس‌اپ هم اکنون شبکه‌های اجتماعی متعددی با کارایی مناسب وجود دارد و آنطور که رئیس مرکز پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی خبر می‌دهد قرار است اولین شبکه اجتماعی مجازی ایرانی راه‌اندازی شود.

بیش از 80 درصد از کاربران تلگرام ایرانی و آن 20درصد دیگر هم اکثراً ایرانی‌های مقیم کشورهای دیگر هستند. این شبکه اجتماعی در کنار شبکه‌های اجتماعی دیگری مانند اینستاگرام که هیچ یک ایرانی نیستند و سرورهای آنها هم در ایران قرار ندارد، منشأ بسیاری از تخلفات و جرائم در فضای مجازی شده‌اند و این مسئله ضرورت راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی داخلی را بیش از پیش به رخ می‌کشد. با وجود این نه در وزارت ارتباطات و نه در شورای عالی فضای مجازی چندان عزمی برای ساماندهی شبکه‌های اجتماعی غیر‌ایرانی و حداقل انتقال سرورهای آنها به داخل وجود ندارد. حالا قرار است سر و کله یک شبکه اجتماعی داخلی در میان شبکه‌های اجتماعی خارجی پیدا شود.
به نقل از جوان ، مجید رضازاده، رئیس مرکز پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی درباره این شبکه اینگونه توضیح می‌دهد‌: «‌این شبکه، همان وایبر ایرانی است که قرار بود ایجاد شود و اکنون رایزنی‌های لازم با مخابرات برای پوشش مناسب آن انجام شده است.» از نگاه وی باید قبول کنیم که فضای مجازی هم مانند فضای واقعی هم منفعت دارد و هم می‌تواند ایجاد آسیب کند. بنابراین نمی‌توان جلوی چنین فضایی را گرفت.
رضازاده به صراحت می‌گوید: فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی را تأیید نمی‌کنم، هرچند در جایی ممکن است برای یک مدت مشخص مناسب باشد، اما اینکه برای همیشه بتوانیم سایت‌ها و شبکه‌ها را فیلتر کنیم امکانپذیر نیست و تأثیر مناسب هم نمی‌گذارد. وی از رونمایی نسخه اولیه یک شبکه اجتماعی مجازی در کشور خبر می‌دهد و می‌افزاید: از علل شکست شبکه‌های ایرانی این است که مخاطب ندارند، به همین دلیل برای آن فکری کرده‌ایم که چگونه مخاطب جذب کنیم.
رضازاده درباره این شبکه تازه وارد اینگونه توضیح می‌دهد:‌این شبکه مجازی مانند شبکه‌های معمولی دیگر است، اما ویژگی‌های خاصی دارد، به طوری که پیام‌های سلامت در دسترس است، باکس‌های مختلفی دارد و سرور آن ایرانی است.
این شبکه اجتماعی مجازی، همان وایبر ایرانی است که در گذشته قرار بود ایجاد شود. اعضای این شبکه، شبکه‌های واقعی در ارتباط با آسیب‌های اجتماعی و سازمان‌های مرتبط با آن است که به ترتیب به شبکه اضافه می‌شوند. وی در مورد سرعت و حمایت سرور این شبکه هم می‌گوید: سازمان مخابرات باید همراهی لازم را داشته باشد که البته رایزنی‌ها انجام شده، از نظر فنی و سرعت اینترنت، این شبکه حمایت شود.
حالا باید دید آیا این حمایت اتفاق می‌افتد یا این شبکه اجتماعی یا به تعبیر رئیس مرکز پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی «وایبر ایرانی» هم به سرنوشت دیگر شبکه‌های اجتماعی ایرانی دچار می‌شود و در رقابت با حمایت‌های بی‌دریغی که از شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام از سوی مسئولان حوزه مجازی صورت می‌گیرد، بازهم بی‌مخاطب باقی می‌ماند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند