ورود بیش از ۵۰ میلیارد دلار کالا به کشور در سال 96 – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : کواکبیان: در پرونده شاسی بلندها نام 2 چوپان مطرح است/ به مجلس دهمی‌ها هم پیشنهاد خودرو داده بودند

ورود بیش از ۵۰ میلیارد دلار کالا به کشور در سال 96

شریعتمداری 12

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال گذشته بیش از 50 میلیارد دلار کالا از کشورهای دیگر وارد کرده‌ایم و تجارت ما با سایر کشورها سالانه 200 میلیارد دلار است.

محمد شریعتمداری امروز در دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی، بازرگانی، علمی و فنی جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان گفت: ایران و ازبکستان تاریخ بسیار عمیقی در گذشته داشته‌اند و فرهنگ و زبان مشترک دارایی‌های بسیار با ارزش است و تاریخ مشترک مایه افتخار دو کشور است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزیر صنعت معدن و تجارت افزود: برپایه این مسائل همواره بین ما با کشور دوست ازبکستان روابط بی‌نظیری بوده، اما نمی‌توان پنهان کنم از زمان روی کارآمدن شوکت میرزا اف و دکتر روحانی این روابط از روند رو به رشدی برخوردار شده است.

وی بیان داشت: از ملاقات اول دو رئیس جمهور دو کشور نقشه راه جهش گونه‌ای را برای روابط دو کشور ترسیم کرده‌اند و ما مکلف به برداشتن قدم‌های اساسی در این جهت هستیم.

شریعتمداری اظهار داشت: سیاست تعامل با همسایگان در کشورهای آُسیای مرکزی و منطقه سیاستی است که از سی ایران هم به اجرا گذاشته شده است و جمهوری اسلامی ایران طی سال گذشته حدود 52 میلیارد دلار درآمد نفتی کسب کرده است و یکی از کشورهای مهم صادرکننده نفت و گاز به شمار می‌رود.

شریعتمداری بیان داشت: کشور ایران در سال گذشته موفق شده است تا 47 میلیارد دلار صادرات کالاهای غیرنفتی به بازارهای جهانی داشته باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در سال گذشته همچنین بیش از 50 میلیارد دلار کالا از کشورهای دیگر وارد کرده‌ایم و با محاسبه صدور و ورود خدمات مجموعه مبادلات ایران با سایر کشورها نزدیک به سالانه 200 میلیارد دلار است و طبیعتا چنین کشوری با چنین خصوصیاتی می‌تواند شریک تجاری خوبی برای ازبکستان باشد.

وی گفت: در حوزه صنعتی ایران دارای توانایی‌های خوبی است و در حوزه صنایع پتروشیمی پیشرفت‌های خوبی بدست آورده‌ایم که می‌تواند مورد بهره برداری همه همسایگان باشد و در حوزه تولید خودروهای سنگین سبک از حدود یک میلیون 500 هزار دستگاه در سال عبور کردیم و در صنایع پایه‌ای مثل فولاد کشور ما در جایگاه بسیار خوبی در جهان است.

شریعتمداری گفت: ایران اولین تولید کننده فولاد سنگین در دنیا است و در مجموع نزدک 110 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در کشور در ایران در حال اجراست.

وی اظهار داشت: در زمینه تولید مصالح ساختمانی در حدود 120 صنعت در کشور ما فعال است و در حوزه صنایع خانگی و برق و الکترونیک پیشرفت‌های خوبی داریم و صنایع دارویی ایران امسال جایگاه بسیار خوبی پیدا کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: 96 درصد مصرف داخلی داروی کشوری را در داخل تولید می‌کنیم و علاوه بر صادرات دارو به کشورهای همسایه، در کشورهای همسایه هم دارو تولید می‌کنیم.

وی افزود: خط تولید خودروهای ایرانی هم در بعضی کشورهای همسایه ایجاد شده و ایران در مجموع طی سال‌های اخیر موفق شده است رشد منفی صنعتی خود را در سال‌های گذشته به یک رشد مستمر تبدیل کند.

وی افزود: پیش‌بینی رشد اقتصادی ایران براساس گزارش صندوق جهانی پول بالای 4 درصد و اینها همه افق مناسبی را نشان می‌دهد و نشان می‌دهد یک همکاری گسترده در مورد صدور و ورود کالا و صدور خدمات فنی و مهندسی در کشور مستقر کنیم و یکی از مهمترین زمینه‌های توسعه همکاری‌های ما توسعه همکاری‌های ترانزیتی بین ایران و ازبکستان است و با توجه به موقعیت سوق الجیشی که هر دو کشور از آن برخوردار هستند.

شریعتمداری اظهار داشت: ما در روابط ایران و ازبکستان به روابط بلند‌مدت در آینده چشم دوخته‌ایم و تمایل به برداشته شدن همه موانع برای برقراری روابط تجاری داریم و این احساس را از سوی شما هم مشاهده می‌شود.

وی افزود: شناخت فرصت‌های تجاری بین دو کشور امر بسیار مهمی است که باید در طول دوران همکاری همواره به روز نگه داشته شود و باید به صورت آنلاین از وضعیت همکاری مشترک همکاری با یکدیگر مطلع شویم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: تحقق اهداف تجاری نیازمند فراهم‌سازی زیرساخت‌ها است و یکی از این زیر ساخت‌ها مسئله سهولت رفت و آمد است که اگر فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران و صاحبان سرمایه بتوانند به راحتی بین دو کشور به راحتی تردد کنند آنها خودشان راه را باز خواهند کرد.

وی افزود: من برای این موضوع اهمیت فوق‌العاده‌ای قائل هستیم و امیدواریم که با اعلام آمادگی شما پییش از سفر آقای روحانی به کشور شما در این زمینه مقدماتی را فراهم کند.

شریعتمداری بیان داشت: ما می دانیم که شما در دور ریاست جمهوری جدید تلاش برای تسهیل روابط تجاری با ایران داشته‌اید.

وی با اشاره به مسائل زیربنایی برای توسعه روابط گفت: در حوزه سند جامع تجارت موضوع مهم تجارت آزاد مطرح است و برقراری تجارت آزاد تسهیل کننده روابط تجاری بین دو کشور است و این تصمیم هیچ منافاتی ندارد که ما برخی کالاها را از مجموع تجارت آزاد اسثتنا کنیم ولی با اجرای سند موافقنامه همکاری‌های تجارت آزاد می‌توانیم این روابط را گسترش داد اگرچه این مذاکرات زمان بر است، ولی می‌خواهم در کمیسیون مشترک بین دو کشور به این توافق کلی دست یابیم که مذاکرات را در زمینه تجارت آزاد بین دو کشور آغاز کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به روابط بانکی بین دو کشور اشاره کرد اظهار داشت: نمی‌خواهیم این روابط در حد افتتاح یک یا دو شعبه باشد بلکه خواهان بالاترین روابط بانکی بین دو کشور هستیم، زیرا برای شفاف سازی مناسبات تجاری برقراری روابط شفاف تجاری لازم است.

وی اظهار داشت: ما با کشور دوست روسیه به جمع بندی رسیده‌ایم که کارت‌های بانکی ایرانیان در پوزهای مورد شناسایی بانک‌های انها به راحتی کار کند و همچنین کارت‌های بانکی آنها در پوزهای مورد شناسایی بانک ایران به راحتی کار کند و با ترکیه کشور همسایه هم در حال گفت وگو در همین زمینه هستیم و فکر می‌کنیم با اکثر کشورهای همسایه این روابط را داشته باشیم تا گردشگران کشورهای مختلف منطقه به راحتی بتوانند از کارت‌های بانکی خود در کشورهای منطقه استفاده کنند.

وی با اشاره به موضوع زیربنایی دیگر یعنی موضوع حمل‌و‌نقل گفت: باید به این موضوع توجه ویژه شود زیرا این موضوع علاوه بر روابط دو جانبه در روابط چند جانبه هم موثر است و توصیه می‌کنم تشکیل کمیته مشترکی را در زمینه موضوع حمل و نقل و ترانزیت که اجرا و عملیاتی کردن این مسائل را به صورت دائم و مستمر پیگیری کند.

شریعتمداری به تسهیل همکاری‌های گمرکی اشاره کرد و گفت: باید بتوانیم حمل‌و‌نقل کالا بین دو کشور را سهل کرد و امیدواریم در این سفر قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته شود.

وی در مورد تاسیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ازبکستان گفت: درباره این موضوع حدود 20 سال پیش صحبت‌هایی شده است و امیدواریم در این سفر بعد از 20 مقدمات تشکیل اتاق بازرگانی مشترک بین دو کشور فراهم شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: ایران در زمینه کشاورزی و شیلات هم پتانسیل‌های زیادی دارد و مقدماتی برای سفر قائم مقام وزیر کشاورزی به کشور ازبکستان فراهم شده و امیدواریم این سفر هر چه زودتر انجام شود.

شریعتمداری بیان داشت: در حوزه مسائل بانکی تبدیل ارز بین دو کشور هم دارای اهمیت است که با توسعه مناسبات بانکی این موضوع هم قابل بیان است.

وی با اشاره به اینکه ایران در زمینه خدمات فنی و مهندسی پتانسیل‌های زیادی دارد، گفت: ایران تجربه نیروگاه‌های بادی و خورشیدی را دارد اگرچه می دانم شما در باره نیروگاه‌های بادی برنامه‌هایی دارید و ما همکاری در این زمینه را به شما اعلام می‌کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در زمینه تولید مصالح ساختمانی از جمله سیمان، آجر و گچ و در زمینه تولید ماشین الات کشاورزی از جمله کمباین دارای تجربیات و توانمندی خوبی هستیم و در ایجاد شبکه‌های انتقال و توزیع برق و زیرساخت‌های آن هم دارای توانمندی بسیار خوبی هستیم.

شریعتمداری اظهار داشت: ایران در زمینه شناسایی امکانات معدنی قدم‌های خوبی از طریق ژئوفیزیک هوایی برداشته است و ما حتما می‌توانیم در این زمینه با شما همکاری داشته باشیم.

 

منبع: فارس

نظرات