وعده تولید چهار میلیون دوز واکسن داخلی به کجا رسید؟

در حالی مسئولان وزارت بهداشت پیش بینی می کنند تا پایان سال جاری واکسیناسیون در ایران به پایان می‌رسد که در حال حاضر فقط ۷۱۸ هزار و ۵۱۰ دوز از انواع واکسن در سراسر کشور تزریق شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در تاریخ سه اسفند ماه سال گذشته بود که شرکت گروه دارویی برکت اعلام کرد فاز نخست تولید واکسن کرونا این شرکت یعنی کوو ایران با ظرفیت برآوردی دو تا سه میلیون دوز در ماه تا ۲۰ اسفند ماه سال ۹۹ و فاز صنعتی آن با ظرفیت ۱۲ تا ۱۵ میلیون دوز در ماه، تا اوایل خرداد ماه سال جاری افتتاح خواهد شد.

این خبر در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم، کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا نسبت به ماه‌های پیش از آن، قرار گرفتن سه واکسن دیگر ایرانی در مراحل بالینی و همچنین عقد قراردادهایی برای خریداری واکسن از کشورهای خارجی نوید یک بهار پر از سلامتی را به ملت ایران می‌داد.

از همان ابتدا که ویروس کرونا ماهیت خود را نشان داد و پزشکان تاکید کردند تنها راه مبارزه با بیماری‌های عفونی تزریق واکسن است، مسئولان کشورمان مانند سایر کشورهای جهان تلاش کردند از طرق مختلف مانند واردات واکسن از سبد کوواکس، خرید مستقیم، تولید مشترک و تولید داخلی نیاز عمومی به واکسن را برطرف کنند.

در این راستا چهار شرکت داخلی انیستیتو پاستور، گروه دارویی برکت، موسسه سرم‌سازی رازی و سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع، شروع به فعالیت کردند و توانستند در مراحل مختلف ساخت واکسن موفقیت‌‌آمیز عمل کنند. مسئولان وزارت بهداشت به مردم این اطمینان را دادند که در خرداد ماه امسال با تولید چهار تا پنج میلیون دوز واکسن داخلی واکسیناسیون عمومی شروع خواهد شد.

اما از همان ابتدا هم روشن بود برای واکسیناسیون کادر درمان و گروه‌های پر خطر نمی توان تا ساخت واکسن داخلی صبر کرد و باید برنامه‌ریزی منسجمی برای واردات واکسن انجام داد. در همین راستا اخبار مرتبط با عقد قراردادهایی مبنی بر خرید واکسن موسسه سرم‌سازی هند، واکسن اسپوتنیک-وی روسیه و واکسن چینی سینوفارم منتشر شد.

اما با آغاز سال جدید و پایان یافتن تعطیلات نوروزی، گویی که از خواب زمستانی بیدار شده باشیم با چیزی جز موج چهارم کرونا که نقشه کشورمان را به رنگ قرمز درآورد روبرو نشدیم. افزایش چشمگیر شمار مبتلایان به کرونا، تکمیل ظرفیت بسیاری از بیمارستان‌های کشور و رسیدن تعداد جان باختگان به بیش از ۴۰۰ نفر در روزهای پایانی فروردین ماه باعث شد مردم این بار بیش از هر چیزی امیدواری به روزهای بهتر را در اخبار مربوط به تولید و واردات واکسن کرونا پیدا کنند.

امیدواری که با تاخیر در تحویل واکسن خریداری شده از روسیه و هند، دست به دست شدن فیلمی در شبکه‌های اجتماعی که سه فارسی زبان با چهره‌های نامعلوم را در حال باز کردن بسته های واکسن فایزر نشان می‌داد خیلی زود تبدیل به سردرگمی و ناامیدی شد؛ واکسنی که واردات آن از سوی حاکمیت کاملا ممنوع اعلام شد، همزمان انتشار اخبار مربوط به واکسینه شدن برخی مسئولان به جای پاکبانان در استان خوزستان و حالا هم انتشار اخباری مبنی بر واکسن زدن برخی منشی مطب‌ها، گروهی که به گفته حسین کرمانپور، مدیرکل روابط سازمان نظام پزشکی ایران هنوز در لیست دریافت قرار نگرفته‌اند.

در حال حاضر به گفته کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، از آغاز واکسیناسیون تا سوم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، در نوبت اول ۲۷۰ هزار و ۵۶۷ دوز و در نوبت دوم ۱۴۳ هزار و ۵۵۰ دوز واکسن اسپوتنیک، در نوبت اول به ۸۱ هزار و ۹۱۴ نفر و در نوبت دوم به ۷ هزار و ۵۰۶ نفر واکسن سینوفارم چین و واکسن کوواکسین بهارات در نوبت اول به ۵۶ هزار و ۶۷ نفر و در نوبت دوم به ۳۶۴۴ نفر تزریق شده است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت با اشاره به تزریق ۱۵۵ هزار و ۲۶۲ دوز واکسن آسترازنکا در نوبت اول، اعلام کرده است که در مجموع ۵۶۳ هزار و ۸۱۰ دوز در نوبت اول و ۱۵۴ هزار و ۷۰۰ دوز در نوبت دوم و در مجموع ۷۱۸ هزار و ۵۱۰ دوز از انواع واکسن در سراسر کشور تزریق شده است.

این بدین معناست که از ۷۱۰ میلیون نفر افراد واکسینه شده در سراسر جهان، کمتر از یک میلیون از آن ها هموطنان ما در داخل کشور بوده‌اند که نشان دهنده روند بسیار آهسته واکسیناسیون، حتی در مقایسه با بسیاری از کشورهای منطقه است. در مقابل با بستری شدن ۵۱۰۷ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه و فوت ۳۸۰ نفر به علت کرونا روز سوم اردیبهشت سال ۱۴۰۰، می‌توان گفت با گذشت بیش از یک سال از شیوع ویروس کرونا، هنوز هم بهترین راه مبارزه با این بیماری پیشگیری از ابتلای به آن با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

 

منبع: اقتصادآنلاین

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند