وعده رییس سازمان هواپیمایی برای کاهش نرخ بلیت در مهرماه محقق نشد

وعده رییس سازمان هواپیمایی برای کاهش نرخ بلیت در مهرماه محقق نشد

در حالی که رئیس سازمان هواپیمایی کشوری کاهش قطعی نرخ بلیت هواپیما در مهر ماه را وعده داده بود، اما قیمت پروازهای داخلی همچنان با نرخ پروازهای تابستانی به فروش می رسد.

پس از آنکه نوسانات ارزی سبب بروز برخی مشکلات برای صنایع ارزبَر (از جمله صنعت هوانوردی) و همچنین صدور دستور رئیس جمهور برای اختصاص ارز دولتی صرفا به کالاهای اساسی، اجرایی شد، بخش هوانوردی برای تأمین ارز مورد نیاز مجبور شد تا به بازار آزاد روی بیاورد که همین اتفاق باعث افزایش قیمت بلیت پروازهای خارجی و سپس داخلی شد.

به گزارش تجارت‌‎نیوز، با افزایش قیمت بلیت پروازهای داخلی، کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از وزیر راه و شهرسازی به همراه رییس سازمان هواپیمایی کشوری دعوت کرد برای ارائه توضیح در خصوص علل گرانی بلیت هواپیما در نشست این کمیسیون حضور یابند که در این نشست عباس آخوندی در خصوص دلایل افزایش قیمت بلیت پروازهای داخلی اظهار داشت: دو عامل یعنی گرانی ارز و پروازهای چارتری سبب افزایش قیمت بلیت هواپیما شده است.

نایب رییس کمیسیون عمران: کاهش بلیت هواپیما از مهرماه

بلافاصله پس از آن نشست، سید احسن علوی نایب رییس کمیسیون عمران مجلس درخصوص اظهارات وزیر راه و شهرسازی و مدیران سازمان هواپیمایی کشوری در نشست مذکور گفته بود: بر اساس اعلام مسئولان صنعت هوانوردی کشور، ۵۱ درصد هزینه شرکت های هواپیمایی به صورت ارزی است که با افزایش قیمت ارز، ایرلاین‌ها ناگزیر به افزایش قیمت بلیت هواپیما شده‌اند تا بتوانند هزینه های خود را جبران کنند.

وی ادامه داده بود: آخوندی از دیگر دلایل گرانی بلیت هواپیما را وجود پروازهای چارتری عنوان کرد. براین اساس ۳۰ درصد فروش بلیت پروازهای داخلی به صورت چارتری است که در افزایش نرخ بلیت پروازها مؤثر است.

به گفته نایب رییس کمیسیون عمران مجلس با توجه به اینکه تا پایان تابستان در زمان پیک سفرهای خانوادگی قرار داریم، به تدریج از پایان شهریور و از ابتدای مهرماه که میزان تقاضای سفر کاهش می یابد، می توانیم شاهد کاهش قیمت بلیت‌ها تا حدود ۱۰ درصد گرانتر از قیمت پیش از افزایش یکباره نرخ پروازها باشیم.

عابدزاده: قطعا بلیت هواپیما در مهر ماه به شدت کاهش می‌یابد

علی عابدزاده معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواپیمایی کشوری نیز در گفت‌وگویی در ۸ شهریور با یکی از خبرگزاری‌ها اعلام کرد: در حال حاضر ۵۵ درصد هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی به صورت ارزی است و طبیعی است که با افزایش نرخ ارز، نرخ بلیت هواپیما هم افزایش یابد.

وی با تاکید بر اینکه قیمت‌های بلیت هواپیما بر اساس عرضه و تقاضا تعریف می‌شود، گفت: قطعا در مهرماه که تقاضای سفر کاهش یابد قیمت بلیت هواپیما هم به شدت کاهش می‌یابد.

اسعدی سامانی: ایرلاین‌ها به ارز نیما دسترسی ندارند

از سوی دیگر مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی در گفت‌وگوی دو هفته قبل خود درباره مشکلات ارزی ایرلاین‌ها و عدم دسترسی شرکت‌های هواپیمایی به ارز سامانه نیما اظهار داشت: علی‌رغم دستور معاون اول رییس‌جمهور به بانک مرکزی مبنی بر تخصیص ارز به شرکت‌های هواپیمایی بر اساس سامانه نیما از سوی بانک‌های عامل، اما شرکت‌های صادرکننده‌ای که باید ارز دریافتی خود را در این سامانه به فروش برسانند، با ترفندهایی از جمله تعلل در ارائه ارز تا ساعت پایان کار سامانه (۱۶) از دسترسی شرکت‌های خریدار از جمله ایرلاین‌ها ممانعت می‌کنند.

به گفته این فعال صنفی صنعت هوانوردی، ایرلاین‌ها به دلیل آنکه بخش زیادی از هزینه‌های روزمره‌شان به صورت ارزی است، لذا محبورند این هزینه‌ها را از طریق افزایش قیمت بلیت پروازها جبران کنند.

وی دیروز هم برطرف نشدن این مشکل و همچنین عدم کاهش قیمت بلیت پروازهای داخلی علیرغم وعده مسئولان صنعت هوانوردی مبنی بر کاهش قیمت بلیت‌ها همزمان با آغاز مهرماه را تایید کرد.

بر اساس این گزارش در حالی که عابدزاده رییس سازمان هواپیمایی کشوری و دیگر مسئولان صنعت هوانوردی وعده کاهش نرخ بلیت‌ها در مهر ماه امسال را داده بودند، اما نرخ بلیت‌ها همچنان در بازه قیمتی مرداد و شهریور قرار دارد و از کاهش نرخ بلیت هواپیما خبری نیست.

تهران-کیش-تهران یک میلیون تومان

در حال حاضر قیمت یک سر پرواز تهران ـ مشهد (اکونومی) برای سه روز پایانی هفته جاری از ۲۱۹ هزار تومان آغاز و تا ۴۱۰ هزار تومان در نوسان است. ارزانترین بلیت سیستمی این مسیر ۲۲۷ هزار تومان و ارزانترین بلیت چارتری نیز ۲۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان است.

همچنین بلیت یک سر پرواز تهران ـ کیش در ارزانترین نرخ برای پروازهای سیستمی روز چهارشنبه هفته جاری ۳۵۰ هزار تومان و گرانترین بلیت سیستمی این مسیر هم ۵۰۶ هزار تومان است.

ارزانترین نرخ پرواز چارتری تهران ـ کیش ۲۹۴ هزار و ۸۰۰ تومان و گرانترین نرخ چارتری این مسیر پروازی، ۴۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان است.

به عبارت دیگر یک خانواده سه نفره صرفا برای رفت و برگشت از تهران به کیش باید ۳ میلیون تومان هزینه کنند!

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند