جزئیات پرداخت بیمه بیکاری کرونا

جزئیات پرداخت بیمه بیکاری کرونا

براساس آمارها بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر به دلیل شیوع کرونا از کار بیکار شده و مشمول دریافت بیمه بیکاری شناخته شدند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به‌دنبال شیوع ویروس کرونا از اسفند سال گذشته بسیاری از کسب‌وکارها به‌ویژه صنوف خدماتی آسیب دیده و با توقف فعالیت روبه‌رو شدند. این امر ضمن ضرر و زیان به صاحبان این کسب‌وکارها، کاهش درآمد و بیکاری نیروهای کار شاغل در این کسب‌وکارها را به‌دنبال داشت.

در این بین، دولت پرداخت تسهیلات حمایتی به صاحبان مشاغل و کسب‌وکارهای شدیدا آسیب‌دیده از کرونا را در دستور کار قرار داد و مقرر شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ به کارگران آسیب‌دیده و بیکار شده پرداخت شود.

براساس اعلام مدیرکل امور بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی تاکنون یک میلیون و ۲۵۱ هزار و ۹۷۵ نفر بر اثر شیوع کرونا مشمول بیمه بیکاری تشخیص داده شده‌اند که از این تعداد یک میلیون و ۱۶۹ هزار و ۵۳۴ نفر درحال دریافت بیمه بیکاری هستند.

به گفته او اعتبار پیش‌بینی شده در مصوبه ستاد ملی کرونا برای حمایت از بیکاران در دوره پاندمی کرونا، بیش از ۳هزار میلیارد تومان بوده که تاکنون ۱۲۸۶ میلیارد تومان از این اعتبار تخصیص یافته و ۱۷۵۰ میلیارد تومان باقی مانده است.

وزیر کار در روزهای اخیر اعلام کرد در حوزه بیمه بیکاری با راه‌اندازی سریع سامانه درخواست بیمه بیکاری، بیش از ۸۶۰ هزار متقاضی ثبت‌نام کردند و بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای چهار ماه علاوه بر بیمه بیکاری که براساس قانون تعلق می‌گرفت، پرداخت شده است.

پیش از این معاون روابط کار وزارت کار گفته بود در بحث بیمه بیکاری کرونا حدود ۷۳۰ هزار نفر مورد حمایت قرار گرفتند و هیچ محدودیتی برای تداوم این حمایت برای مشمولان قانون کار و تامین‌اجتماعی و بیمه بیکاری وجود ندارد.

براساس آخرین آمارها مقرری ایام بیکاری کرونا برای یک میلیون و ۸۲ هزار نفر با مساعدت دولت پرداخت شده و حدود ۹۰ هزار نفر موفق به دریافت بیمه بیکاری ایام کرونا نشده‌اند. در شوک نخست کرونا دست‌کم یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل آسیب‌دیده و یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از کار بیکار شدند.

منبع: دنیای اقتصاد 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند