پیشنهاد ایجاد کانال بانکی مشترک ایران و اروپا

پیشنهاد ایجاد کانال بانکی مشترک ایران و اروپا

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران پیشنهاد کرد که یک کانال بانکی بین ایران و اروپا برای نقل و انتقالات مالی ایجاد شود.

حمیدرضا صالحی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به سفرهای اخیر بخش خصوصی همراه رییس جمهور به اتریش و سوییس گفت: پیشنهاد ما این است که اتحادیه اروپا و ایران یک کانال بانکی مشخص برای نقل و انتقالات مالی تعیین کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز،صالحی ادامه داد که دو طرف برای مصون ماندن بانک‌ها از تحریم‌ها و جرایم آمریکا می‌توانند این نقل و انتقالات را بیمه کنند. عضو اتاق بازرگانی با اشاره به خاموشی‌های اخیر گفت: یکی از دلایل اصلی این اتفاق، اجرا نشدن قانون هدفمندی یارانه‌هاست.

محمدرضا انصاری دیگر عضو هیات نمایندگان نیز در این نشست در سخنانی گفت: مسائل اخیر ارزی یک درس بود؛ چرا با وجود هشدارها و تجربه گذشته بازهم تصمیمات اشتباه گرفته می‌شود.

وی افزود: نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشتیم که منابع ارزی محدود است و چرا با وجود محدودیت ارزی، اجازه تاراج آن را می‌دهید؟ ارز دولتی فقط باید برای غذا و دارو پرداخت شود و سایر کالاها از بازار ثانویه ارز خود را با نرخ توافقی بخرند.

انصاری اظهار داشت: اگر با برنامه‌ریزی بلندمدت و استفاده از ظرفیت‌های کشور بخواهیم جلو برویم، ظرفیت ٦٠٠ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم؛ این موضوع مشروط به استفاده از تجربه مالزی و ترکیه است.

وی افزود: بیانیه ای را خطاب به دولت نوشتیم ولی آن را منتشر نکردیم زیرا محیط کشور ما امروز به شدت تحت تاثیر محیط بین‌المللی است. انصاری گفت: دولت باید در تصمیم سازی و تصمیم‌گیری های خود از بخش خصوصی کمک مشورتی بگیرند؛ البته این رابطه دو طرفه است.

عضو هیات نمایندگان ادامه داد: دولت، حکومت و بخش خصوصی و مردم در یک قایق هستیم و اگر غرق شویم همه با هم غرق می‌شویم. وی تصریح کرد که دولت امروز دیپلماسی مشخص اقتصادی و ابزار کنترلی اقتصادی در داخل ندارد.

 

منبع:ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند