توضیح رئیس اتحادیه فناوران رایانه به تجارت‌نیوز:

پیشنهاد رجیستری ۳ کالا / تبلت، مودم و دستگاه پوز رجیستر می‌شوند؟

پیشنهاد رجیستری ۳ کالا / تبلت، مودم و دستگاه پوز رجیستر می‌شوند؟

پای واردات غیر رسمی تبلت‌های سیم‌کارت خور، مودم سیم‌کارت خور و دستگاه‌های کارت‌خوان سیار به بازار باز شد. رئیس اتحادیه فناوران رایانه می‌گوید: قاچاق‌چیان با وجود خلاهای قانونی بدون واهمه به واردات کالاهای غیررسمی مشغولند. از این‌رو پیشنهاد ما ریجستری اقلام نام‌برده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس اتحادیه فناوران رایانه از ارسال نامه به وزیر ارتباطات  با مضمون درخواست رجیستری برای سه قلم کالای بازار آی تی خبر داد.

حالا آنچه در بازار آی تی نمایان شده جولان قاچاق کالاهای آی تی‌ است که در بازار زیاد شده و صدای مردم را هم در آورده است. محمدرضا فرجی تهرانی در این باره به تجارت‌نیوز گفت: قاچاق‌چیان با قیمت‌های تمام شده بسیار پایین‌تر از تجار قانونی کالاهای خود را روانه بازار می‌کنند و با دریافت سودهای کلان در ازای فروش کالاهایی که اصالت و سلامت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آنها مورد تردید است، اجناس خودشان را می‌فروشند.

به گفته او، نارضایتی مصرف‌کنندگان هم باعث دلسردی واردکنندگان قانونی شده از این‌رو پیشنهاد ما به وزیر ارتباطات این است که تبلت‌های سیم‌کارت خور، مودم‌ سیم‌کارت خور و دستگاه‌های کارت خوان(پوز) به طرح رجیستری بپیوندند.

تاثیر رجیستری بر قیمت اقلام اثرگذار است؟

رئیس اتحادیه فناوران رایانه توضیح داد: در زمان ورود این سه اقلام به مبادی گمرکی، امکان ثبت کدimeها و استفاده از قابلیت رجیستری برای آنها وجود دارد که امیدواریم دولت در سال مانع‌زدایی بتواند در برابر مبارزه با قاچاق تصمیم به موقعی اتخاد کند.

اما حالا مدت‌هاست که زمزمه رجیستری تبلت‌ها، مودم‌ها و ساعت‌های هوشمند به گوش می‌رسد.

سال گذشته مجلس شورای اسلامی تصویب کرد کالاهای دیجیتالی مانند تبلت، ساعت‌های هوشمند سیم‌کارت خور، بارکدخوان و… که پیش‌تر بدون محدودیت خاصی وارد کشور می‌شدند، از سال آینده باید رجیستری شوند. دنیای اقتصاد در این باره نوشته بود: « فعالان بازار تجهیزات دیجیتال معتقدند این اقدام موجب رشد قیمت‌ها و افزایش قاچاق می‌شود.»

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرامی تجارت‌نیوز دنبال کنید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند