پیشنهاد عربستان برای صادرات برق ارزان به عراق

پیشنهاد عربستان برای صادرات برق ارزان به عراق

عربستان موافقت کرده که ضمن احداث یک نیروگاه برق خورشیدی، برق تولیدی آن را با قیمتی بسیار پایین‌تر از قیمت برق صادراتی ایران، به عراق بفروشد.

عربستان موافقت کرده که ضمن احداث یک نیروگاه برق خورشیدی، برق تولیدی آن را با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت برق صادراتی ایران، به عراق بفروشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به گفته مصعب سری، سخنگوی وزارت برق عراق، این قرارداد، که هنوز مورد موافقت مقامات عراقی قرار نگرفته، شامل احداث یک نیروگاه ۳ هزار مگاواتی در عربستان در طی یک سال بعد از امضای توافق است. وی افزود، عراق هر مگاوات ساعت برق تولیدی این نیروگاه را ۲۱ دلار خریداری خواهد کرد که یک چهارم رقمی است که بابت خرید برق از ایران پرداخت می کند.

در ماه جاری میلادی، عراق شاهد اعتراضات به نرخ بالای بی کاری و کمبود آب و برق بود. عراق در ماه جولای خرید برق از ایران را متوقف کرد و این مسئله موجب تشدید شکاف میان عرضه برق و مصرف آن شد که قطعی گسترده برق در این کشور را به دنبال داشت.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز یکشنبه قاسم فهداوی، وزیر برق این کشور را از سمت خود برکنار کرد. دولت عراق همچنین تحقیقاتی را در مورد علت ضعف در سیستم برق این کشور آغاز کرده است.

 

منبع: تسنیم

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند