موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

۶ درخواست کانون کارگزاران بورس برای بهبود عملکرد سامانه معاملات / افزایش دامنه نوسان و حذف حجم مبنا

۶ درخواست کانون کارگزاران بورس برای بهبود عملکرد سامانه معاملات / افزایش دامنه نوسان و حذف حجم مبنا

کانون کارگزارن بورس اوراق بهادار در نامه‌ای شش بندی، پیشنهادات خود را برای بهبود عملکرد سامانه معاملاتی بورس و کاهش اختلال در هسته معاملات ارائه کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران طی نامه‌ای در تاریخ ۲۰ فروردین درخواست‌های خود را برای بهبود عملکرد سامانه معاملات به مقام ناظر بازار ارائه کردند.

در این نامه آمده است، فشار بالا بر روی هسته معاملاتی به دلیل ورود حجم بالای نقدینگی، موجب اختلال در سامانه معاملاتی شده و همین موضوع موجب اعتراض بسیاری از سهامداران شده است.

کانون کارگزاران بورس معتقد است سامانه فعلی بازار سرمایه با مشکلاتی مواجه است و پاسخگوی توسعه آتی این بازار نخواهد بود. این کانون به منظور کاهش فشار بر هسته معاملاتی و رفع مشکلات سامانه یک بسته پیشنهادی ۶ بندی را ارائه کرده است که خلاصه آن به شرح زیر است:

  •  به منظور کاهش تعداد سفارشات در روز عرضه اولیه، محدوده قیمت عرضه‌های اولیه برداشته شود و رقابت قیمتی کاملا باز در ثبت سفارش ایجاد شود این موضوع باعث می‎‌شود که خریداران اطلاعات مالی شرکت را بررسی کرده و با اطلاعات بیشتری نسبت به خرید اقدام کنند. گر ابورس از طرف خریداران وارد مذاکره با فروشندگان نشود هجوم عموم مردم و افزایش سفارشات در عرضه اولیه هم از بین می رود.
  •  پس از عرضه اولیه، تقاضا برای خرید نمادهای عرضه اولیه به شدت بالاست که این موضوع فشار زیادی را بر سامانه معاملاتی وارد می‌کند. به همین منظور پیشنهاد می‌شود دو یا سه روز پس از عرضه‌های اولیه، دامنه نوسان حذف یا حداقل سه برابر شود تا در این صورت بازار بدون فشار به هسته معاملات زودتر به قیمت تعادلی برسد.
  •  ایجاد صف‌خرید موجب پدیده صف‌نشینی می‌شود، ارزش تحلیل را پایین آورده و معامله‌گران کم‌تجربه‌تر را به نشستن در صف تشویق می‌کند. این موضوع باعث می‌شود سهام بنیادی کمتر مورد توجه قرار گیرند. افزایش تدریجی دامنه نوسان می‌تواند راهکاری موثر برای کاهش صف‌های خرید باشد.
  •  وجود حجم مبنا باعث می‌شود رسیدن به نقطه تعادلی طولانی‌ و فرسایشی‌تر باشد، و همین موضوع موجب تشدید صف‌‎های خرید و فروش می‌شود، به همین منظور پیشنهاد می‌شود حجم مبنا کاهش یافته یا به کل حذف شوند.
  •  محدودیت در حجم هر سفارش موجب می‌شود تعداد سفارش‌ها بالاتر رفته و فشار بر سامانه معاملاتی سنگین شود، برای رفع این مشکل حداکثر حجم در هر سفارش را افزایش دهید.
  •  تغییر قیمتی مجاز که در حال حاضر برای همه نمادها یک ریال است، برای شرکت‌های بزرگتر افزایش یابد. این موضوع باعث می‌شود در فرایند رقابت برای معامله، تعداد سفارشات و اصلاح سفارش کمتر شود و از فشار بر هسته معاملاتی کاسته شود.
بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند